افسون شده های ایران

۲۸ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۶:۱۲ کد : ۱۱۵۴ بنیاد سعدی در رسانه های دیگر
تعداد بازدید:۶۷۸
«هنوز خیلی‌ها ایران را با عراق اشتباه می‌گیرند، حتی آنهایی که در کشورهای اسلامی زندگی می‌کنند و ما فکر می‌کنیم قرابت‌هایی دارند، ایران را نمی‌شناسند و ذهن‌شان درباره‌ کشور ما منفی است.»
افسون شده های ایران

«هنوز خیلی‌ها ایران را با عراق اشتباه می‌گیرند، حتی آنهایی که در کشورهای اسلامی زندگی می‌کنند و ما فکر می‌کنیم قرابت‌هایی دارند، ایران را نمی‌شناسند و ذهن‌شان درباره‌ کشور ما منفی است.»

دوره‌های فارسی‌آموزی حالا راهی باز کرده برای شناسایی ایران و پنبه کردن رشته‌هایِ منفی که در خارج از مرزها بافته شده‌اند. این مطالب را سمیرا یافتیان ـ مدیر روابط عمومی بنیاد سعدی ـ به ایسنامی‌گوید، آن هم درحالی‌که هشتادو چهارمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی با حضور بیش از ۱۲۰ زبان‌آموز از ۴۴ کشور پایان یافته است.

او می‌گوید: در بیرون از مرزهای کشورمان، ذهن‌ها نسبت به ایران خیلی آلوده و منفی است، متاسفانه بسیاری از سایت‌های اطلاع‌رسانی درباره‌ی ایران که به زبان انگلیسی است یا فعال نیست، به‌روز نشده‌اند، شاید اگرچند سایت قوی اطلاع‌رسانی از ایران داشتیم، ذهن‌ها اینقدر منفی و ناشناخته نبود. ما بر این باوریم که شاید زبان فارسی راهی باشد برای پاک کردن این همه منفی‌بافی‌ها و یا ناشناخته ماندن هویت و کشورمان.

یافتیان ادامه می‌دهد: درحال حاضر بسیاری از کشورها از طریق زبان رسمی‌شان، فرهنگ‌شان را منتقل و گردشگری و تجارت‌شان را گسترش می‌دهند. چین یکی از کشورهایی است که در این زمینه بسیار قوی حرکت کرده، به گونه‌ای که برخی خانواده‌های آمریکایی تلاش می‌کنند فرزندان‌شان بعد از زبان مادری، چینی یاد بگیرند.

او سپس درباره‌ دوره‌های دانش‌افزایی زبان فارسی که یک ماه در سال در ایران با حضور فارسی‌آموزانی از سراسر جهان برگزار می‌شود، توضیح می‌دهد:‌ این دوره‌ها که ابعاد فرهنگی، دانش‌افزایی و حتی گردشگری را در نظر گرفته، حدود چهار سال پیش و در شرایطی که کرسی‌های زبان فارسی در کشورهای دیگر ضعیف شده بود آغاز و تقویت شد. این دوره‌ها قبلا با حدود چهل-پنجاه نفر و بسیار محدود برگزار می‌شد، اما حالا دست‌کم یکصد نفر در آن شرکت دارند. ما حتی فارسی‌آموزانی از آمریکا داشته‌ایم.

وی اضافه می‌کند: خطری که اکنون فارسی را تهدید می‌کند، فراموشی خط است، چرا که در فرای مرزهای ایران، نسل دوم و سوم ایرانی درحال فراموشی خط فارسی است و ما در تلاشیم با تقویت کرسی‌های زبان فارسی و اجرای برنامه‌های جانبی، این هویت را بازگردانیم و حفظ کنیم.

یافتیان با اشاره به علاقه‌ای که در فارسی‌آموزان پس از سفر به ایران نسبت به کشورمان ایجاد شده و حتی برخی را به فکر اجرای تور ایران برای دیگر هموطناننشان انداخته، می‌گوید: ما می‌خواهیم در کنار زبان فارسی، ایران واقعی را هم نشان دهیم.

