شصت‌وهشتمین جلسه انجمن ادبی بیدل در هند برگزار شد

۲۵ شهریور ۱۳۹۷ | ۰۷:۴۳ کد : ۱۷۰۱ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۴۴۱
به مناسبت روز شعر و ادب فارسی، شصت‌وهشتمین جلسه انجمن ادبی بیدل دهلوی در دهلی‌نو (پایتخت هند) برگزار شد.
شصت‌وهشتمین جلسه انجمن ادبی بیدل در هند برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به مناسبت روز شعر و ادب فارسی، شصت‌وهشتمین ‌جلسه انجمن ادبی بیدل دهلوی با موضوع بزرگداشت شادروان محمد مرسلین، استاد زبان و ادبیات فارسی و با حضور استادان، دانشجویان و علاقمندان به زبان فارسی در محل مرکز تحقیقات فارسی رایزنی فرهنگی ایران در هند برگزار شد.

احسان شکراللهی، مدیر مرکز تحقیقات فارسی رایزنی فرهنگی در آغاز این نشست به بیان بخشی از خدمات علمی مرحوم مرسلین پرداخت و در ادامه پیام غلامعلی حدادعادل، رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و رییس بنیاد سعدی را قرائت کرد.

حجت‌الله عابدی، معاون رایزن فرهنگی ایران در هند هم در سخنان خود در این نشست با یادکرد از خدمات مرحوم مرسلین در اشاعه زبان فارسی در شبه قاره، گفت: نام محمد مرسلین به خاطر خدمات ارزنده‌اش در زمینه نشر مفاهیم بلند و غنی زبان و ادب فارسی ـ که متعلق به همه جهانیان است ـ همواره زنده است.

وی همچنین گفت: بزرگداشت شخصیت‌ها در زمان ممات حیات، بخشی جدایی‌ناپذیر از فرهنگ غنی ایرانی است؛ اما امروز خانه فرهنگ ایران در دهلی مفتخر است که در زمان حیات این بزرگان نیز به آنها می‌پردازد.

عابدی همچنین چاپ بیش از 10 شماره از مجله ادبی «قند پارسی» ویژه نکوداشت اساتید و خادمان زبان فارسی هندی، در کنار نشست‌های ویژه انجمن بیدل که غالباً در زمان حیات این استادان بوده را از اقدامات مهم رایزنی فرهنگی ایران در دهلی نو عنوان کرد که در راستای  تجلیل و بزرگداشت فرزانگان زبان و ادب فارسی در سال‌های اخیر  اجرا شده است.

شریف حسین قاسمی، از شاگردان محمد مرسلین هم در سخنان خود به ذکر خاطراتی از زندگی این استاد پرداخت و ویژگی‌های علمی و اخلاقی او را شرح داد. پس از وی هم محمد یوسف و شمیم‌الحق صدیقی، به بیان خاطراتی از زندگی مرحوم مرسلین پرداختند.

در بخش دیگری از این نشست، محمد نفیس برادر محمد مرسلین، در سخنان خود  وی را سرمشق و الگوی خود در زندگی خواند.

در ادامه از کتاب «ایران صغیر سی ایران کبیر تک» (از ایران صغیر تا ایران کبیر) اثر ابراهیم وانی، رونمایی شد. این نویسنده و محقق، دانشجوی دوره دکتری گروه فارسی دانشگاه دهلی است که سال گذشته توسط رایزنی فرهنگی کشورمان در هند و با همکاری اداره‌ کل همکاری‌های علمی و دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایران، در هفتمین دوره ایران‌شناسی در تهران شرکت کرده بود. وی مشاهدات و خاطرات   خود از حضور در ایران را در این کتاب گردآوری کرده است.

پس از آن نیز کتاب «با خیال تو» اثر سید نقی عباس کیفی، شاعر و پژوهشگر جوان هندی، رونمایی شد. این کتاب مجموعه اشعار فارسی این شاعر هندی است. همچنین از جلد ششم «فرهنگ چهارزبانه آریان» و شماره 75-78 فصلنامه ادبی «قند پارسی» نیز رونمایی به عمل آمد.

پایان خبر


نظر شما :