تجلیل از شاعر حماسه‌سرای ایرانی در ارمنستان ‌

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۹:۱۸ کد : ۱۰۲۴ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۳۲۷
مراسم تجلیل از حکیم ابوالقاسم فردوسی، شاعر نامی و حماسه‌سرای بزرگ ایرانی، روز گذشته به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، برگزار شد.
تجلیل از شاعر حماسه‌سرای ایرانی در ارمنستان ‌

مراسم تجلیل از حکیم ابوالقاسم فردوسی، شاعر نامی و حماسه‌سرای بزرگ ایرانی، روز گذشته به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و با همکاری کرسی ایرانشناسی دانشگاه دولتی ایروان، آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، شاعر نامی و حماسه‌سرای بزرگ ایرانی طی روز سه‌شنبه، 26 اردیبهشت‌ماه، با حضور و سخنرانی مجید مشکی، رایزن فرهنگی کشورمان و جمعی از اساتید و دانشجویان در ارمنستان، برگزار شد.

وارطان وسکانیان، رییس کرسی ایرانشناسی دانشگاه دولتی ایروان، طی سخنانی، برگزاری نشست علمی جهت تجلیل از مقام فردوسی را کاری مؤثر و مهم توصیف و جایگاه شاهنامه را در میان دیوان شعرای ایرانی، ویژه و برجسته ارزیابی کرد.

خلق تصویرهای بدیع و ناب؛ از جنبه‌های شاهکار شاهنامه

پس از آن، مشکی طی سخنانی، شاهنامه را برآمده از عمیق فرهنگ ایرانی ـ اسلامی توصیف کرد و فردوسی را خالق اثری جاودانه دانست که علم، حکمت، فرهنگ و در یک کلام زندگی سعادتمندانه را به بشر آموزش می‌دهد.

رایزن فرهنگی کشورمان ضمن قرائت ابیاتی از شاهنامه اظهار کرد: شاهنامه اگرچه روایت جنگ و صلح و پیروزی و شکست است، تمامی ابیات آن روش زندگی متعالی را به انسان می‌آموزد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به کارکرد ادبیات و به ویژه شعر در زمان گذشته به عنوان رسانه در زمان حاضر، خلق تصویرهای بدیع و ناب را از دیگر جنبه‌های شاهکار شاهنامه دانست.

رایزن فرهنگی کشورمان همچنین، افزود: تصویرسازی قوی شاهنامه موجب ماندگاری و زنده بودن آن تا زمان ما و تا ابد شده است.

در ادامه این مراسم، شاهروز شهدین، گارنیک گئورگیان،آهارون وارطانیان،هاسمیک گیراگوسیان و خانم‌ ها نوروزی، نونیک داربینیان، لوسینه‌تر هوانیسیان، آستقیک گقامیان و زاروهی خاچاطوریان به ارائه مقالات خود در خصوص حکیم ابوالقاسم فردوسی پرداختند.

بنابر اعلام این خبر، این مراسم با تجلیل از خادمان زبان فارسی و شاهنامه‌خوانی دانشجویان ایرانشناسی پایان یافت.

پایان خبر


نظر شما :