استقبال از دانشجویان جدید زبان فارسی دانشگاه داکا

۲۴ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۸:۰۳ کد : ۱۴۲۲ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۳۳۵
به همت رایزنی فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در بنگلادش، آیین استقبال از دانشجویان تازه پذیرفته‌شده رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا و تودیع دانشجویان فارغ‌التحصیل مقطع فوق لیسانس این رشته برگزار شد.
استقبال از دانشجویان جدید زبان فارسی دانشگاه داکا

به گزارش  روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این مراسم در تالار اجتماعات آرسی مجومدار دانشگاه داکا با حضور واعظی، سفیر و سید موسی حسینی، رایزن فرهنگی ایران در بنگلادش، ابوالکلام سرکار، رییس گروه زبان فارسی دانشگاه داکا، کلثوم ابوالبشر، استاد پیشکسوت زبان فارسی، استادان و اعضای گروه زبان فارسی، دانشجویان فارغ‌التحصیل مقطع فوق لیسانس و دانشجویان ورودی سال جدید رشته زبان فارسی این دانشگاه برگزار شد.

در آغاز این آیین سیف‌الاسلام خان، از استادان گروه فارسی دانشگاه داما گفت: خدای را سپاس که سال به سال شاهد رونق گروه زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه داکا و دیگر دانشگاه‌های بنگلادش هستیم.

وی افزود: پیش از انقلاب اسلامی ایران، تعداد دانشجویان و استادان گروه فارسی در بنگلادش انگشت‌شمار بود؛ اما به برکت انقلاب اسلامی و با مساعدت‌های بی‌دریغ رایزنی فرهنگی و سفارت جمهوری اسلامی ایران طی این سال‌ها، بر تعداد دانشجویان زبان فارسی سال به سال افزوده شده است.

سید موسی حسینی، رایزن فرهنگی کشورمان در بنگلادش دیگر سخنران این مراسم هم ورود دانشجویان جدید را خیر مقدم گفت و برای دانشجویان فارغ‌التحصیل نیز آرزوی موفقیت و خدمت شایسته به بنگلادش کرد.

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه خطاب به دانشجویان جددالورود گفت: به شما از دو جهت باید تبریک گفت؛ اولاً به خاطر پذیرش و ورود به دانشگاه، ثانیاً، شما زبانی را انتخاب کرده‌اید که فراتر از یک زبان معمولی خارجی است. زبان فارسی، از منظر دینی، تاریخی، ادبی و فرهنگی این خطه، از جایگاه و اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

حسینی ادامه داد: زبان فارسی، زبان عشق، عرفان، فلسفه و آموزه‌های اخلاقی است. با فراگیری این زبان، پل ارتباطی شما با نیاکان خود و بزرگان علم و ادب و فرهنگ در ایران و شبه قاره فراهم می‌شود؛ بنابراین از این جهت نیز مستحق تبریک هستید.

رایزن فرهنگی ایران در ادامه، زمینه‌ها و بسترهای گسترده همکاری میان رایزنی و گروه زبان فارسی دانشگاه‌های بنگلادش را مورد اشاره قرار داد و گفت: رایزنی فرهنگی ایران در بنگلادش همانند گذشته در حد توان و امکانات خود از هیچ مساعدتی در جهت تقویت بخش‌های زبان فارسی در بنگلادش دریغ نخواهدکرد.

وی سپس با اشاره به پیگیری‌های جدی برای اعزام استاد زبان فارسی از ایران، از اعزام سمیع‌زاده، استاد زبان فارسی به دانشگاه راجشاهی که از 2 ماه گذشته محقق شده است ابراز خرسندی کرد و گفت: با اعزام کاظم کهدویی، استاد جدید زبان فارسی به دانشگاه داکا نیز، توان بخش‌های فارسی این دانشگاه‌ها بیش از گذشته تقویت خواهد شد.

واعظی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بنگلادش هم در سخنرانی خودش در این مراسم قرائت اشعاری از مولانا و حافظ، از زبان فارسی به عنوان یکی از منابع مهم عرفان اسلامی یاد کرد که از طریق فراگیری این زبان می‌توان به آن دست یافت.

واعظی همچینن تلاش‌های رایزنی فرهنگی ایران را برتی تقویت و پشتیبانی از گروه‌های زبان فارسی در دانشگاه‌های بنگلادش مورد تقدیر قرار داد.

همچنین ابوالکلام سرکار، رییس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا و نیز خانم کلثوم ابوالبشر، استاد پیشکسوت زبان فارسی، در سخنرانی‌های خود از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران در تقویت گروه‌های  فارسی در بنگلادش سپاسگزاری کردند.

بنا بر اعلام این خبر، تعداد دانشجویانی که در سال تحصیلی 2018 در رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا ثبت نام کرده‌اند، به بیش از 105 نفر رسیده است. با احتساب این دانشجویان، تعداد کل دانشجویان زبان فارسی دانشگاه داکا در مقاطع لیسانس و فوق‌لیسانس بالغ بر 415 نفر و دانشجویان مقطع قبل از دکترا نیز 15 نفر هستند که مجموع آنان 430 نفر می‌شود.

پایان خبر


نظر شما :