آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در دانشکده دخترانه «باچاخان» پیشاور

۲۹ مهر ۱۳۹۷ | ۱۴:۵۱ کد : ۲۰۹۷ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۷۴۳
دوره جدید آموزش زبان فارسی در دانشکده دخترانه «باچاخان» پیشاور پاکستان طی مراسمی روز سه شنبه ۲۴ مهر افتتاح شد.
آغاز دوره  جدید آموزش زبان فارسی در دانشکده دخترانه «باچاخان» پیشاور

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی بر اساس خبر رسیده از خانه فرهنگ ایران در پیشاور، این دوره، به دعوت پرفسور شاهینه عمر، رئیس دانشکده دخترانه« باچا خان» پیشاور و توافق بر برقراری کلاس های آموزش زبان فارسی در این دانشکده برای دوره های لیسانس زبان و ادبیات اردو روز سه شنبه 24 مهر ماه افتتاح شد.

در مراسم افتتاحیه، شاهینه عمر  رئیس دانشکده باچاخان، که خود زمانی از دانشجویان زبان فارسی در خانه فرهنگ ایران بوده است، گفت: 65 در صد زبان وادبیات اردو، فارسی است و این زبان از اهمیت بسزایی در پاکستان برخوردار است زبان فارسی با هویت فرهنگی نهفته در خود خدمات شایانی به فرهنگ وتمدن این سرزمین کرده است. وبسیاری از میراث فرهنگی علمی مذهبی توسط این زبان به سراسر این مرزو بوم انتقال یافته است .     

در بخش دیگری از این مراسم، عباس فاموری وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در پیشاور گفت: زبان فارسی بخشی از هویت فرهنگی پاکستان است. آثار عرفاء و شعرای بزرگ فارسی گو در  این سرزمین بزرگترین ذخیره فرهنگ، تاریخ و هویت این سرزمین هستند و اگر بخواهیم با اندیشه های این متفکران بزرگ در پاکستان  آشنا شویم که بیشتر آثار آنها، از جمله  علامه اقبال لاهوری متفکر وشاعر بزرگ و هجویری از عرفای بزرگ به فارسی است، باید زبان و ادبیات فارسی را بیاموزیم.

شایان ذکر است پس از به روز رسانی سرفصل های درسی زبان و ادبیات اردو توسط وزارت آموزش عالی پاکستان و تغییر دوره لیسانس به چهار سال بعد از اخذ دیپلم که معادل فوق لیسانس محسوب می شود، گذراندن یک واحد زبان فارسی در بخش زبان و ادبیات اردو برای دانشجویان در دانشگاه ها اجباری شده است.

پایان خبر

 


نظر شما :