جشنواره نوروزی ایرانیان توسط فارسی‌آموزان ایتالیایی برگزار می‌شود

۰۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۲:۵۶ کد : ۲۲۳۸ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۶۲۶
دانشجویان زبان فارسی دانشگاه ساپینزا، جشنواره نوروزی را در روز اول فروردین‌ماه ۱۳۹۸،با برنامه‌های ویژه نوروز درسالن اجتماعات دانشکده ادبیات و فلسفه این دانشگاه برگزار خواهند کرد.
جشنواره نوروزی ایرانیان توسط فارسی‌آموزان ایتالیایی برگزار می‌شود

دانشجویان زبان فارسی دانشگاه ساپینزا شهر رم، جشنواره نوروزی را در روز اول فروردین‌ماه 1398، با برنامه‌های سنتی ویژه نوروز ایرانی در محل سالن اجتماعات دانشکده ادبیات و فلسفه این دانشگاه برگزار خواهند کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، شهرزاد هوشمند، استاد متن‌خوان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه ساپینزا شهر رم به همراه پنج تن از دانشجویان زبان و ادبیات فارسی این دانشگاه، با اکبر قولی، رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا دیدار کردند.

قولی در این دیدار با اشاره به اینکه ارتباط رایزنی فرهنگی ایران با دانشجویان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه‌های ایتالیا تا کنون بیشتر با واسطه و از طریق اساتید و مدیران گروه‌های آموزشی این رشته در جریان بوده، از پیش‌قدم شدن این جمع دانشجویی برای ارتباط مستقیم با رایزنی فرهنگی ایران استقبال کرد و پیشنهاد داد؛ جمع حاضر، هسته مرکزی گروه یا انجمنی از فارسی‌آموزان ایتالیایی را تشکیل دهد که علاوه بر فعالیت در فضای مجازی، نشست‌های ادواری هم‌اندیشی با هدف انتقال تجربه و انعکاس مطالبات، انتقادات و پیشنهادات دانشجویان به اساتید، مسئولین دانشگاه و رایزنی فرهنگی را برگزار کند.

در ادامه دانشجویان و استاد متن‌خوان آنان با استقبال از این پیشنهاد، در خصوص اجرایی کردن آن اعلام آمادگی و پشتیبانی رایزنی فرهنگی ایران را برای تحقق آن تقاضا کردند.

دانشجویان زبان فارسی همچنین با تأکید بر ضرورت سفر به ایران و شرکت مستمر در دوره‌های دانش‌افزایی، تسهیل امور در این راستا را خواستار شدند.

در ادامه این دیدار مقرر شد؛ دانشجویان زبان فارسی دانشگاه ساپینزا شهر رم، جشنواره نوروزی را در روز پنجشنبه اول فروردین‌ماه 1398 مشتمل بر چیدن سفره هفت‌سین، برپایی نمایشگاه عکس با موضوع معرفی جاذبه‌های گردشگری و چهره معاصر ایران، نمایشگاه برگردان‌های ایتالیایی انتشارات «33 پل»  از ادبیات معاصر ایران و منشورات رایزنی فرهنگی ایران، نمایشگاه نقاشی یکی از دانشجویان ایرانی آکادمی هنرهای زیبای شهر رم با پی‌رنگ فرهنگ و تمدن ایرانی، نمایش فیلم و عکس با موضوع فرهنگ و تمدن ایران اسلامی، اجرای موسیقی سنتی ایران توسط گروه «ترنج» متشکل از نوازندگان جوان ایرانی مقیم ایتالیا و پذیرایی ایرانی را در محل سالن اجتماعات دانشکده ادبیات و فلسفه دانشگاه ساپینزا، برگزار کنند.

گفتنی است؛ در پی ابتکار رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا در خصوص جابجایی برنامه سنتی جشن نوروزی با مخاطب غالباً ایرانی با برنامه معرفی فرهنگ نوروز با همکاری دیگر کشورهای حوزه نوروز به مخاطب ایتالیایی که روز سوم فروردین‌ماه 1398 در محل خانه معماری شهر رم برگزار خواهد شد، انجمن دانشجویان ایرانی دانشگاه ساپینزا نیز برآنند که جشنواره فرهنگی مشابهی را روز جمعه 24 اسفندماه 1397 در این دانشگاه برگزار کنند. و برنامه پیشنهادی دانشجویان ایتالیایی زبان فارسی دانشگاه ساپینزا در نخستین روز فروردین‌ماه 1398، دومین برنامه نوروزی پیرو ابتکار رایزنی فرهنگی کشورمان به میزبانی دانشگاه ساپینزا خواهد بود.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی ایتالیا


نظر شما :