بزرگداشت «حسن رضوی» استاد زبان فارسی در راولپندی

۲۷ دی ۱۳۹۶ | ۱۷:۵۲ کد : ۱۳۷۸ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۳۴۹
مراسم بزرگداشت زنده یاد سید سبط حسن رضوی، استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی و رییس اسبق بخش زبان و ادبیات فارسی دانشکده اصغر مال شهر راولپندی، در محل خانه فرهنگ ایران برگزار شد.
بزرگداشت «حسن رضوی» استاد زبان فارسی در راولپندی

به گزارش  روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم بزرگداشت استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی و رییس اسبق بخش زبان و ادبیات فارسی دانشکده اصغر مال شهر راولپندی مرحوم سید سبط حسن رضوی، با حضور شهاب‌الدین دارایی، رایزن فرهنگی  و نماینده بنیاد سعدی ایران در پاکستان، فردوس عالم، اندیشمند و استاد دانشگاه، نگهت رضوی، فرزند مرحوم رضوی و جمعی از علاقمندان آن استاد زبان فارسی، در محل خانه فرهنگ کشورمان در راولپندی برگزار شد.

در آغاز این مراسم حمید الحسن رضوی، از شخصیت‌های فرهنگی راولپندی در خصوص شخصیت مرحوم رضوی سخنرانی و طی آن اظهار کرد: مرحوم سبط حسن رضوی در مسایل وحدتی میان مسلمانان بسیار تلاش‌گر بود و خدمات بسیاری در این زمینه داشت. وی در مورد مسایل فرهنگی به ویژه برای جوانان بسیار تلاش می‌کرد و در طول مدت فعالیت علمی و دانشگاهی خود برای ارتقای زبان فارسی زحمات بسیاری کشید.

سخنران بعدی این مراسم، انجم خلیق، شاعر و رییس انجمن ادبی امکان در مورد شخصیت ادبی مرحوم رضوی گفت: مرحوم رضوی در مورد ادبیات اردو و فارسی بسیار حساس بود و کمتر از واژه‌های غیرفارسی و اردو استفاده می‌کردند و در واقع برای ترویج زبان فارسی، تلاش بسیار زیادی داشت.

سپس  نگهت رضوی، فرزند زنده یاد رضوی بیان کرد: مرحوم رضوی با توجه به تلاش‌های بسیاری که داشت به ویژه در حوزه زبان فارسی، پل ادبی و ارتباطی ایران و پاکستان بود و خانه فرهنگ ایران در روالپندی را همچون خانه خود دوست می‌داشت و سال‌ها در آنجا به امر آموزش و تدریس زبان فارسی مشغول  بود.

در ادامه علی آقانوری، مسئول خانه فرهنگ ایران در راولپندی در سخنرانی خود در این مراسم گفت: مرحوم سید سبط حسن رضوی، شخصیتی بود که سال‌های زیادی از عمر خود را صرف آموزش زبان و ادبیات فارسی در پاکستان کرد. ایشان حدود 20 سال مشغول تدریس زبان فارسی بود و شاگردان بسیاری را تحویل جامعه داد. همچنین یکی از کارهای ارزشمند ایشان، تهیه کتاب آموزش زبان فارسی «گلشن فارسی» بود که با همکاری مرحوم دکتر علی رضا نقوی نگاشته شد.

سخنران بعدی فردوس عالم، اندیشمند و استاد دانشگاه بود. وی در بخشی  از سخنان خود گفت: مرحوم رضوی تلاش‌های بسیار زیادی در حوزه وحدت میان مسلمانان داشت و سخنرانی‌های ایشان به ویژه برای جوانان بسیار برجسته بود.

عالم افزود: مرحوم رضوی همچنین سهم زیادی در معرفی شخصیت‌های ادبی معاصر ایران به مردم پاکستان داشت. آن مرحوم عشق واقعی به امام حسین (ع) و اهل بیت (ع) داشتند.

فردوس عالم همچنین گفت: مرحوم دکتر رضوی داعی وحدت مسلمین بود و برای اتحاد و وحدت در جامعه مسلمانان پاکستان تلاش می‌کرد. وی همچنین پیرو خط حضرت امام خمینی (ره) بود و برای ترویج زبان فارسی و همچنین ترویج وحدت و اتحاد مسلمانان مقالات بسیاری نگاشت.

سخنران پایانی این مراسم شهاب‌الدین دارایی، رایزنی فرهنگی و نماینده بنیاد سعدی ایران در پاکستان بود که با ذکر حدیثی در خصوص مسئولیت انسان‌ها در این دنیا گفت: مرحوم دکتر رضوی فردی تلاشگر بود که مسئولیت‌های  خود را در این دنیا انجام داد و منشأ خدمات بسیار گسترده‌ای شد.

وی ادامه داد: مرحوم دکتر رضوی نسبت به شرایط جامعه از جمله تلاش دشمنان برای ایجاد تفرقه بسیار آگاه بود؛ بر این اساس مسئولانه در جهت وحدت مسلمانان تلاش می‌کرد. حیات ایشان همانند نوری بود که منشأ اثر بسیاری برای جامعه به ویژه جوانان محسوب می‌شد.

پایان خبر


نظر شما :