چهل وهفتمین دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی در مرکز فرهنگی لاذقیه افتتاح شد

۲۵ مهر ۱۳۹۷ | ۱۲:۴۴ کد : ۲۰۹۰ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۷۳۴
بعد از پایان دوره تابستانی کلاس های آموزش زبان فارسی در مرکز فرهنگی که در پنج سطح آموزشی انجام گرفت، دوره جدید پاییزی (چهل وهفتمین دوره) طی مراسمی در مرکز فرهنگی جمهوری اسلامی ایران – لاذقیه افتتاح شد.
چهل وهفتمین دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی در مرکز فرهنگی لاذقیه افتتاح شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، این مراسم  با حضور استادان زبان و ادبیات فارسی؛ رامز اللیوا، رنا جونی، میرفت سلمان و نیز وابسته فرهنگی کشورمان، جمعی از دانشجویان جدید و تعدادی از دانش آموختگان دوره های گذشته برگزار شد.

در شروع برنامه فیلمی کوتاهی از موفقیت های علمی، آموزشی، پزشکی و فناوری های جدید کشورمان برای شرکت کنندگان این دوره پخش شد.

سپس، حسینی درقه، وابسته فرهنگی ایران در لاذقیه در سخنانی به اهمیت زبان و ادبیات فارسی و آمیختگی آن با زبان عربی پرئاخت. وی گفت:  60 درصد از زبان عربی در زبان و ادبیات فارسی ورود پیدا کرده و زبان دوم اسلام زبان فارسی است . کلید شناخت هر تمدنی در ابتدا، آگاهی از زبان آن ملت می باشد و زبان پُلی است جهت ورود به آن، یادگیری زبان فارسی بسیار ساده، روان و تنها لازم است که نسبت به فراگیری آن کوشش و تلاش شود. 

رامز اللیو، استاد زبان فارسی سخنران بعدی این مراسم بود. وی خطاب به فراگیران گفت: زبان فارسی در میان کشورهای ایران، تاجیکستان، آذربایجان، افغانستان، پاکستان و هند رواج دارد و نزدیک به 200 میلیون نفر به این زبان صحبت می کنند.

 وی به نوابغ فکری، علمی مانند ابن سینا، خوارزمی، سیبویه اشاره کرد وگفت: از زیبایی های زبان فارسی وجود نوعی ریتم خاص و موسیقی داخل کلام است که مخاطب را مجذوب خود می سازد.

خانم "رنا جونی" سومین گوینده این افتتاحیه، ضمن تاکید بر اهمیت یادگیری زبان فارسی گفت: در دوران جنگ سوریه با تروریست ها، بعد از این که تمام کشورهای جهان درهای خود را بر روی دانشجویان سوری بستند، این ایران اسلامی بود که پذیرای دانشجویان سوریه برای تکمیل تحصیلات عالی آنان بود.

ایشان در ادامه گفت: آموزش زبان فارسی برای ما واجب است زیرا این پاسخی در جواب مردم کشوری است که در مقابل دشمنان، تا آخرکنار ما ایستاده اند.

آخرین سخنران این مراسم خانم میرفت سلمان بود. ایشان ضمن تشکر از تلاش های مرکز فرهنگی جمهوری اسلامی ایران - لاذقیه درافتتاح "گروه زبان و ادبیات فارسی" در دانشکده زبان های خارجی دانشگاه تشرین، گفت: زبان فارسی زبانی زیبا و جذاب است و برای یاد گیری آن، تنها  باید تلاش کرد. تا بتوان به درک و فهم متون ادبی و شعری غنی دست یافت.

در پایان این نشست مقرر شد،  برای یادگیری مستمر و عدم فراموشی فراگیران زبان فارسی درطول هفته (به غیر از ایام تعطیل) دانش آموزان امکان تماشا و بهره برداری از برنامه های تلویزیون فارسی در مرکز فرهنگی  را داشته باشند.

بنا بر اعلام این خبر، در دوره جدید پاییزی امسال، فراگیران زبان و ادبیات فارسی در پنج سطح اول، دوم، چهارم، پنجم و سطح محاور، ثبت نام کردند.


پایان خبر