در هشتادو چهارمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی که از کشورهای اسپانیا، اتریش، آلمان، هند، پاکستان، ترکیه، قزاقستان، روسیه، ایتالیا، صربستان، بلغارستان، بسنی و هرزگوین، پرتغال، آرژانتین، گرجستان، عراق، رومانی، سوئیس، سوئد، چین، مصر، مقدونیه، قرقیزستان، لهستان، ارمنستان، اکراین، بلاروس، تونس، آرژانتین، استرالیا، الجزایر، انگلیس، بلژیک، شرکت داشتند، «میشل ایبل» هم از فرانسه به این جمع پیوسته بود. او از دو سال پیش یادگیری زبان فارسی را آغاز کرده و همین بهانه‌ای شد تا به ایران سفر کند.

میشل در سفر یک‌ماهه‌ای که به ایران داشت، فرصت کرد تهران، کاشان، ابیانه و اصفهان را ببیند و حالا تصمیم گرفته یک بار دیگر به ایران سفر کند و تا بیشتر بماند و نقاط بیشتری را ببیند.

او تمایل زیادی داشت که این گفت‌وگو را به زبان فارسی انجام دهد و به ایسنا می‌گوید: یک ماهی که در ایران بودم، این کشور را خیلی خوب یافتم و تصمیم گرفتم چندبار دیگر به ایران سفر کنم، می‌خواهم همه‌ی جای این کشور را ببینم.

میشل ۶۴ سال دارد و زبان فارسی را از استاد ایرانی‌اش «حسین بیک باغبان» ـ استاد ادبیات در دانشگاه استراسبورگ ـ فرا گرفته و حسابی شیفته این زبان و کشور ایران شده است.

داستان «صالحا زینب» از ترکیه اما برعکس میشل استاو اول به ایران سفر کرد، بعد عاشق زبان فارسی شد؛ یک‌ونیم سال است که خیلی جدی مشغول یادگیری زبان فارسی شده. داستان پیوند او با زبان فارسی به اولین سفرش به ایران برمی‌گردد. او پس از آن یک‌بار دیگر هم به ایران می‌آید و همان موقع تصمیم می‌گیرد زبان فارسی را یاد بگیرد. صالحا شیفته‌ی ادبیات فارسی است و با شاعرانی چون حافظ، سعدی، فروغ فرخزاد و سهراب سپهری غریبه نیست و می‌گوید:‌ شاعران فارسی را خیلی دوست دارم و اشعار آن‌ها را خیلی می‌خوانم. معقتدم ادبیات ایران در بالاترین جایگاه جهان قرار دارد.

«صالحا» که قبلا شهرهای اصفهان، قم، گرگان، شیراز، یزد و تهران را دیده، معتقد است که ترکیه و ایران از نظر فرهنگی خیلی بهم شبیه‌اند و به ایسنا می‌گوید: وقتی به ایران  سفر می‌کنم احساس نمی‌کنم در کشور دیگری هستم و خودم را یک ایرانی می‌دانم.  

او ایرانی‌ها را مردمی مهمان‌نواز می‌داند و درباره‌ی دیگر جذابیت‌های این کشور، بیان می‌کند: البته من غذاهای ایرانی را زیاد دوست ندارم،‌ چون همه‌اش مرغ، پلو و کباب است، اما فرهنگ قدیمی ایران جذاب‌ترین بخش این کشور است، مثلا ترک‌ها در تاریخ مدام در حرکت بودند و جابه‌جا شده‌اند، اما ایرانی‌ها همیشه در همین سرزمین بوده‌اند و تمدن قدیمی دارند، واقعا جذاب است.

صالحا، اصفهان را زیباترین شهری می‌داند که تا حالا در ایران دیده و تصمیم دارد در سفر بعدی به تبریز سفر کند.

گزارش از: سمیه حسنلو

پایان خبر

 

 


نظر شما :