بزرگداشت سالروز تولد علامه محمد اقبال لاهوری در لاهور

۲۸ آبان ۱۳۹۷ | ۱۴:۳۸ کد : ۲۱۲۸ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۶۶۵
به مناسبت یکصد و چهل و یکمین سالروز تولد شاعر مشرق و متفکر پاکستان، علامه محمد اقبال لاهوری، مراسم های مختلفی در لاهور توسط خانه فرهنگ ایران برگزار شد.
بزرگداشت سالروز تولد علامه محمد اقبال لاهوری در لاهور

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور پاکستان راستای بزرگداشت شاعر پارسی گو، اقبال لاهوری، سمینارهای بزرگداشتی در این خانه فرهنگ و دانشکده دولتی بانوان فاطمه جناح برگزار کرد.

در سمیناری که در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور و با مشارکت دبستان اقبال ( مرکز تحقیقی نوشته ها و سروده های علامه محمد اقبال لاهوری ) برگزار شد، شخصیت های برجسته ای چون منیب اقبال نوه پسری علامه محمد اقبال لاهوری و وکیل دادگاه عالی لاهور، اقبال صلاح الدین نوه دختری اقبال، محمد رضا ناظری سرکنسول جمهوری اسلامی ایران، علی اکبر رضایی فرد رئیس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران، دکتر معین نظامی رییس بخش فارسی دانشگاه لمز و دکتر انجم طاره رییس سابق بخش فارسی دانشگاه بانوان حضور داشتند.

در این مراسم، ابتدا گروه سرود دانشکده تربیت از شهر گوجرانواله اشعاری از علامه محمد اقبال لاهوری را سرودند و در بخش بعدی پرفسور دکتر معین الدین نظامی استاد زبان فارسی و رئیس اسبق بخش زبان و ادبیات فارسی دانشکده خاورشناسی دانشگاه پنجاب لاهور گفت: اقبال لاهوری نسل جوان را همانند شاهین ( عقاب ) می داند که بلند در آسمان پرواز می کند. شما جوانان و نوجوانان باید سروده های علامه محمد اقبال لاهوری را فقط در حد خواندن و حفظ کردن ندانید بلکه باید معنی و مفهوم آن را درک کنید تا بتوانید آینده کشور خود را روشن سازید.

سخنران بعدی برنامه منیب اقبال نوه پسری علامه محمد اقبال لاهوری و وکیل دادگاه عالی لاهور بود که ضمن تبریک سالروز ولادت علامه محمد اقبال لاهوری گفت: جای بسی تاسف است که در سالروز ولادت علامه محمد اقبال لاهوری به دلیل وضعیت ناامنی کشور، مردم قادر به زیارت مزار وی نیستند. اگر امروز اقبال بین ما بود حتما از اوضاع فعلی مسلمانها راضی نبود چون امروزه مسلمانان در سراسر جهان مورد ظلم و تهاجم قرار گرفته اند. ما مسلمانان نیاز شدیدی داریم که افکار و مطالب علامه اقبال را خوب بشناسم تا بتوانیم از بحران های گوناگونی بیرون یاییم.

وی ادامه داد: امروز با دیدن جوانان و نوجوانان که در مراسم جشن علامه محمد اقبال لاهوری شرکت کرده، اشعار وی را می سرایند و کلام وی را می خوانند،  احساس بسیار خوبی به من می دهد. احساس می کنم که نسل جوان امروزی  معانی و مفاهیم اصلی سروده های اقبال را آهسته آهسته دارد کسب می کند.

در بخش دیگر این مراسم، علی اکبر رضایی فرد رئیس خانه فرهنگ ایران در لاهور گفت: اقبال لاهوری شخصیتی است که هم اکنون این جمع از اهل پاکستان را در مکانی که متعلق به کشور جمهوری اسلامی ایران گرد هم آورده است. این اتحاد سال هاست که پابرجاست و نسل های بعدی نیز بخوبی آن را توسعه و پرورش خواهند داد.

وی افزود: اقبال سخنی گفته است که ماندگار است و متعلق به سرزمین خاصی نیست و هر آزاد اندیش و هر بلند نظری آن را تایید می کند. وی در ادامه سخنانش از همکاری دبستان اقبال در برگزاری این همایش قدردانی کرد.

همچنین اقبال صلاح الدین نوه دختری علامه محمد اقبال لاهوری و رئیس دبستان اقب گفت: امروز جای بسی تاسف است که ما مسلمانان به دلیل برخی اختلافات اندک و از کم عقلی خود، برادران و خواهران خود را آسیب می رسانیم. ما باید از اندیشه و تفکرات بزرگان خود، پند و نصیحت گرفته و آن را در زندگی عملی خود بکار گیریم. اشعار علامه محمد اقبال لاهوری پر از تعلیمات هدایت دهنده است زیرا منبع اصلی آن اشعاری زندگی حضرت رسول اکرم(ص) و تعلیمات قرآن کریم است.

