برپایی نمایشگاه «شاهنامه فردوسی، شاهکار ادبیات جهان» در قزاقستان

۲۹ مهر ۱۳۹۷ | ۱۵:۱۳ کد : ۲۰۹۸ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۶۸۷
به همت رایزنی فرهنگی ایران، نمایشگاه «شاهنامه فردوسی، شاهکار ادبیات جهان» در موزه شهر پتروپاول قزاقستان افتتاح شد.
برپایی نمایشگاه «شاهنامه فردوسی، شاهکار ادبیات جهان» در قزاقستان

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نمایشگاه «شاهنامه فردوسی، شاهکار ادبیات جهان» شامل؛ 47 تابلو مرتبط به شاهنامه فردوسی، صنایع دستی و کتاب‌های ایران‌شناسی و ادبیات ایران با تلاش رایزنی فرهنگی ایران در قزاقستان و با همکاری موزه تاریخ استان قزاقستان شمالی، افتتاح شد.

آیین افتتاحیه این نمایشگاه با حضور مسعود شیخ‌زین‌الدین، رایزن فرهنگی ایران در قزاقستان، دوسابل عبدالرئیسوف، معاون رییس اداره فرهنگ، اسناد و آرشیو استان قزاقستان شمالی، گلنار موکوشوا، رییس موزه تاریخ استان قزاقستان شمالی، نایل سالیموف، رییس دبیرخانه مجمع خلق در استان قزاقستان شمالی،  آَسیمگل ایسقوژا، رییس خانه دوستی پتروپاول، رؤسای مراکز فرهنگی، نمایندگان رسانه‌های محلی، کارمندان موزه و هنردوستان برگزار شد.

مراسم افتتاحیه با آهنگ زیبای وطن دوستی با همراهی ساز ملی قزاقی «دامبرا» آغاز شد. سپس دوسابل عبدالرئیسوف، معاون رییس اداره فرهنگ قزاقستان شمالی با بیان سخنانی اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه شاهنامه فردوسی در مرکز استان قزاقستان شمالی، برای ما افتخار بزرگی است و مطمئنم شهروندان ما از دیدن تابلوهای مربوط به فردوسی و اثر وی و همچنین صنایع دستی ایران بسیار لذت خواهند برند.

سپس مسعود شیخ‌زین‌الدین، رایزن فرهنگی کشورمان در قزاقستان گفت: اگرچه امروزه مرزهای سیاسی، کشورها را از یکدیگر جدا کرده است؛ ولی فرهنگ‌ها همیشه از مرزها عبور کرده و موجب پیوندهای مشترک میان مردم شده‌اند. نشان این امر نیز وجود مشترکات فرهنگی میان ملت‌هاست.

وی در ادامه به مشترکات فرهنگی میان دو ملت ایران و قزاقستان پرداخت و در ادامه به نقش بزرگان ادب و فرهنگ کشورها اشاره کرد و نقش آنها را در ایجاد فرهنگ‌ها را مورد تأکید قرار داد.

شیخ‌زین‌الدین سپس به نقش فردوسی در ارتباط با فرهنگ ایران و تأثیر او در حفظ زبان فارسی اشاره کرد و ویژگی‌های شاهنامه فردوسی را برشمرد.

پایان خبر