همایش «سعدی و سروانتس» در مادرید برگزار شد

۱۴ آبان ۱۳۹۳ | ۱۷:۴۸ کد : ۱۳۸ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۴۵۱
دومین همایش «سعدی و سروانتس» در روزهای 6 و 7 آبان در دانشگاه کمپلوتنسه مادرید، پایتخت اسپانیا، برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دومین همایش «سعدی و سروانتس» با حضور جمعی از اساتید، ایران‌شناسان و علاقمندان به فرهنگ پارسی، روزهای6 و 7 آبان در دانشکده‌ی زبان‌شناسی دانشگاه کمپلوتنسه برگزار شد.
این مراسم نخست با سخنرانی مارکوس روکا سیررا، رییس دانشکده‌ی بزرگسالان دانشگاه کمپلوتنسه مادرید آغاز شد. وی ضمن عرض خیر مقدم از دعوت مسئولان ایرانی برای حضور ایشان در همایش اول «سعدی و سروانتس» در تهران که دوشخصیت بزرگ ادبیات دو کشور را همانند آینه‌ای مقابل یکدیگر قرار داده‌اند، تشکر کرد و ایده‌ی برگزاری چنین همایشی با موضوع بررسی آثار این دو ادیب بزرگ که اشتراکات فرهنگی زیادی دارند را زیبا دانست.
وی در ادامه گفت: در زمان تحصیل خود در نیویورک با خواندن شعر «بنی آدم اعضای یکدیگرند» بر سر در سازمان ملل با نام سعدی آشنا شدم. سعدی نگاهی از بالا به تاریخ داشت و از زمان خود، زمانی بسیار جلوتر را نگریسته است و این نگاه در آثار سروانتس نیز وجود دارد.
مارکوس روکا سیررا، در پایان سخنان خود گفت: باید بتوان از فرصت‌ها استفاده‌ی بهینه را برد و ما باید از این فرصت مناسب برای معرفی فرهنگ دو کشور استفاده کنیم.
سپس ائوخنیو لوخان، رییس دانشکده‌ی ادبیات دانشگاه کمپلوتنسه مادرید، از میزان علاقمندی مردم اسپانیا به فرهنگ ایران و علقه‌های فرهنگی مشترک دو کشور سخن گفت.
وی همچنین در خصوص برگزاری سمینارهای مشترک علمی و فرهنگی با رایزنی فرهنگی ایران در اسپانیا اعلام آمادگی کرد.
سپس علیرضا اسماعیلی، رایزن فرهنگی ایران در اسپانیا، با حضور در جایگاه سخنرانی، سخنان خود را با ابیاتی از سعدی آغاز کرد. وی گفت: تمدن، فرهنگ و ادبیات ایران‌زمین همچون آفتاب تابانی است که از شرق عالم، سراسر جهان را روشنایی می‌بخشد. این بنای عظیم و باشکوه مرهون خیل عظیم دانشمندان، ادیبان، فلاسفه و هنرمندانی است که در طول قرن‌های متمادی میراث تمدنی و فرهنگی باشکوهی را به جهانیان عرضه داشتند. در این میان کاخ بلند ادبیات ایران مرهون چندین شخصیت گران‌سنگ و بزرگ است که ستون‌های اصلی این بنای عظیم را تشکیل می‌دهند. یکی از این شخصیت‌ها سعدی شیرازی است.
وی ادامه داد: میراث معنوی سعدی برای فرهنگ ایران و جهان آمیزه‌ای است از همه‌ی دستاوردهای نیکو و خردمندانه‌ای که عقل جمعی بشر در آن روزگاران بدان دست یافته بود. هند و ایران و جهان عرب و شمال آفریقا، قلمرویی بود که اندیشه‌ی سعدی آنها را درنوردید و از هر بوستان گلی چید تا گلستانی پررنگ و بوی فراهم آورد که امروز هم رایحه‌ی جان پرورش، مشتاقان بسیاری دارد. سعدی آیینه‌داری است که نه فقط صورت عصر خود را در آثارش باز می‌تاباند؛ بلکه با شناختی ژرف و دقیق چنان سیمایی از آدمی عرضه می‌دارد که همگان از توان‌گر و درویش و عارف و عامی می‌توانند تصویر خویش را در آیینه‌ی کلام او ببینند و با بهره گرفتن از زیور آموزه‌ها و اندرزهای او، خوی، خصلت، گفتار و رفتار خود را به زیبایی و کمال بیارایند.
در ادامه محمدخانی، معاون بین‌الملل شهر کتاب درباره‌ی برگزاری این همایش که در راستای برنامه‌های مشترک مرکز فرهنگی و بین‌المللی شهر کتاب و مرکز سعدی‌شناسی است، توضیحاتی ارایه داد.
وی گفت: اولین همایش «سعدی و سروانتس» در روزهای 26 و 27 فروردین در تهران برگزار و دومین آن در مادرید برپا شده است.
به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی؛ کشور  اسپانیا نام این  شخصیت ادبی بزرگ خود را برای بنیاد فرهنگی  ایی که کارش گسترش زبان اسپانیایی است انتخاب کرده است و  بنیاد فرهنگی سروانتس به  کار آموزش زبان اسپانیایی به دیگر مردم جهان می پردازد .
 پایان خبر 

نظر شما :