همایش استادان زبان فارسی دانشگاه‌های پاکستان برگزار می‌شود

۲۸ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۶:۱۰ کد : ۱۱۵۲ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۴۹۱
رایزنی فرهنگی ایران در اسلام‌آباد با همکاری کمیسیون آموزش عالی (HEC) دولت پاکستان، همایش استادان زبان فارسی دانشگاه‌های پاکستان را برگزار می‌کند.
همایش استادان زبان فارسی دانشگاه‌های پاکستان برگزار می‌شود

رایزنی فرهنگی ایران در اسلام‌آباد با همکاری کمیسیون آموزش عالی (HEC) دولت پاکستان، همایش استادان زبان فارسی دانشگاه‌های پاکستان را برگزار می‌کند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، شهاب‌الدین دارایی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در پاکستان با مختار احمد، رییس کمیسیون آموزش عالی (HEC) دولت پاکستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار که با حضور عیسی کریمی، مدیر مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان برگزار شد، طرفین بر ضرورت گسترش روابط دوجانبه، علمی و دانشگاهی تأکید کردند و در خصوص برگزاری همایش سراسری استادان زبان و ادبیات فارسی پاکستان در شهر اسلام‌آباد، به تبادل نظر پرداختند.

شهاب‌الدین دارایی، در آغاز این دیدار گفت: رایزنی فرهنگی ایران علاقمند به توسعه روابط علمی و دانشگاهی با مراکز علمی و دانشگاهی پاکستان است و تمایل دارد تا کنفرانس و همایش‌های علمی را با همکاری کمیسیون آموزش عالی دولت پاکستان برگزار کند.

وی افزود: در این باره برگزاری همایش سراسری استادان زبان فارسی دانشگاه‌های پاکستان و نیز اعطای نشان «سعدی و اقبال» به صاحبان آثار برتر در حوزه زبان و ادب فارسی پیشنهاد می‌شود.

رایزن فرهنگی کشورمان در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: روابط فرهنگی بین دو کشور ایران و پاکستان از سال‌های اولیه استقلال پاکستان برقرار شد. همچنین سند برنامه مبادلات فرهنگی بین ایران و پاکستان امضا شده است و فصل سوم از سند برنامه مبادلات متعلق به مبادلات و گسترش همکاری‌های علمی و دانشگاهی بین دو کشور است.

دارایی تأکید کرد: در این حوزه بنا داریم اقدامات و همکاری مناسبی با کمیسیون آموزش عالی (HEC) دولت پاکستان به عمل آوریم.

مختار احمد، رییس کمیسیون آموزش عالی (HEC) دولت پاکستان نیز ضرورت همکاری بیشتر با جمهوری اسلامی ایران به ویژه در عرصه‌های علمی ـ پژوهشی را مورد توجه قرار داد و از پیشنهاد رایزن فرهنگی ایران برای برگزاری همایش سراسری استادان زبان فارسی پاکستان، استقبال کرد و گفت: سعدی و اقبال، نماد شخصیت ادبی دو کشور محسوب می‌شوند. سعدی شاعر ملی ایران و اقبال، شاعر ملی پاکستان است و بر این اساس آمادگی خود را برای مشارکت در برگزاری این همایش می‌کنیم.

وی  افزود: روابط دوستانه ایران و پاکستان، نشانگر پیوند فرهنگی تاریخی و دینی دو کشور همسایه و اسلامی است و امیدواریم کرد که این روابط، بیش از گذشته گسترش یابند.

در پایان این دیدار عیسی کریمی، رییس مرکز تحقیقات زبان فارسی ایران و پاکستان به ارایه گزارشی از فعالیت‌های این مرکز و کتابخانه حضرت داتا گنج‌بخش، پرداخت.

پایان خبر


نظر شما :