|
نوع خبر 
 
 
پایان دوره دانش‌افزایی زبان فارسی برترین های المپیاد گرجستان و آذربایجان
دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی ویژه دانشجویان برتر در المپیاد دانشگاه‌های جمهوری آذربایجان و گرجستان، 30 مردادماه به میزبانی دانشگاه تبریز پایان یافت.
پایان دوره دانش‌افزایی زبان فارسی برترین های المپیاد گرجستان و آذربایجان

دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی ویژه دانشجویان دانشگاه‌های جمهوری آذربایجان و گرجستان، 30 مردادماه به میزبانی دانشگاه تبریز پایان یافت.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این دوره دانش‌افزایی از سوی مؤسسه مطالعاتی آذربایجان شناسی و با مشارکت مدیریت همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه تبریز و رایزنی‌های فرهنگی کشورمان در آذربایجان و گرجستان و نماینده بنیاد سعدی برگزار شد که پس از پایان دوره، 25 نفر از دانشجویان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه‌های آذربایجان، به باکو بازگشتند.

آمادگی دانشگاه تبریز جهت توسعه همکاری‌های علمی فرهنگی با دانشگاه‌های جهان

در این آیین، محمدرضا پورمحمدی، رئیس دانشگاه تبریز طی سخنانی ضمن تقدیر از رایزن فرهنگی ایران در باکو و برگزارکنندگان این دوره گفت: برگزاری چنین نشست‌های علمی و دوره‌های آموزشی مشترک بین دانشگاه‌های منطقه و همسایه که تاریخ، فرهنگ و تمدن مشترک دارند، نقش تعیین کننده‌ای در توسعه و پیشرفت ارتباطات بین ملت‌ها و کشورها دارد.

وی افزود: ضروری است برگزاری این دوره‌ها و نشست‌های علمی مشترک بین دانشگاه‌ها به صورت برنامه‌ریزی شده و به طور مرتب برگزار شود.

پورمحمدی در ادامه، با تأکید بر اینکه کشور ایران با کشورهای جمهوری آذربایجان و گرجستان مشترکات تاریخی، فرهنگی و دینی فراوانی با هم دارند، گفت: این مسائل ظرفیت و پتانسیل سه کشور دوست و همسایه را نشان می‌دهد که همین موضوعات کمک شایانی برای توسعه و رشد همه جانبه کشورها در عرصه‌های مختلف فراهم می‌سازد.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود، گفت: برای توسعه و رشد همکاری‌های مشترک بین کشورها دیپلماسی علمی بیش از سایر دیپلماسی‌ها کارساز خواهد بود که از این رو، دانشگاه تبریز آماده توسعه هرگونه همکاری علمی، پژوهشی و فرهنگی با سایر دانشگاه‌های جهان، منطقه و به ویژه با دانشگاه‌های کشورهای آذربایجان و گرجستان است.

رئیس دانشگاه تبریز همچنین، با اشاره به ظرفیت‌های مختلف این دانشگاه گفت: وجود بیش از 750 نفر هیأت علمی، 25 هزار دانشجو، 21 دانشکده، چندین دانشکده اقماری، 10 قطب علمی و مراکز تحقیقاتی، 200 مرکز آزمایشگاهی و ... دانشگاه تبریز را به عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر و جامع ایران اسلامی تبدیل کرده است.

ضرورت آشنایی نسل کنونی با فرهنگ، تمدن و تاریخ گذشتگان خود

سید ابراهیم ابراهیمی‌نائید، رایزن فرهنگی ایران در باکو و نماینده بنیاد سعدی در سخنان آغازین خود تأکید کرد: هر کشور و ملتی که بخواهد از تاریخ، فرهنگ و تمدن گذشته خویش آگاه شود، باید زبان اصلی گذشته تاریخ آن سرزمین را یاد بگیرد.

وی ادامه داد: ضروری است نسل کنونی برای اینکه بتوانند با فرهنگ، تمدن و تاریخ و به خصوص ارزش‌های گذشته خویش آگاهی لازم داشته باشند، زبان اصلی آن دوران را یاد بگیرند.

ابراهیمی‌نائید با اشاره به اهمیت و جایگاه برگزاری چنین دوره‌های آموزشی خطاب به دانشجویان گفت: باید از این فرصت پیش آمده به بهترین شکل برای توسعه دیپلماسی عمومی و علمی مشترک استفاده شود.

