دفتر بنیاد «روسکی میر» در دانشگاه تهران افتتاح شد

۲۸ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۷:۰۷ کد : ۱۰۶۴ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۳۴۵
دفتر مرکزی بنیاد بین‌المللی «روسکی میر»، با هدف گسترش زبان و فرهنگ روسی، در دانشکده زبان و ادبیات خارجی دانشگاه تهران افتتاح شد.
دفتر بنیاد «روسکی میر» در دانشگاه تهران افتتاح شد

  دفتر مرکزی بنیاد بین‌المللی «روسکی میر»، با هدف گسترش زبان و فرهنگ روسی، در دانشکده زبان و ادبیات خارجی دانشگاه تهران افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از ایبنا، دفتر مرکزی بنیاد بین‌المللی «روسکی میر» با هدف گسترش و توسعه زبان و فرهنگ روسی با حضور «لوان جاگاریان» سفیر روسیه، «ویچسلاو الکسیویچ نیکانوف» رئیس کمیسیون آموزش عالی مجلس «دوما»ی روسیه و رئیس بنیاد غیر انتفاعی بین‌المللی «روسکی میر» و هیئت همراه، دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، علیرضا ولی‌پور، رئیس دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی و جمعی از اساتید و دانشجویان برگزار شد.

در ابتدای این نشست دکتر ولی‌پور، رئیس دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی، ضمن خیرمقدم به زبان روسی به مهمانان روسی گفت: دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی هر ساله در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و دوره‌های آنلاین، ٧٠ دانشجو می‌پذیرد. در راستای حمایت از فعالیت‌های این دانشکده در حوزه آموزش زبان روسی، بنیاد غیرانتفاعی «روسکی میر» همکاری خود را اعلام کرده است.

رئیس دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی با اشاره به جدایی‌ناپذیر بودن دو عنصر زبان و فرهنگ، پیشرفت در زمینه آموزش زبان روسی را راهکار موثری برای تقویت پایه‌های تفاهم و صلح بین دو کشور دانست.

در ادامه جلسه، دکتر نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران با اشاره به سابقه طولانی همکاری‌های علمی و پژوهشی بین ایران و روسیه بیان کرد: سال‌های اخیر دو نشست بین رؤسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه برگزار شده است. جلسه اول در روسیه و جلسه دوم در تهران برگزار شد. پیش‌بینی می‌شود به زودی سومین نشست هم در کشور روسیه برگزار شود.

وی افزود: در این دو نشست مجموعاً 14 دانشگاه از ایران و بیش از 20 دانشگاه از روسیه برای آغاز راه همکاری‌های سازمان‌یافته علمی و پژوهشی بین دو کشور با هم مذاکرده کردند.

رئیس دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: پایه همکاری پایدار و درازمدت بین کشورها، آشنایی با زبان و فرهنگ یکدیگر است و بی‌شک آموزش زبان و ادبیات روسی در ایران به این همکاری و ارتباط کمک می‌کند.

وی تأکید کرد: با توجه به اینکه فعالیت‌های دانش‌بنیان برای پیشرفت روابط بین دو کشور ضروری است، توسعه فعالیت‌های دانشگاهی به‌ویژه آموزش زبان در اولویت قرار می‌گیرد.

دکتر نیلی احمدآبادی در ادامه اظهار امیدواری کرد: ما مایلیم این همکاری‌ها از جلسات و نوشته‌ها خارج شود و بیشتر جنبه عملی به خود بگیرد. امیدواریم جناب سفیر هم کمک‌هایشان را دو برابر کنند تا شاهد همکاری‌های دوجانبه بیشتری بین دو کشور در آینده نزدیک باشیم.

در بخش بعدی این نشست ویچسلاو نیکانوف رئیس بنیاد بین‌المللی «روسکی میر» به زبان روسی  سخنرانی کرد و در پایان این نشست از طرف ریاست دانشگاه تهران نشان این دانشگاه و کتاب پنج هزار سال تمدن ایران به آقایان جاگاریان و نیکانوف اهدا شد.

گفتنی است، بنیاد «روسکی میر»، سال ٢٠٠٧ به دستور «ولادیمیر پوتین» به منظور حمایت از زبان و ادبیات روسی در سایر کشورها، تأسیس شد.

پایان خبر


نظر شما :