برگزاری درسگفتار زبان و ادبیات فارسی در رایزنی فرهنگی ایران در مسکو

۰۳ آذر ۱۳۹۷ | ۱۲:۱۵ کد : ۲۱۳۴ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۱۸
طی هفته گذشته درسگفتاری در خصوص زبان و ادبیات فارسی در محل مرکز زبان فارسی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه با مشارکت علاقه مندان برگزار شد.
برگزاری درسگفتار زبان و ادبیات فارسی در رایزنی فرهنگی ایران در مسکو

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در این درسگفتار، نیکی تنکو، استاد زبان و ادبیات فارسی مدرسه عالی اقتصاد روسیه، در جمع علاقه مندان در خصوص شکل گیری زبان ادبی در ایران در قرن سوم هجری سخن گفت.

در این برنامه که با شرکت 30 تن از دوستداران زبان فارسی شکل گرفت،  قهرمان سلیمانی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه، زبان فارسی را زبان فرهنگ، معنویت، هنر وعشق ورزی و محبت توصیف کرد که در هر کجا رفته توانسته دلهای مشتاقان و علاقه­مندان را به خود جذب کند.

سلیمانی، رایزنی فرهنگی ایران را محلی دانست که همه علاقه مندان به ایران و فرهنگ ایرانی را، با همه تنوع و رنگارنگی سن و سلیقه به یکدیگر پیوند می­زند و زبان فارسی  استوار ترین حلقه ای است که این جمع را به یکدیگر نزدیک می­کند.

دکتر نیکی تنکو در این درسگفتار ریشه های شکل گیری ادبیات فارسی را در بسترادبیات و فرهنگ عربی در دوره عباسی واکاوی کرد و گفت: بسترهای اجتماعی به قوام گیری این حوزه از قابلیت­های ادبی  زبان فارسی منجر شد و این زبان توانست به عنوان زبان فرهنگی در قلمرو ایران نقش هویت یابی ملی را به عهده بگیرد.

وی بر اهمیت رودکی به عنوان پدر شعر فارسی تأکید کرد و حوزه جغرافیایی این رویداد را در قلمرو خراسان بزرگ دانست و به توضیح حلقه های ادبی خراسان و نقش دربارها و خاندان ها در این حوزه اشاره کرد.

 در پایان جلسه پرسش و پاسخ صورت گرفت.

بنا بر علام این خبر، درسگفتار بعدی با موضوع «فردوسی و جایگاه وی در ادبیات فارسی» برگزار می شود. این سلسله نشست ها علاقه مندان زیادی در بین فارسی آموزان دانشگاهی و مرکز زبان فارسی و ایران دوستان دارد.    

پایان خبر


نظر شما :