گرامیداشت روز شعر و ادب فارسی در راولپندی

۲۹ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۲:۳۱ کد : ۱۱۸۳ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۳۸۵
گرامیداشت روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد شهریار، شاعر معاصر ایران در خانه فرهنگ کشورمان در راولپندی، برگزار شد.
گرامیداشت روز شعر و ادب فارسی در راولپندی

گرامیداشت روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد شهریار، شاعر معاصر ایران در خانه فرهنگ کشورمان در راولپندی، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به مناسبت گرامیداشت روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد شهریار، شاعر معاصر ایران، نشست ادبی با حضور علی آقانوری، مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران، محمد سفیر، مسئول بخش زبان فارسی دانشگاه نومل، کشمیری، رییس انجمن فارغ‌التحصیلان زبان فارسی و استاد زبان فارسی دانشگاه بین‌الملل اسلامی، شعراء و جمعی از اساتید زبان فارسی دانشگا‌ه‌ها و دانشکده‌های اسلام‌آباد و راولپندی در محل خانه فرهنگ کشورمان در راولپندی، برگزار شد.

این مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید آغاز شد و با سخنرانی آقانوری در خصوص اهمیت زبان فارسی و جایگاه بزرگان زبان و ادب فارسی در راولپندی ادامه یافت.

مسئول خانه فرهنگ کشورمان در راولپندی با اشاره به بزرگداشت استاد شهریار، گفت: این شاعر بزرگ معاصر علاوه بر اینکه در سرودن شعر به فارسی و آذری توانمند بود، در سرودن شعر فارسی در گونه‌های مختلف تبحر داشت و با سرودن اشعار زیبای خود توانسته اندیشه و احساس ایرانیان را به خوبی در اشعار خود نشان دهد.

وی افزود: شهریار در ادبیات فارسی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و اساتید زبان و ادبیات فارسی باید نسبت به بررسی و معرفی بیشتر این شاعر بزرگ و همچنین، دیگر شُعرای معاصر تلاش بیشتری کنند.

کمیل قزلباش، استاد زبان فارسی ضمن اشاره به زندگینامه استاد شهریار، اشعاری از این شاعر بزرگ در مدح مولای متقیان حضرت علی (ع) سرودند که مورد تشویق حضار قرار گرفت.

پس از آن، سید سکندر عباس، استاد زبان فارسی مقاله خود را در خصوص مقایسه اشعار استاد شهریار و افتخار عارف شاعر و ادیب پاکستانی ارایه و اشعاری از این دو شاعر سرود.

محمد سفیر، مسئول بخش زبان فارسی دانشگاه نومل ضمن تشکر از خانه فرهنگ کشورمان در خصوص برگزاری نشست‌های ادبی، مقاله خود را تحت عنوان بررسی شخصیت استاد فیض احمد فیض شاعر برجسته زبان اردو و استفاده ایشان از واژه‌های زبان فارسی ارایه کرد.

در ادامه این نشست ادبی، خانم‌ها ملکه رضوانه، رضیه اکبر و شگفته یاسین عباسی و همچنین، مظفر علی کشمیری، از اساتید زبان فارسی در راولپندی به ارایه مقالات و قرائت اشعار استاد شهریار پرداختند و به فعالیت تأثیرگذار خانه فرهنگ کشورمان در راولپندی در زمینه زبان و ادبیات فارسی، تأکید کردند.

پایان خبر

 


نظر شما :