|
نوع خبر 
 
 
استادان و فارسی‌آموزان بلغاری در مراسم شب یلدا
مراسم شب یلدا با حضور دانشجویان و استادان زبان فارسی در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بلغارستان برگزار شد
استادان و فارسی‌آموزان بلغاری در مراسم شب یلدا

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، به منظور آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم ایران، مراسم شب یلدا با حضور زبان آموزان دوره‌های  آموزشی مقدماتی و متوسطه زبان فارسی، رایزن فرهنگی کشورمان و نماینده بنیاد سعدی در بلغارستان و استادان زبان فارسی، در محل رایزنی فرهنگی جمهور اسلامی ایران در صوفیه برگزار شد.

محمد علی کیانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سخنان کوتاهی این شب را شب تولد خورشید نامید و رسوم ایرانیان را در این شب یکی از جلوه‌های ممتاز فرهنگ مردم ایران زمین خواند.

وی با اشاره به نزدیکی این شب به کریسمس مسیحیان از تحقیق‌های گسترده در مورد تاثیر پذیری اقوام مختلف و ادیان متفاوت از آداب و رسوم ایرانیان سخن گفت و فرارسیدن کریسمس و سال نو میلادی را نیز به دانشجویان و پیروان حضرت عیسی مسیح (ع) تبریک گفت.

نماینده بنیاد سعدی در بلغارستان، دفتر رایزنی  فرهنگی ایران در بلغارستان را خانه دوستداران فرهنگ و تمدن ایران  خواند و حمایت همه جانبه خود را از برگزاری مراسم‌های ایرانی-اسلامی در بلغارستان، افتخاری برای خود دانست.

کیانی تصمیم دانشجویان را در آموختن زبان فارسی بسیار ارزشمند برشمرد و خطاب به فارسی آموزان گفت: آموختن زبان فارسی موجب خواهد شد در زندگی از خرد ایرانی-اسلامی بهره‌های فراوان ببرید.

در ادامه مراسم شب یلدا، دکتر نبی الله معصومی استاد زبان فارسی در مرکز رایزنی فرهنگی، در سخنانی درس‌های اخلاقی انسان از طبیعت را برشمرد و با بیان اینکه پایان شب تیره روشن خواهد بود از دانشجویان خواست که این آموزه را در زندگی فردی خود به کار گرفته و در سختی‌ها این جمله را به خود یادآور شوند که در نهایت، شب بلند و تاریک هم سحر خواهد شد.

معصومی با اشاره به اینکه ادبیات فارسی بی بدیل و اعجاب برانگیز است به شکلی که عقل عاقلان را متحیر می‌کند و دلهای نغز بینان را بر‌می‌آشوبد، از تشبیهات زلف معشوق به درازی شب یلدا در شعر فارسی سخن گفت و از صائب تبریزی برای دانشجویان چنین خواند:

می کند زلف دراز تو با دلهای حزین

آنچه با خسته روانان شب یلدا نکند

وی همچنین شب یلدا را شب هجران خواند که با دمیدن نور معشوق به صبح روشن بدل می شود:

شب عاشقان بی دل چه شبی دراز باشد

تو بیا کز اول شب در صبح باز باشد

استاد زبان فارسی رایزنی فرهنگی کشورمان  همچنین اظهار امیدواری کرد که زبان آموزان خود را به نحوی مجهز به زبان شیرین فارسی کند که بتوانند از دریای فرهنگ غنی ایرانی، مرواریدهای دانش و معنویت را استخراج کنند.

این دانش آموخته علم و فلسفه که به زبان و فرهنگ فارسی علاقه وافر دارد، از زبان آموزان دعوت کرد تا وارد دنیای زیبای ادب فارسی شوند و همراه حافظ به میخانه عشق روند و همراه مولانا در آسمان عرفان طیران کنند و از فردوسی خردمندی و شجاعت بیاموزند و همراه نظامی گنجوی داستان عاشقانه خسرو و شیرین را بخوانند و در بوستان و گلستان سعدی بوی عشق را استشمام کنند و همراه امام خمینی(ره) از چشم بیمار یار، بیمار شوند و از خیام نگاه دقیق و اخلاقی را بیاموزند. 

معصومی در ادامه از شخصیت معنوی حافظ و غنای شعر او سخن گفت و به فرهنگ ایرانیان در  فال‌گیری از شعر او اشاره نمود و با قرائت چند غزل از حافظ، زیبایی لفظ و معنا را برای زبان آموزان بیان کرد.

وی در پایان برای یکی از زبان آموزان که به قید قرعه انتخاب شده بود، فالی از حافظ گرفت که موجب شوق بی‌اندازه حاضران گردید.

در پایان مراسم شب یلدا در محل رایزنی فرهنگی کشورمان در بلغارستان، زبان آموزان با رایزن فرهنگی و استادان زبان فارسی عکس یادگاری گرفتند و درباره ایران و زیبایی‌های آن با استادان خود به گفتگو نشستند.

 

پایان خبر/ 

چهارشنبه 1 دى 1395  14:50
منبع : روابط عمومی بنیاد سعدی

 اخبار مرتبط
يکشنبه 22 آذر 1394  |  آموزش فنون و زبان فارسی در مدارس ارمنستان رسمی می‌شود
دوشنبه 24 اسفند 1394  |  آموزش زبان فارسی در قزاقستان گسترش می‌یابد
دوشنبه 7 دى 1394  |  بیست‌ویکمین دوره آموزش زبان فارسی مسجد کبود ایروان پایان یافت
شنبه 30 بهمن 1395  |  آغاز دوره‌های بنیاد سعدی برای فارسی‌آموزان بلغاری و فرانسوی
آخرين تاريخ بازديد : دوشنبه 28 خرداد 1397  17:38:31
تعداد بازديد از اين خبر : 2261
کدخبر : 936

کليد واژه هاي مرتبط : بلغارستان  ;  شب یلدا  ;  رایزن فرهنگی  ;  کریسمس  ;