برنامه‌های مرکز ایران‌شناسی دانشگاه تربیت معلم مینسک بلاورس اعلام شد

۱۳ آبان ۱۳۹۷ | ۱۶:۱۰ کد : ۲۱۱۵ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۰۵
رایزن فرهنگی ایران در بلاروس و رییس دانشکده تاریخ دانشگاه تربیت معلم مینسک در خصوص برنامه‌های آینده مرکز ایران‌شناسی این دانشگاه به توافق رسیدند.
برنامه‌های مرکز ایران‌شناسی دانشگاه تربیت معلم مینسک بلاورس اعلام شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ابوالقاسم مختاریان، رایزن فرهنگی ایران در بلاروس با حضور در محل دانشگاه تربیت معلم مینسک این کشور، با الکساندر کاسوویچ، رییس دانشکده تاریخ این دانشگاه دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار کاسوویچ به معرفی دانشگاه و سابقه همکاری آن با رایزنی فرهنگی ایران پرداخت و گفت: آموزش زبان فارسی در این دانشگاه از سال 2013 میلادی آغاز شد و در سال 2014 (۲۸ فروردین ۱۳۹۳) مرکز ایران‌شناسی این دانشگاه با حضور علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی ایران افتتاح شد.

وی در ادامه ضمن ابراز رضایت از فعالیت‌های مرکز ایران‌شناسی دانشگاه تربیت معلم مینسک از گذشته تاکنون، این مرکز را به اذعان مدیران دانشگاه از فعال‌ترین مراکز خارجی در این دانشگاه و امتیاز مثبتی برای آن برشمرد و آمادگی همکاری کامل دست اندرکاران این دانشگاه را در مسیر اجرای برنامه‌های آینده آن به اطلاع رایزن فرهنگی کشورمان رساند.

مختاریان، رایزن فرهنگی کشورمان هم آمادگی رایزنی فرهنگی ایران در بلاروس را برای برقراری ارتباط این دانشکده با دانشکده تاریخ دانشگاه شهید بهشتی، دانشکده تاریخ دانشگاه تهران و سایر مراکز مشابه در دیگر شهرهای ایران اعلام کرد و در ادامه درباره تکمیل بانک اطلاعات محققین و پژوهشگران بلاروسی حوزه مطالعات ایرانی به منظور شرکت آنان در همایش گفت‌وگوهای فرهنگی در ایران در سال 1398 و نیز شرکت در سمینار ایران‌شناسی که در آینده توسط رایزنی فرهنگی کشورمان در بلاروس برپا می‌شود، مسئولان دانشکده را دعوت به همکاری کرد.

برگزاری نشست علمی به مناسبت سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) در محل این دانشکده نیز از دیگر پیشنهادات مختاریان در این دیدار بود.

در پایان این دیدار برنامه‌های مرکز ایران‌شناسی دانشگاه تربیت معلم مینسک از جمله برگزاری دوره‌های آزاد زبان فارسی، نمایش فیلم‌های ایرانی برای دانشجویان، برگزاری بزرگداشت مشاهیر و بزرگان فرهنگ و ادب ایران‌زمین، برگزاری جشن‌ها و آیین‌های ملی ایرانیان، برگزاری نشست‌ها و سخنرانی‌های مختلف با حضور میهمانان و هنرمندان اعزامی از ایران و ... مورد بررسی و توافق طرفین قرار گرفت.

پایان خبر


نظر شما :