برگزاری مراسم نوروزی برای دانشجویان فارسی‌آموز قرقیزستان

۲۷ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۱:۲۴ کد : ۱۴۶۸ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۳۳۸
برنامه نوروزی دانشجویان فارسی‌آموز دانشگاه علوم انسانی قرقیزستان با حضور رییس دانشکده شرق‌شناسی و جمعی از اساتید و دانشجویان این دانشگاه، سفیر و رایزنی فرهنگی ایران در قرقیزستان، برگزار شد.
برگزاری مراسم نوروزی برای دانشجویان فارسی‌آموز قرقیزستان

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در ابتدای این مراسم علی حکیم‌پور، رایزن فرهنگی کشورمان در قرقیزستان نوروز را پیونددهنده فرهنگ‌های منطقه دانست و گفت: ملت‌های متمدن برای شادی مردم نیز برنامه منطمی دارند؛ به طوری که ایرانیان با نهادینه کردن شادی‌های خود در قالب اعیاد طبیعی، موجب ثبات، دوستی و پیوند مردمان منطقه با یکدیگر شده‌اند.

وی افزود: برخی در قرقیزستان بر این باورند که نوروز یک عید مجوسی است و برگزاری آن با اسلام مغایرت دارد؛ این در حالی است که نوروز مورد تأیید اندیشمندان مسلمان منطقه واقع شده و مردم نیز به خوبی از این سنت باستانی که با نو شدن طبیعت نسبت وثیق دارد، پاسداری کرده‌اند.

همچنین علی‌مجتبی روزبهانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان با اظهار سخنانی به جایگاه نوروز در میان ایرانیان و کشورهای وسیعی از آسیای مرکزی، قفقاز، افغانستان و ... اشاره کرد و به بیان کیفیت برگزاری آن در جمهوری اسلامی ایران که با تمیزی، نوپوشی، دیدار مردم با یکدیگر و ... همراه است، پرداخت.

در ادامه، مشرب‌اف، رییس دانشکده شرق‌شناسی دانشگاه قرقیزستان با تأکید بر جایگاه نوروز در میان قرقیزها، از رایزنی فرهنگی و سفارت ایران برای حمایت از برنامه‌های فرهنگی دانشگاه قرقیزستان قدردانی کرد و پس از وی دانشجویان زبان فارسی، مطالب خود را که با اشعار شاعران ایرانی همراه بود، ارایه دادند.

پایان خبر


نظر شما :