ثبت‌نام ۱۷۱ دانشجوی جدید در رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا

۲۵ دی ۱۳۹۷ | ۱۲:۴۱ کد : ۲۱۸۷ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۶۰۱
تدریس رشته زبان و ادبیات فارسی در سال تحصیلی جدید با حضور ۱۷۱ دانشجوی جدید‌الورود (در مجموع ۵۰۰ دانشجوی زبان فارسی) در دانشگاه داکا در بنگلادش آغاز شد.
ثبت‌نام ۱۷۱ دانشجوی جدید در رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آیین آغاز تدریس رشته زبان و ادبیات فارسی در سال تحصیلی جدی در کلاس مولویدر محل حافظ‌سرا دانشکده علوم انسانی دانشگاه داکا بنگلادش برگزار شد.

در این آیین مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی، استاد اعزامی از ایران و استادان این گروه و نیز دانشجویان جدیدالورود حضور داشتند.

استادان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا در این مراسم به طور مختصر درباره یادگیری زبان فارسی سخن گفتند. از جمله این استادان، کهدویی، استاد اعزامی از ایران بود که با خواندن اشعاری عرفانی به زبان فارسی، گفت: زمانی می‌توان شیرینی نهفته در اشعار عرفانی را دریافت که بشود زبان فارسی را خوب فهمید.

وی افزود: قاضی نذرالاسلام، شاعر ملی بنگلادش در پاسخ به اعتراض رابیندرانات تاگور، برای به کاربردن الفاظ فارسی و اسلامی در اشعارش، گفته بود؛ به کارگیری الفاظ فارسی و اسلامی، بر غنای زبان ما می‌افزاید؛ نه آنکه باعث خرابی آن شود. و در این راه نمونه‌هایی را نیز مثال زد و اسامی بنگالی‌ها که بسیاری از آنها فارسی است مثل سهراب، فرزانه، تهمینه، سروش، سیاوش، پرویز، جهانگیر و ... را یادآور شد.

در ادامه دو تن از دانشجویان زبان فارسی از علاقه خود به زبان و ادبیات فارسی سخن گفتند و سپس، کلثوم ابوالبشر، استاد پیشکسوت زبان فارسی که از او با عنوان مادر زبان فارسی یاد می‌شود، مورد تشویق و تکریم دانشجویان قرار گرفت.

گفتنی است؛ در سال جاری ۱۰۰ دانشجو در دوره کارشناسی و ۷۱ دانشجو هم در دوره کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه داکا ثبت‌نام کرده‌اند. با احتساب این آمار، هم‌اکنون آمار دانشجویان گروه زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه داکا حدود 500 نفر است.

رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌های بنگلادش با حمابت گسنرده رایزنی فرهنگی ایران در این کشور برگزار می‌شود.

پایان خبر


نظر شما :