آغاز دوره آموزش خوشنویسی فارسی در رایزنی فرهنگی روسیه

۱۷ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۱۱ کد : ۲۱۴۷ اخبار بنیاد سعدی
تعداد بازدید:۶۰۵
دوره خوشنویسی خط فارسی با حضور بیست و پنج تن از علاقه مندان این هنر در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه سوم آذرماه آغاز شد.
آغاز دوره  آموزش خوشنویسی فارسی در رایزنی فرهنگی روسیه

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی؛ با همت مرکز زبان فارسی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، روز جمعه سوم آذرماه دوره آموزش خوشنویسی فارسی در محل رایزنی فرهنگی آغاز شد.

 

در این مراسم که بیست و پنج تن از علاقه مندان خوشنویسی شرکت داشتند، قهرمان سلیمانی، رایزن فرهنگی سفارت ایران در فدراسیون روسیه، ضمن خوشامد گویی به شرکت کنندگان، خط فارسی را مادر همه هنرها در جهان اسلام توصیف کرد که در کنار آن بسیاری از هنرهای دیگر امکان رشد و بالندگی یافته اند.

سلیمانی در سخنان خود گفت که معنویت هنر دینی مسلمان در سیمای خوشنویسی کتاب مقدس این دین- قرآن مجید- نمودار شد و از پی آن هنرهای دیگر چون کتاب آرایی و تذهیب و تشعیر و قلمدان سازی و کتیبه نویسی  دربنای مدارس و مساجد و کاخ­ها و... در عالم هنر اسلامی پدید آمد که همه نسبت مستقیم با هنر خطاطی دارند.

نماینده بنیاد سعدی در روسیه، کشور ایران را کانون هنر خوشنویسی توصیف کرد که قرنهاست در این هنر سرآمد بوده است و هنرمندان  این حوزه توانسته اند بر دامنه ابتکارات در این قلمرو بیفزایند و بالندگی خوشنویسی هرگز متوقف نشده است؛ به گونه ای که خط نستعلیق که عروس خطوط اسلامی است، کاملا شناسنامه ایرانی دارد و تا عصر حاضر که هنر نقاشی­خط رونق تازه ای به این هنر داده است خلاقیت­ها در این هنر ادامه دارد.

سلیمانی به رابطه اخلاق و هنرهای اسلامی اشاره کرد و گفت: لازمه هنرمند بودن، التزام به اخلاق است و هنرمندان  اسلامی معلمان شایسته اخلاق نیز هستند.

سلیمانی در پایان از آغاز به کار نمایشگاهی بزرگ از هنرمندان خوشنویس ایرانی خبر داد، که بزودی در مسکو آغاز می­شود و شرکت کنندگان را به دیدار از این نمایشگاه دعوت کرد.

پایان خبر


نظر شما :