ادبیات ایران در گسترش انسانیت و مهربانی سهم عظیمی دارد

۰۱ مهر ۱۳۹۷ | ۱۰:۱۸ کد : ۱۷۱۲ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۶۵۳
در مهم ترین و گسترده ترین همایش ادبی قزاقستان، ادبیات ایران به عنوان ادبیاتی که سهم عظیمی در گسترش انسانیت و مهربانی دارد و بر ادبیات غرب تاثیر گذاشته است، مطرح شد.
ادبیات ایران در گسترش انسانیت و مهربانی سهم عظیمی دارد

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی،  29 و 30  شهریور ماه در کاخ استقلال شهر آستانای قزاقستان، همایش ادبی منطقه اوراسیا با عنوان « قدرت کلام در عصر حاضر » برگزار شد. این همایش در راستای تحقق برنامه نوسازی معنوی رئیس جمهور قزاقستان  اجرا شده بود.

در مراسم افتتاحیه این همایش دو روزه، در میان میهمانان خارجی که از شعرا و نویسندگان ، مترجمان، سردبیران نشریات داخلی و خارجی بودند؛ چهره های  ایرانی همچون هادی سعیدی کیاسری رئیس کانون ادبیات امروز ایران، دکتر احمدی رئیس بنیاد بیدل دهلوی، مسعود شیخ زین الدین رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی یران در قزاقستان و دکتر صفر عبدالله ایرانشناس تاجیک و استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آبلای خان آلماتی، نیز حضور داشتند. 

یکی دیگر  نکات قابل توجه این همایش، مطرح شدن ادبیات فارسی به عنوان ادبیاتی مهم در منطقه اوراسیا بود به گونه ای که  اُلغ بیک ایسدولت، رئیس اتحادیه نویسندگان قزاقستان، ضمن دعوت از  هادی سعیدی کیاسری رئیس کانون ادبیات امروز ایران، برای ایراد سخنرانی، گفت:  ادبیات فارسی بر توسعه ادبیات غرب تاثیر گذاشته و در گسترش انسانیت و مهربانی سهم عظیمی دارد.

هادی سعیدی کیاسری نیز در سخنرانی خود مسئله رابطه انسان و تمدن را مطرح کرد و اظهار داشت: انسان، تنها موجود تمدن‌ساز است و تمدن در هر سرزمین و حوزه فرهنگی مهم‌ترین و بنیادی‌ترین مؤلفه فهم انسان است.

وی همچنین گفت: ادبیات فارسی، از دوران رودکی گرفته تا زمان معاصر، انسان متمایل به فضیلت را انسان الهی و موفق با دیدگاه توحیدی و انسانی را که می خواهد جهان بهتری بسازد و در آنجا زندگی کند، معرفی کرده است. 

بنا بر این گزارش، هدف از برگزاری این همایش، تبلیغ ادبیات کشورهای اوراسیا، تقویت روابط میان نمایندگان فرهنگ های کشورهای مختلف، ایجاد فضای ادبی مشترک، حمایت از خلاقیت نویسندگان قزاقستان در مناطق مختلف و مشخص کردن جوانان با استعداد بود.

شایان ذکر است که همایشی به چنین گستردگی آخرین بار 45 سال پیش در سال 1973 برگزار شد. در این همایش که صحنه تبادل نظر درباره مسائل روز فرهنگ جهانی قرن بیست یکم  بود، بیش از 50 نویسنده و شاعر از کشورهای مختلف منطقه اوراسیا شرکت داشتند.

پایان خبر


نظر شما :