همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شصت و نهمین جلسه ادبی بیدل دهلوی برگزار شد

۲۴ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۱:۰۲ کد : ۲۲۲۲ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۶۴۶
به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به همت مرکز تحقیقات فارسی شصت و نهمین جلسه انجمن ادبی بیدل دهلوی در دهلی نو برگزار شد.
همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شصت و نهمین جلسه ادبی بیدل دهلوی برگزار شد

به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به همت مرکز تحقیقات فارسی رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی نو شصت و نهمین جلسه انجمن ادبی بیدل دهلوی با عنوان ادبیات انقلاب اسلامی در تاریخ 19 بهمن ماه 1397 برابر با 8 فوریه 2019 در محل رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی نو برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در دهلی نو ، در این جلسه ادبی جناب آقای دکتر غلامعلی حداد عادل رییس بنیاد سعدی، دکتر علی چگنی سفیر ج.ا.ایران در دهلی نو، دکتر علی دهگاهی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی نو، دکتر احسان الله شکراللهی مدیر مرکز تحقیقات فارسی دهلی نو، پروفسور شریف حسین قاسمی و پروفسور ریحانه خاتون رؤسای پیشین گروه فارسی دانشگاه دهلی، پروفسور علیم اشرف خان رییس گروه فارسی دانشگاه دهلی، دکتر کلیم اصغر استادیار گروه فارسی دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه و تعداد زیادی از دانشجویان و علاقه مندان به انقلاب اسلامی حضور داشتند.

جلسه با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز شد و به دنبال آن دکتر شکر اللهی با قرائت اشعاری به حاضرین در جلسه خوشآمد گفت.

 

 

در بخش دیگری از برنامه از کتاب مثمر(جلد دوم) و فرهنگ لغت تحفه السعاده( دوجلد) تصحیح خانم پروفسور ریحانه خاتون ، رییس پیشین گروه فارسی دانشگاه دهلی رونمایی به عمل آمد.

پروفسور شریف حسین قاسمی درباره اثر تازه تألیف خود بنام فهرست مشروح نسخه های خطی و چاپی آثار مولانا در هند سخن گفت و نکات مهمی پیرامون رابطه ایران و هند، وضعیت زبان فارسی در هند و مولانا پژوهی در هند بیان کرد.

در بخش دیگری از برنامه دکتر برق اعظمی، دکتر شمیم الحق صدیقی و حسن مهدی و جمشید صفاریان به شعرخوانی پرداختند.
دکتر کلیم اصغر درباره انتظار در شعر آیت الله العظمی خامنه ای سخن گفت و با قرائت غزلی از معظم له به تشریح آن پرداخت.

آقای علی چگنی نیز چند غزل از سروده های خود را با لحن زیبایی برای شرکت کنندگان قرائت کرد.

جناب آقای دکتر غلامعلی حداد عادل نیز در سخنان خود با تأکید بر این نکته که امام خمینی(ره) علاوه بر این که یک رهبر سیاسی است ، عالمی خبره و عارفی حکیم است که سالها مدرس عرفان ابن عربی بوده است و با اشاره به مقاله خود با عنوان آشتی با بیدل گفت: به برکت انقلاب اسلامی ایرانی ها با بیدل و سبک هندی آشتی کرده اند و به تدریج این شاعر مشهور و سبک هندی در ایران جایگاه خود را بار دیگر حاصل می کند.

رییس بنیاد سعدی در بخش دیگری از سخنان خود به استادان مرحوم زبان فارسی در هند اشاره کرد و یاد و خاطره آنها را گرامی داشت.
وی در ادامه غزلی از امام راحل(ره) قرائت کرد و در پایان چند غزل از سروده های خود را با لحن زیبا قرائت کرد که مورد پسند و استقبال حاضران قرار گرفت. 

پایان خبر 

 

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی در جهان بنیاد سعدی دهلی نو


نظر شما :