افتتاح آموزش زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه کامپالا

۰۱ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۱:۰۷ کد : ۲۲۳۴ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۲۹
کلاس‌های آموزش زبان و ادبیات فارسی با حضور بدر کاتریگا، رییس دانشگاه کامپالا با ده دانشجوی فارسی‌آموز، برای نخستین‌بار در این دانشگاه در کشور اوگاندا افتتاح شد.
افتتاح آموزش زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه کامپالا

کلاس‌های آموزش زبان و ادبیات فارسی با حضور بدر کاتریگا، رییس دانشگاه کامپالا با ده دانشجوی فارسی‌آموز، برای نخستین‌بار در این دانشگاه در کشور اوگاندا افتتاح شد.

 به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در طول ترم دوم امسال، زبان فارسی در این کلاس‌ها هر هفته به مدت چهار ساعت توسط محمدرضا قزلسفلی، رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا بر اساس کتاب «گام اول» بنیاد سعدی، تدریس می‌شود.

بدر کاتریگا، رییس دانشگاه کامپالا و اولین سفیر اوگاندا در جمهوری اسلامی ایران، در آیین آغاز به کار تدریس زبان فارسی در این دانشگاه گفت: ایران مهد تمدن‌ها و دارای فرهنگ بسیار غنی و سازنده است؛ بر این اساس یادگیری زبان فارسی در توسعه معنوی، فرهنگی و اخلاقی انسان، بسیار مؤثر خواهد بود.

وی که علاوه بر ایران در یک کشور عربی نیز سفیر بوده است، با بیان اینکه خودش یکی از فارسی‌آموزان خواهد بود، گفت: زبان فارسی فصیح و شیرین است و در سطح جهان کاربرد دارد و در کشورهای مختلف نظیر تاجیکستان، ازبکستان، افغانستان، پاکستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس، میلیون‌ها نفر به این زبان صحبت می‌کنند.

محمدرضا قزلسفلی، رایزنی فرهنگی کشورمان نیز در اولین کلاس آموزش زبان فارسی، ابتدا به توضیح جایگاه و اهمیت ملی و بین‌المللی زبان فارسی و نقش آن در حفظ میراث تاریخ و تمدن اسلام و جمهوری اسلامی ایران پرداخت.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: زبان فارسی، کلید آشنایی با مواریث فرهنگی و علمی جمهوری اسلامی ایران به عنوان مهد تمدن‌ها و انقلاب اسلامی است.

قزلسفلی سپس با بیان اینکه در اکثر دانشگاه‌های دنیا کرسی‌های تدریس زبان فارسی و ایران‌شناسی دایر شده است، گفت: زبان فارسی در حقیقت زبان دوستی و صلح، فرهنگ و تمدن انسانی است.

رایزنی فرهنگی کشورمان همچنین با بیان اینکه زبان فارسی به عنوان زبان ‌دوم اسلام تا کنون خدمات‌ فراوانی به توسعه فرهنگ و تمدن اسلامی کرده ‌است، گفت: زبان فارسی در طول تاریخ، منادی پیام وحدت، دوستی و مهرورزی ایرانیان بوده است.

این خبر می‌افزاید، دانشجویان فارسی‌آموز که تعداد آنها از هفته آینده افزایش خواهد یافت، علاوه بر آموزش زبان و ادبیات فارسی با فرهنگ، هنر، فولکور و موضوعات مربوط با ایران‌شناسی نیز آشنا خواهند شد.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانانبنیاد سعدیلاذقیه


نظر شما :