نقطه ثقل 5 قاره در ایران

۲۵ مرداد ۱۳۹۴ | ۰۸:۱۱ کد : ۱۹۱ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۲۷۰
کلاس های دوره دانش افزایی زبان فارسی به همت بنیاد سعدی و اجرا دانشگاه شهید بهشتی با شیوه جالبی و با حضور زبان آموزانی از سراسر جهان برگزار شد.
نقطه ثقل 5 قاره در ایران

کلاس های دوره دانش افزایی زبان فارسی به همت بنیاد سعدی و اجرا دانشگاه شهید بهشتی با شیوه جالبی و با حضور زبان آموزانی از سراسر جهان برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی ، بیش از 200 دانشجو و استاد زبان فارسی از 43 کشور جهان، در دوره دانش افزایی زبان فارسی حاضر شده اند، تا در کلاس های آموزشی و درسی دانشگاه شهید بهشتی به تقویت زبان فارسی خود بپردازند و با شرکت در کلاس های مختلف این زبان اصیل بیش از پیش در تحقق اهداف خود برای فراگیری بهتر گام بردارند.

در این میان سری به کلاس های مختلف این دوره در دانشگاه شهید بهشتی زدیم.

کلاس فارسی پایه است و دانشجوایان خارجی زبان با شور اشتیاق زیادی در انتظار اضافه کردن به اندوخته های خود در این زمینه هستند.

استاد زبان فارسی با تبحر خاصی در کلاس تدریس می کند، در مواقعی هم که برخی واژه ها و لغت ها برای دانشجویان نامانوس است با استفاده از مهارت نقاشی و یا اشاره آن را برای شاگردان خود جا می اندازد.

در ادامه نیز استاد کلاس بر حسب عادت معهود خود با شور و شوق همیشگی تدریس خود را پی گیری می کند و در پاره ای از موارد با استفاده از نکات ظریف و باریک طنز فضای کلاس را تغییر می دهد و باعث نشاط و شادی بیش از پیش دانشجویان حاضر در کلاس می شود.

به دنبال این موضوع استاد حال ساده را با سوالی در مورد وقت خواب از دانشجویان  یاد آوری می کند که اکثر دانش آموزان ساعت 12 و 12:30 را به عنوان ساعت خواب خود اعلام می کنند.

در ادامه به کلاس  دیگری در فارسی پایه می رویم  ،استاد درخصوص قید مکان دانشجویان را به شیوه جالبی به چالش می کشد،زبان آموزان نیز با شور و شوق خاصی که نشات گرفته از علاقه آن ها بود ،موقعیت مکانی خود و سایر هم کلاسی هایشان را توضیح می دهند.

در این زمان استاد با بهره گیری از ضبط صوت در صدد آزمودن مهارت شنیداری دانشجویان برمی آید که زبان آموزان نیز توانستند در این مقطع پاسخ مناسبی بدهند.

 در این میان گاهی اوقات دانشجویان زمانیکه با واژه جدیدی مواجه می شوند که گویی فرسنگ ها با معنی آن واژه در زبان خود فاصله دارد متعجب تر و مشتاق‌تر به استاد خود و یکدیگر نگاه می کنند و سعی می کنند سریعا آن را به خاطر بسپارند و در موقعی از استاد خود می خواهند تا آن را پای تخته بنویسد تا آن را یاداشت کنند که اگر از خاطرشان رفت برای خود یاد آوری کنند.

کلاس شنیدن و صحبت کردن

در کلاس شنیدن و صحبت کردن وضع به همین منوال است و استاد از دانشجویان می خواهد صحبت کنند تا علاوه بر تقویت مهارت شنیداری خود مهارت کلامی شان را نیز ارتقاء دهند.

ذکر این مطلب خالی از لطف نیست که بگوییم استاد در ادامه روند تدریس خود به توضیح مهارت گفتاری که ازآن به صحبت محاوره ای  تعبیر می شود می پردازد و در گوشه مباحث درسی این مهارت را نیز به دانش زبان آموزان اضافه می کند.

به طوریکه گاهی اوقات از واژگان انگلیسس برای درک بیشتر مطالب بهره  می برد .

به این ترتیب  و با حضور در کلاس شنیدن و صحبت کردن کاووش امروز ما در کلاس های دانش افزایی زبان فارسی به ایستگاه پایانی خود رسید.


نظر شما :