در بنیاد سعدی؛

نخستین جلسه شورای سیاستگذاری آزمون آمفا با مصوبات مهمی همراه شد

۱۴ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۸:۰۹ کد : ۲۲۴۲ اخبار بنیاد سعدی
تعداد بازدید:۷۱۵
نخستین جلسه شورای سیاستگذاری آزمون آمفا ( آزمون مهارتی زبان فارسی) با حضور رییس بنیاد سعدی، معاونان و نمایندگان وزارت خانه های بهداشت،آموزش و پرورش، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان سنجش آموزش کشور ...
نخستین جلسه شورای سیاستگذاری آزمون آمفا با مصوبات مهمی همراه شد

نخستین جلسه شورای سیاستگذاری آزمون آمفا ( آزمون مهارتی زبان فارسی) با حضور رییس بنیاد سعدی، معاونان و نمایندگان وزارت خانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور، آموزش و پرورش، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جامعه المصطفی العالمیه و سازمان سنجش آموزش کشور در بنیادسعدی برگزار و مصوبات مهمی را به تصویب رساند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در این جلسه دکتر حدادعادل با اشاره به ضرورت تدوین « استاندارد آموزش زبان فارسی» و « آزمون مهارت فارسی» اظهار کرد: بنیاد سعدی سعی کرده آموزش زبان فارسی را به عنوان زبان دوم، بر پایه مبانی علمی خاص استوار کند. در ایران نیز بیش از 20 سال است که رشته آزفا در چندین دانشگاه راه اندازی شده و فارغ التحصیلان زیادی دارد اما متاسفانه زبان فارسی با این همه قدمت هنوز آزمونی برای تعیین سطح این زبان نداشته ایم.

وی افزود: نداشتن آزمون استاندارد زبان فارسی، شبیه آن است که در بازار هر کسی با یک وسیله، پارچه متر کند، که امکان سنجش درستی آن منتفی می شود، بنابراین نیازمند معیار مشخص برای دانستن میزان مهارت زبان فارسی برای غیر فارسی زبانان و حتی خود فارسی زبانان هستیم و این وظیفه از سوی شورای انقلاب فرهنگی برعهده بنیاد سعدی سپرده شده است.

وی ادامه داد: خوشبختانه تدوین استاندارد زبان فارسی انجام شده و در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز بعد از بحث و بررسی های متعدد، حدود سه ماه پیش به تصویب رسید و با امضاء رئیس جمهوری ابلاغ شد. در این مصوبه تهیه اساندارد و آیین نامه بر عهده بنیاد سعدی گذاشته شده و مقرر شد آیین نامه با نظر دستگاه­های مرتبط تهیه شود.

وی خاطرنشان کرد: سعی ما این است که استاندارد آزمون رعایت شود و در تدوین آیین نامه جامعیت را داشته باشیم و حد و مرز وظایف­ در بین دستگاهها مشخص شود.

در این جلسه دکتر رضامراد صحرایی، معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی نیز به یکی از وظایفی که ستاد نقشه جامع علمی کشور به استناد راهبرد شماره 9 به بنیاد سپرده است، اشاره کرد و گفت: ما موظف هستیم روش­­های سهل و ساده­ای را برای تدریس و یادگیری زبان فارسی ابداع کنیم و در کنار آن استانداردهایی را هم طراحی کنیم و مطابق آیین نامه و پیش بینی های متعددی که شده مهمترین آنها آزمونی به نام آمفا است که در سال 1395 در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید.

وی ضمن معرفی «مفاد آیین‌نامه آمفا»، به معرفی« کاربرد، اهداف، ساختار، استاندارد مرجع آموزش زبان فارسی، تفسیر نمرات و...»،« معرفی مهمترین اهداف و شرح‌وظایف شورای سیاستگذاری آزمون»،« معرفی کارگروه‌های اجرایی و علمی آزمون آمفای عمومی» و« تهیه آیین‌نامه و دستورالعمل اجرایی آزمون آمفای آکادمیک توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری»، پرداخت.

طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی اعضای شورای سیاستگذاری آمفا، نمایندگان وزارتخانه های علوم، امورخارجه، بهداشت، آموزش و پرورش، تعاون و کار، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،سازمان سنجش، جامعه المصطفی به همراه رییس و معاونان بنیاد سعدی خواهند بود که در اولین جلسه دکتر سید حسن امامی رضوی، از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور، دکتر خسرو ساکی از وزارت آموزش و پرورش، دکتر محمدرضا سپهری از وزارت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حجت‌الاسلام و المسلمین حسینی کاویانی و حجت‌الاسلام و المسلمین کارگر از  جامعه المصطفی العالمیه و دکتر علی مقدم‌زاده از سازمان سنجش آموزش کشور حضور داشتند که هر کدام پیشنهادات و سوالات خود را درباره آیین نامه مطرح کردند.

در پایان این نشست مقرر شد شورای سیاستگذاری آزمون آمفا دو نوبت در سال برگزار شود؛ یک نوبت به‌منظور تصمیم‌گیری درخصوص مکان، زمان و تعیین هزینه ثبت‌نام و یک نوبت به ‌منظور ارائه گزارش و اتخاذ تصمیم‌های راهبردی مناسب براساس نتیجه گزارش‌ها. همچنین در اجرای آزمون آمفا، مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی که آیین‌نامه آن مبنای عمل خواهد بود، مقرر شد اعضا حداکثر تا تاریخ 25/12/1397 نظرات خود را به دبیرخانه شورا ارسال کنند.

همچنین مقرر شد براساس تصمیم بنیاد سعدی مبنی بر برگزاری آزمون آمفای عمومی در 10 کشور (عراق، ترکیه، صربستان، روسیه، چین، لبنان، ارمنستان، پاکستان، هند،گرجستان )، اعضای شورا ملاحظات علمی و اجرایی خود را درخصوص این ده کشور اعلام کنند تا پس از آن محل‌های قطعی آزمون رسماً تعیین و ابلاغ شود.

دراین جلسه مقرر شد آزمون آمفا، شرط قطعی پذیرش دانشجویان خارجی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نباشد، اما پیشنهاد شد فارغ‌التحصیلان علوم پزشکی پیش از فراغت از تحصیل در آزمون آمفای عمومی یا دانشگاهی شرکت کنند و تعیین نمرات مورد نیاز شرکت‌کنندگان آزمون برعهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد.

وزارت آموزش و پرورش نیز مقرر شد امکانات و توانمندی‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری خود را در خارج از ایران برای معرفی، پشتیبانی و تسهیل در برگزاری آزمون آمفا بهره‌مند سازد، همچنین مقرر شد لینک وبگاه آزمون آمفا را در مراکز وابسته خود درج و معرفی کند.

همچنین مقرر شد آزمون آمفا شرط قطعی پذیرش طلاب خارجی جامعه المصطفی العالمیه نباشد، اما پیشنهاد شد فارغ‌التحصیلان علوم دینی  پیش از فراغت از تحصیل در آزمون آمفای عمومی شرکت کنند؛ تعیین نمرات موردنیاز شرکت‌کنندگان آزمون برعهده  جامعه المصطفی العالمیه خواهد بود. همچنین مقرر شد لینک وبگاه آزمون آمفا را در شعبه وابسته خود درج و معرفی کند.

در این نشست اعلام شد سازمان سنجش آموزش کشور، با توجه به ابلاغ ریاست جمهوری زمان و مکان برگزاری آزمون آمفای دانشگاهی را برای سال 1398 تهیه و ابلاغ کند.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز جهت اجرای مصوبات آیین‌نامه آمفا برای اعطای ویزای اقامت و کار به متقاضیان غیرایرانی، راهکارهای اجرایی، حقوقی و اداری را پیشنهاد کند.

هچنین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام آمادگی کرد تا با همکاری بنیاد سعدی، ساز وکارهای اجرایی برگزاری آزمون آمفا برای متقاضیان ویزای کار و اقامت را طی جلسات مشترک تدوین و اجرا کند.

نماینده وزارت  تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام آمادگی کرد تا دوره‌های مهارتی ویژه‌ای را برای  فارسی آموزان خارجی تدوین و اجرا کنند.

پایان خبر

 

 

 

 

کلید واژه ها: آمفا آزمون مهارت فارسی شورای عالی انقلاب فرهنگی


نظر شما :