همه باید برای بازگشت زبان فارسی به دوران اوج تلاش کنیم

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۸:۴۳ کد : ۴۹۰ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۶۳۹
مدیر عامل شرکت نمایشگاه های بین المللی شهر آفتاب با حضور در غرفه بنیاد سعدی در نمایشگاه کتاب تهران از نزدیک با فعالیت های این بنیاد در حوزه آموزش و گسترش زبان فارسی آشنا شد.
همه باید برای بازگشت زبان فارسی به دوران اوج تلاش کنیم

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در این دیدار که دکتر حسینی معصوم مدیر پژوهشی بنیاد سعدی و مدیر امور بین الملل شهر آفتاب نیز حضور داشت، دکترسیدمحمد سیدی، مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی شهر آفتاب با اشاره به دیدار خود از بیش از 40 کشور جهان اظهار داشت: با وجود علاقه مندان زیاد زبان و ادبیات فارسی در سراسر جهان متاسفانه تا کنون به اندازه کافی دراین زمینه کار نشده است.

سیدی افزود: زبان فارسی دارای تاریخ شکوهمند و دیرینه است و گستره آن زمانی تمام شبه قاره و قفقاز و بخشهای دیگری از جهان را تحت پوشش خود داشت و به تدریج از این گستره کاسته شد. اکنون باید سالها تلاش شود تا زبان فارسی دوباره جایگاه شایسته خود را در جهان بیابد و بنیاد سعدی می تواند در این زمینه پیشگام باشد.

مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی شهرآفتاب، نمایشگاه را بستر مناسبی برای معرفی فعالیت‌های بنیاد سعدی دانست و برای همکاری بیشتر در این زمینه اعلام آمادگی کرد.

وی با بیان اینکه کشورهای اروپایی و یا کشورهای بزرگ صنعتی با برگزاری همایش هایی نوابغ ایرانی را شناسایی و جذب می کنند، افزود: آنها سعی دارند زبان و فرهنگ خود را از طریق نوابغ خودمان در ایران ترویج کنند، حال ما که در کشوری با فرهنگی غنی زندگی می کنیم چرا توانایی افزایش مخاطبان زبان های خارجی به زبان فارسی را نداریم؟

سیدی ادامه داد: ما هرکاری در راستای ترویج فرهنگ ایران زمین و زبان فارسی انجام می دهیم وظیفه ما است چرا که این حق ایرانیان است که دنیا بیش از پیش با این فرهنگ غنی و جامع، آشنا شود. بنده خیلی غبطه می خورم به اینکه ما با داشتن این فرهنگ چرا نمی توانیم شعرا و مفاخر ایرانی را به جهانیان بشناسانیم.

وی افزود: با توجه به اینکه کشورهای مختلف دنیا بنیادی همچون بنیاد سعدی را در کشور خود دارند ولی بنیاد سعدی مکانی نوپا است که می تواند با کمک گیری از سازمان ها و محفل های ادبی جایگاه خوبی برای رشد و پیشرفت خود ایجاد کند.

مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی شهرآفتاب اظهار داشت: در بسیاری از جلسات تمایلی به سخنرانی و مصاحبه ندارم ولی در غرفه بنیاد سعدی سر ذوق آمدم و احساس کردم نیمی از زبان و ادبیات فارسی برای انتقال به فرهنگ خارجی در این مکان نهفته است که جایگاهی بس عظیم برای رشد و پیشرفت دارد و هر سازمان و مکانی به فراخور فعالیت خود می تواند سهم بسزایی در تروج زبان فارسی داشته باشد.

پایان خبر///


نظر شما :