|
نوع خبر 
 
 
فارسی آموز هندی؛
حضور در ایران مهم‌ترین اتفاق زندگیم بود
«مقیس احمد» در شهر دهلی هند زندگی می‌کند. او دانشجوی دکترای رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه جمعیت ملی اسلامی دهلی است و عنوان رساله‌ی دکترایش «مطالعه انتقادی ترجمه‌های زبان اردویی بر مثنوی و معنوی مولانا» است.
حضور در ایران مهم‌ترین اتفاق زندگیم بود

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، فارسی‌آموز هندی حاضر در هشتاد و سومین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات ‌فارسی درباره حضور در این دوره می‌گوید: برای افزایش دانش در زبان‌فارسی در ایران حضور یافتم و حضور در این دوره با وجود اساتید فارسی زبان و کیفیت بالای دروس ارائه شده و کلاس‌های آموزشی، دانش و مهارت من در زبان فارسی را بیشتر کرده است و تجربه حضور در این دوره می تواند به افزایش دانشم نسبت به زبان و ادبیات فارسی منجر شود.

مقیس احمد درباره مردم و فرهنگ ایران، می‌گوید: ایران کشوری با تاریخ کهن است، مردم ایران خیلی مهمان دوست و مهربان هستند و فرهنگ زیبایی دارند. دوست دارم دوباره به ایران سفر کنم چون هنوز فرصت بازدید خیلی از مکان‌های تاریخی و دیدنی ایران را نیافته‌ام.

این فارسی‌آموز با اشاره به میزبانی رضایت‌بخش دانشگاه علامه طباطبائی، اظهار می‌دارد: دانشگاه جمعیت ملی و اسلامی دهلی با اینکه دانشگاه اسلامی است، همه مذاهب در آن تحصیل می‌کنند و این دانشگاه از دانشگاه علامه گسترده‌تر است و تقریبا همه رشته‌ها و تخصص‌های گوناگون در آن تدریس می‌شود؛ از رشته‌های پزشکی تا رشته‌های انسانی در آن ارائه می‌شود. ولی دانشگاه علامه حوزه تخصصش در علوم انسانی است و به لحاظ ظاهری محوطه تمیز و مرتبی دارد. فکر می‌کنم یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌ها در حوزه علوم انسانی در خاورمیانه است.

 

گاندی پدر ملت هند است

او درباره هند و گاندی می گوید: هند دارای تاریخ و فرهنگ بسیار کهن و پرباری است. همچنین هند از نظر جمعیت دومین کشور دنیا است. گاندی پدر ملت هند است. گاندی و جواهر لعل نهرو همگی برای استقلال و آزادی مردم هند زحمات بسیار انجام داده‌اند. گاندی بانی هند است و به خاطر همین به او پدر ملت هند می‌گویند او کلید آزادی و دموکراسی کشور هند است.

مقیس احمد درباره زبان و ادبیات فارسی در شبه قاره هند اظهار می‌دارد: در بین دانشجویان هندی، زبان و ادبیات فارسی رایج است و تحصیل در این رشته‌، متقاضی زیادی در هند دارد. در بیشتر دانشگاه‌های هند، رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی برای دانشجویان ارائه می‌شود و می‌توان گفت در مهم‌ترین دانشگاه‌های هند زبان و ادبیات فارسی تدریس می‌شود.

هشتاد و سومین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی توسط بنیاد سعدی و با همکاری دانشگاه علامه طباطبائی، از تاریخ ۱۲ مرداد تا ۸ شهریور سال جاری، با حضور بیش از ۲۰۰ فارسی‌آموز از ۴۱ کشور جهان در حال برگزاری است.

صابر نصیب علی/

شنبه 6 شهريور 1395  14:50

 اخبار مرتبط
يکشنبه 26 دى 1395  |  آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در بمبئی
يکشنبه 17 ارديبهشت 1396  |  زبان فارسی در دانشگاه‌های هند تدریس می‌شود
شنبه 7 اسفند 1395  |  آموزش زبان فارسی در دانشگاه دهلی‌نو
شنبه 6 شهريور 1395  |  حضور در ایران مهم‌ترین اتفاق زندگیم بود
آخرين تاريخ بازديد : چهارشنبه 28 شهريور 1397  16:35:30
تعداد بازديد از اين خبر : 9850
کدخبر : 778

کليد واژه هاي مرتبط : هند  ;  گاندی  ;