حمایت مؤسسه اکو از زبان فارسی در پاکستان

۲۵ آبان ۱۳۹۳ | ۰۸:۵۳ کد : ۱۳۷ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۵۶۳
سفیر موسسه فرهنگی اکو در سفری که به کشور پاکستان داشت اعلام کرد موسسه متبوعش آمادگی اجرای فعالیت های مشترک در حوزه فرهنگ، هنر و ادبیات با خانه فرهنگ ایران را دارد.
به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به دنبال سفر محمدرضا حاجی کریم جباری، مدیر اجرایی و سفیر مؤسسه فرهنگی اکو و هیئت همراه به کشور پاکستان با محمداکبری مسئول خانه فرهنگ ایران در راولپندی،قاسم مرادی وابسته فرهنگی کشورمان در اسلام آباد و همچنین خانم شاهیرا شاهد، رئیس موسسه میراث ملی (لوک ورثه) اسلام آباد دیدار و در خصوص زمینه های مشترک و ظرفیت های همکاری گفت وگو کردند.
در دیدار با مسئول خانه فرهنگ ایران در راولپندی، مدیر اجرایی و سفیر مؤسسه فرهنگی اکو ضمن تشریح اهداف و نوع عملکرد این مؤسسه گفت: مؤسسه فرهنگی اکو اعلام آمادگی اجرای فعالیت های مشترک در حوزه فرهنگ، هنر و ادبیات با خانه فرهنگ ایران را دارد.
لزوم تدوین کتاب شعر و ادبیات مقاومت کشور های عضو اکو
محمد اکبری، مسئول خانه فرهنگ ایران در راولپندی به بیان اهداف و زمینه های فعالیت فرهنگی در کشور پاکستان اشاره و تصریح کرد: همکاری مشترک مؤسسه فرهنگی اکو و خانه فرهنگ ایران، می تواند در جهت ایجاد فعالیت های سازنده میان این مراکز تأثیرگذار باشد.
وی پیشنهاد اجرای تعدادی پروژه مشترک کاری میان خانه فرهنگ ایران و مؤسسه فرهنگی اکو داد و افزود: این دو مرکز می توانند به اعمال برنامه در حوزه تهیه و تدوین کتاب شعر و ادبیات مقاومت کشور های عضو اکو با تأکید بر خاطرات رزمندگان و نیروهای ارتش بپردازند.
اکبری اضافه کرد: همچنین می توان در زمینه های حمایت از تولیدات فرهنگی کمک آموزشی زبان و ادبیات فارسی، مسابقه نقاشی مقاومت کشور های عضو اکو و توریسم فرهنگی راهیان نور کشور های عضو اکو به اجرای برنامه های مشترک پرداخت.
مسئول خانه فرهنگ ایران در راولپندی با تأکید بر بازدید از محیط های فرهنگی همچون محیط پرورش شاعران، علماء و دانشمندان بزرگ فراملی مطرح کرد: این دوره از برنامه ها می تواند بر الگوگیری از زندگی اجتماعی بزرگان و فرهیختگان تأثیر بسزایی داشته باشد.
همچنین تأثیر متقابل صنایع فرهنگی کشورهای اکو بر فرهنگ کشور ها، نمونه زیست فرهنگ های روستایی و شهری کشور ها، مناطق عملیاتی و درگیری در زمان رزم و میراث مشترک فرهنگی، ادبی، تمدنی و ... از دیگر مباحث آورده در این نشست بود.
آشنایی با نهادهای فرهنگی ایران در پاکستان
گفتنی است جابری، مدیر اجرایی و سفیر مؤسسه فرهنگی اکو از مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان در اسلام آباد بازدید به عمل آمد؛ در این راستا گزارش مختصری از فعالیت ها و برنامه های مرکز تحقیقات فارسی ارائه شد. قافله باشی، معاون مدیر اجرایی مؤسسه فرهنگی اکو ضمن قدردانی از فعالیت های انجام شده در مرکز تحقیقات فارسی، نسخ خطی این مرکز را گنجینه عظیمی برشمرد و در پایان خواستار معرفی هرچه بیشتر این مرکز به مجامع علمی و فرهنگی داخل و خارج از کشور شد.
