درباریان و پاشاهای عثمانی به آموزش زبان فارسی اهتمام داشتند

۲۷ دی ۱۳۹۶ | ۱۲:۴۸ کد : ۱۳۷۷ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۲۷۲
رئیس مؤسسه یونس امره می‌گوید که علاوه بر مدارس مخصوص دربار، در خانه‌ پاشاهای دوران عثمانی نیز زبان و ادبیات فارسی آموزش داده می‌شد.
درباریان و پاشاهای عثمانی به آموزش زبان فارسی اهتمام داشتند

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از خبرگزاری تسنیم در  نشست «ایران‌شناسی در ترکیه» که عصر روز گذشته در  سرای اهل قلم برگزار شد، تورقای شفق مدیر موسسه یونس امره با اشاره به آموزش فارسی در مدارس دینی گفت: به طور دقیق مشخص نیست چه مطالبی تدریس می‌شد اما در دوره تنظیمات مشخص است که چه دروسی تدریس می‌شد.

وی افزود: در ‌وقفنامه مدارس قرن 16 تدریس زبان فارسی قید شده است. در مکاتب دربار نیز که برای آموزش درباریان بود دروس تیراندازی، موسیقی، کشتی، آموزش قران و ادبیات فارسی تدریس می‌شد.

مدیر موسسه یونس امره با اشاره به دوره تنظیمات که در مدارس آن ادبیات فارسی هم تدریس می‌شد، اظهار داشت: مولوی‌خانه‌ها مؤثرترین مدارس تدریس زبان فارسی بودند که مثنوی تدریس می‌کردند.

شفق با بیان اینکه گلستان سعدی دیوان حافظ و مثنوی نیز در دوره عثمانی تدریس می‌شد، گفت: در خانه‌های پاشاها نیز فارسی تدریس می‌شد و ادبا، عرفا ‌و شعرا جمع شده و شعر می‌خواندند و تدریس فارسی داشتند.

وی افزود در زمان عثمانی هدفشان از اموزش فارسی این نبوده که ایران‌شناس شوند بلکه به‌دنبال خواندن متون فارسی عثمانی و عرفانی بودند.

شفق با اشاره به تشکیل دانشگاه‌ها در ترکیه گفت در این دانشگاه‌ها زبان و ادبیات فارسی تدریس می‌شد.

مدیر موسسه یونس امره با بیان اینکه در سال  1928 در دانشگاه استانبول فارسی تدریس می‌شد و بعدها در داشنگاه آنکارا این امر ادامه پیدا کرد، گفت: تا امروز نیز در رده‌های لیسانس، فوق لیسانس و دکترا زبان فارسی تدریس می‌شود. دانشگاه‌های دیگر نیز تدریس ادبیات فارسی را دارند که دانشگاه آتاتورک ارزروم یکی از آنهاست. الان در 5 دانشگاه زبان و ادبیات فارسی دایر است.

وی با ذکر این نکته که 10 تا 15 دانشگاه ترکیه نیز گروه ادبیات فارسی را دایر کرده‌اند اما هنوز دانشجو ندارند اظهارداشت: تا 8 سال پیش بیش از 150 پایان نامه ارشد و دکتری در حوزه ادبیات فارسی دفاع شده است.

تورقای شفق با اشاره به کتاب‌هایی که در دوره تنظیمات تدریس می‌شد، گفت: دستور سخن، راهنمای فارسی، گلشن فارسی، تعلیم فارسی، گوهر سنجیده و خلاصه راهنمای فارسی از جمله این کتابهاست.

وی افزود امروز در ترکیه همه دانشگاه‌های ترکیه برای راه‌انداری زبان فارسی اشتیاق دارند اما باید برنامه‌ریزی کنیم زیرا بعد از اتمام این درس بازار کار مشخصی نیست که این موضوع مهم است.

پایان خبر


نظر شما :