در ادامه آقای لالی یکی از آوازخوانان سنتی لاهور کلامی بسیار زیبا از علامه محمد اقبال لاهوری را سرود.

بزرگداشت اقبال لاهوری در دانشکده دولتی بانوان «فاطمه جناح»

به مناسبت بزرگداشت سالروز تولد علامه دکتر محمد اقبال لاهوری همایشی به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور و با مشارکت دانشکده دولتی بانوان فاطمه جناح در منطقه چونامندی لاهور برگزار شد.

قبل از آغاز برنامه علی اکبر رضایی فرد رئیس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور و محمد رضا ناظری سرکنسول محترم جمهوری اسلامی ایران در لاهور به همراه اساتید بخش زبان و ادبیات فارسی از اتاق ایران شناسی، کتابخانه و دانشکده بازدیدکردند.

دکتر نگهت ریاض فاطمه قائم مقام دانشکده ضمن بازدید از ساختمان تاریخی آن گفت: ساختمان این دانشکده در عصر مغول ها و در قرن شانزدهم میلادی تعمیر شده و دانشکده مذکور در سال 1986 میلادی در این ساختمان آغاز به فعالیت نمود. در حال حاظر بیش از دو هزار ششصد دانشجو در رشته های مختلف در حال تحصیل هستند.

خانم نوشین رئیس بخش زبان و ادبیات فارسی گفت: این دانشکده در رشته زبان و ادبیات فارسی تعداد بیش از 150 دانشجو دارد که در مقاطع مختلفی چون دیپلم، فوق دیپلم، کارشناسی و کارشناسی ارشد در حال تحصیل هستند.

در شروع مراسم، گروه سرود سال اول زبان و ادبیات فارسی اشعاری بسیار زیبا از کلام فارسی علامه محمد اقبال لاهوری را قرائت کردند و سگس گروه تاتر زبان و ادبیات فارسی دانشکده مذکور نمایش نامه ای زیبا در خصوص علامه محمد اقبال لاهوری را به همراه فیلم مستند از تالیفات و اشعار وی را به نمایش گذاشتند.  

در ادامه، علی اکبر رضایی فرد رئیس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران گفت: شما دانشجویان باید بدانید که اقبال تاکید زیادی بر جوانان و نوجوانان داشته است که سخت تلاش کنند و آینده کشور و ملت خود را به سوی پیروزی و موفقیت ببرند. شما نیز بر خود لازم بدانید که اشعار اقبال را بخوانید و نه تنها فقط بخوانید بلکه در زندگی عملی خود نیز آن را به روی کار آورید

محمد رضا ناظری سرکنسول محترم جمهوری اسلامی ایران در لاهور نیز گفت: علامه اقبال در کلام رهبر کبیر انقلاب اسلامی و نیز رهبر معظم انقلاب آیت الله خامنه ای جایگاهی بلند دارد. روح مبارزه و استقلال این شخصیت محبوب جهان اسلام ستودنی است.

پس از آن، منیب اقبال نوه پسری علامه محمد اقبال لاهوری و وکیل دادگاه عالی لاهور گفت: جد من علامه محمد اقبال لاهوری آنقدر که به دختر خود عشق و محبت می ورزید شاید با پدر من (پسر علامه) محبت نمی کرد. در دیدگاه علامه محمد اقبال لاهوری زن از اهمیت ویژه ای برخوردار بود. در نظر وی اگر چه زن به ظاهر از مشتی خاک است، ولی در مقام و عزت، از ثریا هم بالاتر است. او مانند یک جواهر گران قیمتی در گنجینه عالم نهفته است. از آنجا که اقبال پابند مذهب اسلامی و قرآن بود، طبق عقاید دینی خود، به زن مسلمان بهایی اعلی می بخشید.

وی افزود: زن، در مقام «مادر»، در نظر وی حساس ترین مسئولیت در نظام هستی را داراست. شما مادران آینده بوده و این شما هستید که آینده سازان کشور را تربیت می دهید. لذا باید اشعار اقبال را خوانده و در حقیقت مفهوم آن سروده ها و نوشته ها را درک کنید.

در پایان سرود ملی دو کشور دوست و برادر ایران و پاکستان پخش شده و به تمامی دانشجویان شرکت در کننده در این سمینار لوحی به رسم یادبود و هدایایی ویژه به میهمانان ارجمند اهدا شد.

گفتنی است، در این سمینار شخصیت های برجسته ای چون منیب اقبال نوه پسری علامه محمد اقبال لاهوری، محمد رضا ناظری سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در لاهور، علی اکبر رضایی فرد رئیس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور، خانم نگهت ریاض فاطمه رئیس دانشکده مذکور، خانم نوشین رئیس بخش زبان و ادبیات فارسی دانشکده مذکور، سدره سعید استاد زبان و ادبیات فارسی دانشکده و تعداد زیادی از اساتید و دانشجویان بخش های مختلف دانشکده مذکور شرکت داشتند.

 

پایان خبر