از دیگر برنامه های اجرایی این مؤسسه می توان به بازدید از رایزنی فرهنگی ایران در اسلام آباد اشاره کرد. در این دیدار قاسم مرادی، وابسته فرهنگی ایران در اسلام آباد با اشاره به آشنایی با نهادهای فرهنگی ایران و پاکستان اظهار کرد: در راستای این دیدار می توان با فعالیت های نهادهای فرهنگی ایران و پاکستان از نزدیک آشنا شد.
راه اندازی دفتر نمایندگی اکو در اسلام آباد
وی در رابطه با عملکرد مؤسسه فرهنگی اکو گفت: چهار کشور ایران، پاکستان، افغانستان و تاجیکستان به‌صورت فعال با این مؤسسه همکاری دارند و شش کشور آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، ترکمنستان، ازبکستان و ترکیه از دیگر اعضای این مرکز هستند که فعال ترین آنها همان چهار کشور است.
مرادی اضافه کرد: وجود مؤسسه فرهنگی اکو فرصت مناسبی برای معرفی و شناخت فرهنگ کشورهای عضو به یکدیگر است و سعی ما براین است تا از ظرفیت های فرهنگی موجود در هر یک از کشورهای عضو به نحو شایسته ای استفاده شود.
وی ضمن تقدیر از خدمات مؤسسه فرهنگی اکو خواستار ارسال نشریات فرهنگی اکو برای نمایندگی های فرهنگی یران در پاکستان شد تا بتوانند در اختیار شخصیت ها و مراکز علمی و فرهنگی قرار دهند.
مرادی افزود: یکی از پیشنهادات رایزنی فرهنگی ایران به افتخار عارف حسین، رئیس مؤسسه اکو در سفر ایشان به اسلام آباد که به نوعی درخواست دست اندرکاران بخش فرهنگی این کشور است، راه اندازی دفتر نمایندگی اکو در اسلام آباد می باشد که با توجه به پی گیری های به عمل آمده، امید است شاهد افتتاح آن در آینده باشیم.
اجرای برنامه های فرهنگی ویژه سال آینده در کرسی شاه همدان
وی در رابطه با همکاری مؤسسه فرهنگی اکو جهت برگزاری نمایشگاه فرهنگی با رایزنی فرهنگی ایران گفت: با توجه به برگزاری نمایشگاه فرهنگی در مناسبت های مختلف با همکاری مراکز فرهنگی و علمی در پاکستان بالاخص در مناسبت های ملی همانند دهه مبارک  فجر یا ایام جشن نوروز، انتظار مساعدت و همکاری مؤسسه فرهنگی اکو را خواستاریم.
مرادی در پایان یادآور شد: طی عقد تفاهم نامه همکاری میان رایزنی فرهنگی ایران و دانشگاه مظفرآباد کشمیر، کرسی شاه همدان در دانشگاه تأسیس شد که می توان با همکاری مؤسسه فرهنگی اکو برای سال آینده برنامه های مشترکی از جمله برگزاری سمینار و همایش های ملی و بین المللی اقدام کرد.
در بخشی دیگر از این بازدید، مدیر اجرایی و سفیر مؤسسه فرهنگی اکو با ارائه نمونه ای از فصلنامه فرهنگی اکو گفت: این فصلنامه به زبان انگلیسی است و با چاپ مقالاتی از محققان و اندیشمندان کشورهای عضو تلاش می کند تا ظرفیت های فرهنگی کشورها در بخش های مختلف را معرفی نماید و هر شماره به یک موضوع خاص فرهنگی مشترک اختصاص دارد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: نسبت به هر یک از موارد، پیگیری خواهد شد و سعی خواهیم کرد تا ارتباطات مؤسسه فرهنگی اکو با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و همچنین نمایندگی های فرهنگی کشورمان در پاکستان در دستور کار قرار گیرد؛ ناگفته نماند آمادگی همکاری در این گونه موارد وجود دارد.
 
همچنین  مدیر اجرایی موسسه فرهنگی اکو با خانم شاهیرا شاهد، رئیس موسسه میراث ملی (لوک ورثه) اسلام آباد دیدار درخصوص زمینه های مشترک و ظرفیت های همکاری برای ترویج و حفظ میراث مشترک فرهنگی و هنری ایران و پاکستان و تبادل فرهنگی بین دو کشور گفتگو کردند.
پایان خبر

نظر شما :