|
نوع خبر 
 
 
خبرگزاری تسنیم:
فقر؛‌ بزرگترین دشمن زبان اسپانیولی در جهان
امیر پورپزشک: زبان و فرهنگ اسپانیایی همواره جذاب و مورد علاقه بسیاری از افراد بوده که در سال‌های اخیر این علاقه‌مندی به طرز چشمگیری افزایش یافته است.
فقر؛‌ بزرگترین دشمن زبان اسپانیولی در جهان

 

یادداشت امیر پورپزشک، مدیر امور نمایندگی های بنیاد سعدی در خبرگزاری تسنیم:
 
خبرگزاری تسنیم، امیر پورپزشک: زبان و فرهنگ اسپانیایی همواره جذاب و مورد علاقه بسیاری از افراد بوده که در سال‌های اخیر این علاقه‌مندی به طرز چشمگیری افزایش یافته است که دلایل فرهنگی، اجتماعی مختلفی دارد. توسعه فناوری‌های جدید و استفاده از این ابزار نیز کمک فراوانی به گسترش این زبان نموده است. به اعتقاد موسسه سروانتس دشمن زبان اسپانیایی نه زبان انگلیسی بلکه فقر است.
 
• از نظر جمعیت شناختی این زبان چهارمین زبان پرگویش قدرتمند بعد از چینی، انگلیسی و هندی است، طی آمار سال 2014 زبان اسپانیایی با 470 میلیون نفر گوینده به عنوان زبان مادری، دومین زبان پرتکلم دنیا پس از چینی و زبان رسمی بیست و یک کشور جهان است.
 
•  از ویژگی‌های ارزشمند این زبان این است که به عنوان یک زبان ارتباطی بین المللی، درهای زیادی را به روی آینده حرفه‌ای فراگیران خود باز می‌کند.
 
• از نظر بازشناسی هویت فرهنگی، این زبان وسیله شناخت میراث فرهنگی غنی اسپانیا و کشورهای آمریکای لاتین به ویژه ادبیات، هنر، سینما وفیلم است.
 
• استفاده این زبان از شبکه جهانی اینترنت، ابزاری برای تضمین گسترش زبان اسپانیولی در جهان شده است. بر اساس تخمین انستیتو سروانتس، 8.2 درصد از طریق زبان اسپانیایی از این شبکه استفاده می‌کنند. همچنین حدود 12میلیون "صفحه وب" به زبان اسپانیایی وجود دارد که گرچه در مقایسه با 1400 میلیون صفحه انگلیسی اندک است، اما با توجه به اینکه کشورهای آمریکای لاتین در این زمینه پیشرفته نیستند، تنها اسپانیاست که با حضور قدرتمندش در این شبکه به گسترش زبان اسپانیایی در جهان کمک کرده است.
 
• بین سال‌های 2000تا 2008 میزان استفاده از اینترنت برای یادگیری زبان اسپانیایی 62درصد رشد داشته است.حدود 72 هزار نفر در کلاس‌های درس مجازی شرکت کرده‌اند و برنامه جدید موسسه سروانتس با حمایت دانشگاه سالامانکا و شرکت تلفونیکا صدورگ واهی الکترونیکی معتبر با اعتبار دوساله است که  SIELE نام دارد و به معنی خدمات بین‌المللی ارزیابی زبان اسپانیایی است.
 
• براساس پیش بینی‌ها در سال 2030 حدود 7/5 درصد جمعیت یعنی 535 نفر در جهان به زبان اسپانیایی صحبت خواهند کرد. این آمار برای دیگر زبانها: زبان روسی(2/2درصد) ،زبان فرانسه (1/4درصد) و زبان آلمانی(1/2درصد) خواهد بود.
 
• در حال حاضر تعداد دانش آموزانی که در جهان زبان اسپانیایی را به عنوان زبان دوم انتخاب می‌کنند، 18 میلیون نفر است و تعداد دانشجویان رشته زبان اسپانیولی در دانشگاه‌های جهان نزدیک به 3 میلیون نفر است.
 
• زبان اسپانیولی زبان دوم در ایالات متحده آمریکاست و با توجه به امواج مهاجرت و جمعیت نسل سوم مهاجران تخمین زده می‌شود که حدود 50 میلیون اسپانیولی زبان در این کشور وجود دارد. پیش بینی می‌شود در سال 2050 آمریکا به عنوان اولین کشور اسپانیایی زبان در جهان باشد و برآورد اداره آمار امریکا نشان می‌دهد تا 2050 میلادی بیش از 132/8 میلیون از جمعیت امریکا به زبان اسپانیایی صحبت کنند، یعنی  نزدیک به سه برابر جمعیت 50 میلیون نفری فعلی اسپانیایی زبان ساکن آمریکا که این یعنی نزدیک به یک سوم از ساکنین آمریکا را اسپانیایی زبانها تشکیل خواهند داد.
 
• در دهه اخیر شاهد رشد 140% درصدی زبان گردشگری در میان توریست‌ها هستیم.
 
• انستیتو سروانتس با هدف ترویج، آموزش، مطالعه و استفاده از زبان اسپانیایی به عنوان زبان دوم جهان در جهت حمایت و گسترش از روش‌ها و فعالیت‌هایی است که به تمامی فرایندهای آموزش زبان اسپانیایی کمک می‌کند و در 20 کشور جهان 54 شعبه رسمی دارد. این موسسه نقش مهمی در آموزش و گسترش زبان و فرهنگ اسپانیایی ایفا می‌کند.
 
• آمار ثبت‌نام برای یادگیری زبان اسپانیایی رشدسالیانه 21 درصدی را نشان می‌دهد. از تعداد 22هزار نفر درسال 1994 به 172هزار نفر در سال 2007 رسیده است و نامزدهای دریافت دیپلم دله به 70هزار نفر رسیده‌اند.
 
• بودجه سال 2016 انستیتو سروانتس 115میلیون یورو بود. این بودجه در سال 2014 مبلغ 114 میلیون یورو بوده است وکمک دولت حدود 65 میلیون یورو است.
 
 
 
منابع:
 
http://www.cervantes.es/sobre_instituto_cervantes/prensa/2015/noticias/presupuesto_instituto_2016.htm
http://www.cervantes.es/imagenes/File/prensa/El espaol una lengua viva.pdf
http://www.eumed.net/rev/cccss/05/jrz.htm
https:// wikipedia.org
 
 
انتهای پیام/

 

سه شنبه 7 دى 1395  16:4
منبع : خبرگزاری تسنیم

آخرين تاريخ بازديد : يکشنبه 2 ارديبهشت 1397  14:56:5
تعداد بازديد از اين خبر : 1935
کدخبر : 941

کليد واژه هاي مرتبط : بنیاد سعدی آموزش زبان فارسی ایران اسپانیا اسپانیولی فقر دشمن خبرگزاری تسنیم Iran Spain Tasnimnews Persian saadifoundation  ;