در نشست خبری همایش دو سالانه آزفا تاکید شد؛

اهمیت بررسی استاندارد سازی منابع آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان

۱۹ آبان ۱۳۹۷ | ۱۸:۰۱ کد : ۲۱۱۸ اخبار بنیاد سعدی
تعداد بازدید:۱۶۹
در نشست خبری «دومین همایش دو سالانه آزفا»، بررسی و دست یافتن به راه حل استاندارد سازی منابع و مواد آموزشی تدریس زبان فارسی به غیر فارسی زبانان از مهم ترین اهداف این همایش عنوان شد.
اهمیت بررسی استاندارد سازی منابع آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در نشست خبری همایش دوسالانه آزفا، که  با همکاری بنیاد سعدی و دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود، مسئولان همایش از نشست های تخصصی، کارگاه های جنبی و محورهای اصلی همایش سخن گفتند و به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

در ابتدای این نشست، ابولقاسم اسماعیل پور،  مدیر همایش و رئیس مرکز آزفای دانشگاه شهید بهشتی در خصوص همایش پیش رو گفت: هدف اصلی این همایش، استاندارد سازی مواد آموزشی زبان فارسی به غیر فارسی زبانان است. دلیل انتخاب این هدف، پراکندگی کتاب ها و وسایل آموزشی زبان فارسی به غیر فارسی زبانان است. اکنون هر موسسه ای در ایران بنا به ضرورت و سلیقه خود، در این زمینه کتاب تالیف کرده است. البته توجه داشته باشید که مواد آموزشی منحصر به کتاب نیست و ابزارهای تکنولوژیک و فضای مجازی را نیز در برمی ­گیرد.

مدیر دومین همایش بین المللی آزفا افزود: همایش دو سالانه آزفا 21 و 22 آبان ماه  با همکاری بنیاد سعدی برگزار می شود. هدف علمی همایش، رسیدن به یک راه حل و استاندارد واحد، در منابع آموزشی تدریس فارسی به خارجی ها است تا سایر مراکز آموزش فارسی به غیر فارسی زبانان نیز از این استاندارد بهره برند.

به گفته وی هدف دراز مدت این همایش های دو سالانه، این خواهد بود که استانداردآموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان، به سطح  استاندارد بین المللی نزدیک شود.

اسماعیل پور همچنین گفت: زبان فارسی امروز به عنوان زبان ادبی و علمی در جهان مطرح است. زبان فارسی به عنوان زبان ادبیات در سطح بین المللی مطرح است. هدف مرکز آزفای شهید بهشتی تنها  آموزش زبان فارسی برای ترویج آن نیست بلکه جذب دانشجویان خارجی می تواند طلیعه ای باشد برای معرفی تمدن، تاریخ، فرهنگ و ادبیات ایران اسلامی. همچنین هر کدام از فارسی آموزان در مراکز آزفای ایران بعدا می توانند در کرسی های ایرانشناسی کشورهای دیگر به تحصیل بپردازند.

دکتر میر دهقان یکی از دبیران علمی این همایش و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی نیز توضیح داد: در همایش نخست آزفا «واکاوی منابع درسی آموزش زبان فارسی» مد نظر قرار گرفته بود و نتایج آن همایش ما را  برای تشخیص نقاط ضعف و قوت بسیار یاری رساند. در همایش دوم موضوع « استاندارد سازی مواد درسی» دنبال شد. در این همایش از مجموعه آموزشی«پرفا» که یک سلسله کتاب آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان است رونمایی خواهد شد.

دکتر طباطبائی، دبیر اجرایی همایش نیز، تقدیر از دو استاد خارجی پیشکسوت آموزش زبان فارسی در کشورهای دیگر را از برنامه های ویژه دومین همایش دو سالانه آزفا عنوان کرد.

به گفته وی در این همایش 22 مقاله  به صورت شفاهی و 10 مقاله به صورت پوستر ارائه خواهند شد.

گفتنی است؛ رضامراد صحرایی به نمایندگی از بنیاد سعدی و مهین ناز میر دهقان به نمایندگی از دانشگاه شهید بهشتی، دبیران علمی این همایش هستند.
پایان خبر