دوره جدید آموزش زبان فارسی در پاکستان آغاز شد

۰۶ آذر ۱۳۹۷ | ۱۴:۲۱ کد : ۲۱۳۹ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۸۷
دوره جدید کلاس های آموزش زبان فارسی با همکاری بنیاد سعدی و مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان، در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد پاکستان آغاز شد
دوره جدید آموزش زبان فارسی در پاکستان آغاز شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از ایرنا، هفتمین دوره جدید آموزشی زبان فارسی به مناسبت یکصد و چهل و یکمین سالروز تولد «علامه اقبال لاهوری» شاعر نام آور پارسی گو و فیلسوف پاکستانی در اسلام آباد برگزار شد.
در آیین بزرگداشت علامه اقبال لاهوری و مراسم گشایش هفتمین دوره جدید آموزش زبان فارسی، دکتر مظفر علی کشمیری استاد فارسی دانشگاه بین المللی اسلامی، دکتر محمد سفیر استاد فارسی رئیس بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه نومل، خانم رابعه کیانی استاد فارسی، دکتر نعمت الله ایرانزاده استاد زبان فارسی دانشگاه علامه طباطبائی تهران و جمعی از شخصیت های فرهنگی و اساتید فارسی میهمان بودند.
سرپرست رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد در این آیین، گفت: افکار و اندیشه های و بلند اقبال لاهوری آن بزرگ مرد تاریخ زمینه ساز وحدت اسلامی بوده است و او همیشه به وحدت مسلمانان تاکید داشت.
بهرام کیان زبان فارسی را زبان عشق، عرفان اخلاق و حکمت خواند و گفت: این مفاهیم بلند در متون فارسی به ویژه اشعار شاعران بزرگ همچون علامه اقبال لاهوری موج می زند و با یادگیری زبان فارسی می توان با دنیای حکمت و عرفان آشنا شد.
سرپرست رایزنی فرهنگی ایران در اسلام آباد اضافه کرد: ادبیات فارسی، فراگیران را به دنیای پر رمز و راز خرد، حکمت، فلسفه، اخلاق، صلح، حماسه و عشق می برد، جهانی که متفکران و مفاخر ادبی نقاط مختلف جهان با آن آشنا شده اند و همواره از ادبیات فارسی ‏ و مفاخر بی همتای آن تمجید کرده اند.
سید رمضان علی موسوی یکی از استادان زبان و ادبیات فارسی پاکستان نیز در این آیین با تشریح اهمیت و جایگاه زبان فارسی در پاکستان، شیوه های تدریس در دوره جدید را برای فارسی آموزان بیان کرد و گزارشی از کلاس های آموزشی این دوره و پیشرفت های دانشجویان در مسیر فراگیری زبان شیرین فارسی ارائه کرد.
استاد زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه بین المللی اسلامی نیز در سخنانی با موضوع اشتراک زبانی دو کشور ایران و پاکستان گفت:60 درصد واژگان زبان اردو و فارسی مشترک است و زبان فارسی میراث مشترک بین دو کشور است و سابقه آن به زمانی که بزرگان دین از ایران برای تبلیغ‏ اسلام به شبه قاره آمدند، باز می گردد.
مظفر علی کشمیری ادامه داد:زبان فارسی پر از گنجینه اخلاق و ادب است و شاعران و ادیبان معروف نظیر مولانا، حافظ، سعدی و علامه اقبال آثار خود را به زبان فارسی نگاشته اند.
کشمیری در پایان ‏سخنان خود گفت: پیوند علامه اقبال لاهوری با زبان فارسی و ایرانیان از یک سو و علاقه و عشق ملت پاکستان به ایشان خود دلیلی دیگر برای پیوند و اشتراک فرهنگی و زبانی دو ملت است.
«
محمد سفیر» رئیس بخش زبان و ادب فارسی دانشگاه نومل پاکستان نیز در این آیین گفت:برای آشنایی با افکار بلند علامه اقبال لاهوری، حافظ و سعدی شیرازی و همچنین مولوی و دیگر مشاهیر نامدار ادبی برای پاکستانی ها یادگیری زبان فارسی را الزامی می کند.
نعمت الله ایرانزده استاد و زبان ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبائی تهران نیز در این آیین گفت:مرکز تحقیقات فارسی در راستای حفظ و گسترش زبان و ادب پارسی مرکز تحقیقات نقش مهمی را ایفاء می کند و در آبان ماه 1350 بر مبنای یک موافقتنامه میان دولت های ایران و پاکستان تاسیس شده است که حدوداً از آن زمان چهل و هفت سال شده اند.
وی همچنین با تبیین افکار و اندیشه های علامه محمد اقبال لاهوری، گفت:در عصر کنونی، ما و به ویژه نسل جوان به آموزه های اقبال نیازمندیم تا بتوانیم زندگی سالم براساس تعلیمات اسلامی داشته باشیم.
به گزارش ایرنا در این مراسم همچنین، با اعطای گواهینامه قبولی به فارسی آموزان دوره پیشین آموزش زبان فارسی و اهدای جوایز و کتابهای ادبی تقدیر به عمل آمد.
لازم به ذکر است ترم آموزشی زبان فارسی، حدوداً سه ماه است و دانش‌آموزان در هر ترم بخشی از دستور زبان فارسی، خواندن و نوشتن و گفت‌وگوی (گفتاری) زبان فارسی را فرا می‌گیرند.
در بخشی دیگر از این دوره‌ها، فراگیران سطح آغازین زبان فارسی را بر مبنای شیوه آموزشی کتاب زبان فارسی را فرا می گیرند.
زبان فارسی نزدیک به یکهزار سال در کشورهای شبه قاره از جمله پاکستان زبان رسمی بود، تا اینکه انگلیسی ها در قرن هجدهم میلادی با دستوری دولتی به رسمیت آن خاتمه دادند و زبان انگلیسی را به جای آن رایج کردند.
درعین حال زبان فارسی تاکنون از بین نرفته است و اقشار مختلف از ارباب علم و دانش و شعر و ادب آنرا فرا می گیرند در دانشکده ها و دانشگاه های مختلف تدریس می شود و دیوان های فارسی همچنان چاپ شده و مجلات و کتب فارسی نیز از سوی دولت و بخش خصوصی چاپ می شود.
فارسی گویان و فارسی زبانان در ایالت های مختلف پاکستان به فارسی شعر می سرایند و اساتید زبان فارسی به تدریس و تحریر ادامه می دهند.
نسخه های خطی فارسی در تمامی مناطق، موزه ها، کتابخانه های دولتی و خصوصی نگهداری می شود.
 60
تا 70 درصد اشعار علامه اقبال لاهوری، شاعر ملی پاکستان به زبان فارسی است، همچنین حدود 70 درصد کلمات و واژه های زبان اردو، فارسی است
.

پایان خبر