بازدید فارسی‌آموزان مدارس ارمنستان از مسجد کبود ایروان

۲۵ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۴۱ کد : ۲۱۵۲ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۴۶۸
فارسی‌آموزان مدرسه دولتی کارپی و مدرسه شماره ۶ شهر آبوویان از مسجد کبود ایروان دیدن و در کلاس مزرعه فکر رایزنی فرهنگی ایران در این مسجد شرکت کردند.
بازدید فارسی‌آموزان مدارس ارمنستان از مسجد کبود ایروان

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در ارمنستان و گروه لکوکاپ دانشگاه صنعتی شریف و به منظور رشد فکری و آموزش زبان فارسی در بین دانش‌آموزان فارسی‌آموز مدارس ارمنستان، تجهیزات کمک‌آموزشی اهدایی آن گروه دانشگاهی در مسجد کبود ایروان استقرار یافت.

پس از آموزش معلمین برای کار با این وسایل آموزشی و سرگرمی توسط خدادادی، عضو گروه لکوکاپ دانشگاه صنعتی شریف تهران در محل سالن اجتماعات مسجد کبود ایروان، مقرر شد؛ مدارس ارمنستان به ترتیب و با هماهنگی معلمین مربوطه به این مرکز با عنوان مزرعه فکر مراجعه و از این امکانات استفاده کنند.

در همین باره دانش‌آموزان مدرسه دولتی کارپی در کلاس‌های روباتیک و بازی‌های فکری و سنجش هوش رایزنی فرهنگی ایران در مسجد کبود ایروان (پایتخت ارمنستان) شرکت کرده و از امکانات و وسایل آموزشی و فکری آن بهره‌مند شدند.

این دانش‌آموزان سپس از مسجد کبود ایروان بازدید کردند و از نزدیک با معماری اسلامی ایران و فعالیت‌های مذهبی، فرهنگی و علمی این مرکز آشنا شدند.

گفتنی است؛ مدرسه دولتی کارپی در شهر آشتاراک واقع در 30 کیلومتری پایتخت ارمنستان قرار دارد و دومین مدرسه در ارمنستان است که زبان فارسی در آن به عنوان زبان خارجی به صورت اجباری از پایه سوم تدریس می‌شود. در این مدرسه حدود 200 دانش‌آموز به فراگیری زبان فارسی مشغول هستند.

خبر دیگر از ارمنستان اینکه؛ با حمایت رایزنی فرهنگی کشورمان در ارمنستان، گروهی از فارسی‌آموزان مدرسه شماره 6 شهر آبوویان از مسجد کبود ایروان بازدید کردند و با معماری ایرانی اسلامی و تاریخچه احداث مسجد و فعالیت‌های دینی و فرهنگی و علمی مسجد آشنا شدند.

این دانش‌آموزان همچنین با حضور در کتابخانه مسجد از کتب موجود در حوزه‌های مختلف با فرهنگ غنی و تاریخ تمدن ایران‌زمین، آشنا شدند.

دانش‌آموزان در دیدار با مسئول کتابخانه مسجد، با خواندن دکلمه و اشعاری از شعرای نامدار ایرانی، علاقه خود را به زبان فارسی ابراز کردند و در ادامه در کلاس‌های روباتیک و بازی‌های فکری و سنجش هوش مزرعه فکر که با هماهنگی رایزنی فرهنگی ایران توسط گروه لکوکاپ دانشگاه صنعتی شریف تهران در سالن اجتماعات مسجد کبود دایر است، حاضر شدند.

مدرسه دولتی شماره 6  واقع در شهر آبوویان ارمنستان در حدود 20 کیلومتری پایتخت واقع است. این مدرسه دارای سابقه فعالیت حدود یکصد ساله بوده و یکی از کلاس‌های خود را به آموزش زبان فارسی به عنوان اتاق ایران اختصاص داده است.

این مدرسه حدود 300 دانش‌آموز دارد که حدود 60 تن از آنان به آموزش زبان فارسی مشغول هستند.


نظر شما :