|
نوع خبر 
 
 دکتر حدّاد عادل در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان
شامگاه روز شنبه، چهاردهم شهریورماه 1394 (پنجم سپتامبر 2015)، دکتر غلامعلی حدّاد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی، بنا به دعوت رایزن فرهنگی ایران در تاجیکستان، به‌همراه دکتر حجت‌‌الله فغانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان، و حسن قریبی، رئیس پژوهشگاه فرهنگ فارسی ـ تاجیکی، با حضور در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دوشنبه، ضمن آشنایی با برنامه‏‌های رایزنی فرهنگی، راهکارهای ارتقای فعالیت‏های فرهنگی و آموزشی ایران را در تاجیکستان، با هدف افزایش همکاری‏های دوستانۀ بین دو ملت، بررسی کردند. در آغاز جلسه دکتر ابراهیم خدایار، در مورد برنامه‌های رایزنی و روند شکل‌گیری این برنامه، پیش از سفر به تاجیکستان تا مطالعات میدانی در این کشور، توضیحات کاملی ارائه کرد. وی بهبود نسبی فضای فیزیکی کلاس‏های رایزنی و تجهیز آن‏ها را با وسایل کمک‌آموزشی در کوتاه‏‌مدت و تخریب یا بازسازی بخشی از ساختمان رایزنی را با هدف راه‌اندازی دست‏کم چهار کلاس آموزشی و یک تالار همایش صدنفره در داخل رایزنی، و پیگیری احیای اتاق‏های ایران در دانشگاه‏های تاجیکستان و به‏روزرسانی آن‏ها را با کتاب و وسایل آموزشی از برنامه‏های خود برشمرد. در ادامه دکتر فغانی، با ابراز رضایت از جهت‌گیری رایزنی به‌منظور استفاده از تمام ظریفیت‏‌های ایران در تاجیکستان، دیدگاه‏های فرهنگی خود را بیان کرد و خواستار توجه جدّی برنامه‏ریزان کلان ایران به حوزۀ تمدنی مشترک، به‏ویژه تاجیکستان شد. قریبی، رئیس پژوهشگاه فرهنگ فارسی ـ تاجیکی نیز آمادگی خود را برای اجرای سیاست‏های فرهنگی و علمی مشترک اعلام کرد. در پایان دکتر حدّاد عادل با ابراز رضایت از شکل‌گیری گروه جدید فرهنگی ایران در تاجیکستان، خواستار پیگیری اجرای برنامه‏‌های فرهنگی متناسب با الویت‌بندی حوزۀ تمدنی مشترک شد و قول داد توان خود را برای پیگیری امور در ایران به کار گیرد.
شنبه 14 شهريور 1394  4:8
 دکتر حدّاد عادل در نشست فرهنگی «دل تاجیک و ایرانی»
در مراسمی که شامگاه روز جمعه، سیزدهم شهریورماه 1394 (چهارم سپتامبر 2015)، در تالار همایش‏های اتحادیۀ نویسندگان تاجیکستان برگزار شد، نزدیک به هفتاد تن از شاعران، نویسندگان و اهل ادب از کشورهای ایران و تاجیکستان و افغانستان، از جمله دکتر غلامعلی حدّاد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی، دکتر فغانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان، دکتر آروز، سفیر افغانستان، دکتر محمدجعفر یاحقی، استاد دانشگاه فردوسی و عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، ناصر فیض، شاعر و طنزپرداز ایرانی، علیرضا قزوه، شاعر و رئیس مرکز آفرینش‏های هنری حوزۀ هنری، و نظام قاسم، رئیس اتفاق نویسندگان تاجیکستان، حضور داشتند.
شنبه 14 شهريور 1394  3:48
 گامهای خوب در امر آموزش و گسترش زبان فارسی در جهان
وزیر ارشاد در بازدید از غرفه بنیاد سعدی در نمایشگاه بین المللی کتاب مسکو گفت: ان شاءالله با حمایت همه مسئولان ذی ربط از فعالیت های بنیاد سعدی، گامهای خوبی در امر آموزش و گسترش زبان فارسی در جهان برداریم.
چهارشنبه 11 شهريور 1394  19:36
 حدادعادل: صلح پیام ملت ایران به جهانیان است
رییس بنیاد سعدی در آیین اختتامیه هشتادودومین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی خطاب به شرکت‌کنندگان در دوره گفت: هنگامیکه به کشورتان بازمی‌گردید، پیام ملت ایران که صلح برای تمام جهان است را به ملت‌های خودتان برسانید.
سه شنبه 10 شهريور 1394  14:44
 پخش مراسم اختتامیه هشتاد و دومین دوره دانش افزایی
امکان مشاهده مراسم اختتامیه هشتاد و دومین دوره دانش افزایی از طریق وب‌گاه بنیاد سعدی
دوشنبه 9 شهريور 1394  15:25
285 286 287 288 289 290
 نتایج 1425 - 1430 از تعداد 1520  خبر