مرکز آموزش زبان فارسی استانبول دومین درسگفتار مشاهیر ایرانی را برگزار کرد

۳۰ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۹:۳۴ کد : ۱۴۲۹ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۳۷۲
دومین سلسله درسگفتارهای حکیم عمر خیام نیشابوری با موضوع «دمی با رباعیات خیام» به همت وابستگی فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مرکز آموزش زبان فارسی استانبول برگزار شد.
مرکز آموزش زبان فارسی استانبول دومین درسگفتار مشاهیر ایرانی را  برگزار کرد

دومین سلسله درسگفتارهای حکیم عمر خیام نیشابوری با موضوع «دمی با رباعیات خیام» به همت وابستگی فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران  در مرکز آموزش زبان فارسی استانبول برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در این نشست که با حضور مینا رنجبری مدرس زبان فارسی دانشگاه استانبول، فراگیران و فارسی آموزان این مرکز و سایرعلاقه‌مندان برگزار شد، درباره عنصر «فلسفه مادی» در رباعیات خیام بحث و گفت و گو شد.

در ابتدای این نشست، رنجبری به بررسی جایگاه فلسفه مادی دررباعیات وترسیم مکتب فکری و جهان بینی خیام پرداخت.

این مدرس زبان فارسی دراین خصوص گفت: خیام را می توان  صدای متفکران و شاعران خاموشی دانست که به اضطرار، دم فرو بستند و سخن خویش را فرو خوردند و پناهگاه کسانی دانست که در میانه راه طلب باز ماندند و جسارت گزارش حال خویش را نیافتند و به نام او سخن خود را منتشر ساختند یا با زمزمه رباعیات او، روح پرسشگر خویش را تسکین بخشیدند.

در ادامه، چندتن از خیام شناسان بزرگ  همچون جلال الدین همایی، محمدعلی فروغی، علی دشتی، محمد محیط طباطبایی، مهدی فولادوند، رضازاده ملک برای فراگیران و فارسی آموزان که مایل به تحقیق و یادگیری بیشتر هستند در مورد این شاعرو فیلسوف بزرگ هستند معرفی شد.

بنا بر اعلام این خبر، در اولین نشست از این سلسله درسگفتارها به معرفی قالب رباعی، به عنوان نابترین و اصیلترین وکهن ترین قالب شعری که ایرانیان اختراع کردند  معرفی شد. همچنین شاعران دیگری مانند رودکی، عنصری، فرخی که  قبل از خیام رباعی می سرودند نیز معرفی شدند. این جلسه با ترسیم اندیشه های خیام به پایان رسید.

پایان خبر


نظر شما :