وی در سخنان خود، همکاری مشترک و ارتباطات ایران در گذشته و این روزها بین کشورهای جمهوری آذربایجان و گرجستان را مثبت ارزیابی کرد و گفت: بخش مهم توسعه این ارتباطات آن بر می‌گردد به گسترش دیپلماسی علمی و عمومی که در این میان تاریخ، فرهنگ و تمدن مشترک این کشورها نفش تعیین کننده‌ای در این زمینه داشته است.

ایران کشوری ابرقدرت و منادی وحدت و صلح در منطقه و جهان

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد انوری، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در دانشگاه تبریز نیز در این آیین، گفت: جمهوری اسلامی ایران به دلیل نقش راهبردی و استراتژی فکری و سیاسی که حضرت امام خمین (ره)، بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبر معظم انقلاب اسلامی برای این نظام تدوین کردند، به عنوان یک کشور ابرقدرت در منطقه و جهان مطرح است و به نوعی با به چالش کشیدن نظام فکری و اندیشه غرب در معادلات منطقه و بسیاری از مسائل جهان تاثیرگذار است.

 وی با تأکید بر اینکه ایران به عنوان کشور منادی وحدت و صلح بین کشورهای منطقه و جهان و به خصوص اتحاد وحدت بین مذاهب و ادیان مطح است، یادآور شد: انقلاب اسلامی ایران بسترهای لازم را در این زمینه فراهم کرده که همه کشورها با ادیان و مذاهب مختلف با همفکری و تبادل نظر بتواند در جهان با همدیگر با صلح و آرامش زندگی کنند.

دوم شهریورماه؛ آغاز دوره دانش‌افزایی ویژه اساتید دانشگاه‌های آذربایجان و گرجستان

احمد فرشبافیان، رئیس مؤسسه مطالعات و تحقیقات آذربایجان‌شناسی دانشگاه تبریز گفت: هفتمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی با حضور 53 نفر از دانشجویان زبان و ادبیات فارسی کشورهای جمهوری آذربایجان و گرجستان برگزارشد.

وی با اشاره به برنامه‌های این دوره‌های آموزشی افزود: آشنایی با تاریخ زبان فارسی، نگارش و دستور، آشنایی با شخصیت و آثار اسلامی، ادبیات انقلاب اسلامی و پایداری، آشنایی با فرهنگ های اسلامی، ادبیات معاصر، زبان معاصر و ... از جمله این برنامه‌ها بود.

فرشبافیان با بیان اینکه در کنار برگزاری این کلاس‌های آموزشی نیز تورهای مختلف تبریزگردی برای دانشجویان ترتیب داده شد تا اینکه این دانشجویان بتوانند با فرهنگ این سرزمین آشنا شوند، تصریح کرد: سفر به روستای تاریخی کندوان و بازدید از موزه‌ها و مکان‌های تاریخی و تفریحی شهر تبریز از دیگر برنامه‌های این دوره‌های آموزشی بود.

وی بیان کرد: بعد از اتمام این دوره‌ها نیز، دوره‌های دانش افزایی از دوم شهریورماه سال جاری برای اساتید دانشگاه‌های این کشورها برگزار خواهد شد.

بنابر اعلام این خبر، با هماهنگی‌های به عمل آمده توسط رایزنی فرهنگی کشورمان در باکو و نماینده بنیاد سعدی با دانشگاه تبریز 25 مردادماه 25 تن از برگزیدگان پنجمین دوره المپیاد زبان و ادبیات فارسی و منتخبین دانشجویان زبان و ادبیات فارسی جهت شرکت در دوره دانش‌افزایی عازم شهر تبریز شدند. در این دوره علاوه بر برگزاری دوره‌های فشرده دانش‌افزایی پیرامون ایرانشناسی و زبان و ادبیات فارسی، بازدید از مناطق دیدنی شهر تبریز و استان آذربایجان شرقی نیز در نظر گرفته شد.

براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده مقرر شده است تا 10 تن از اساتید زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه‌های مختلف جمهوری آذربایجان هفته اول شهریور ماه سال جاری عازم تبریز شوند تا در دوره‌های مخصوص اساتید که از کشورهای ترکیه و گرجستان نیز در آن حضور خواهند داشت، شرکت کنند.

پایان خبر

 

سه شنبه 2 شهريور 1395  9:20

آخرين تاريخ بازديد : چهارشنبه 28 شهريور 1397  4:12:20
تعداد بازديد از اين خبر : 5213
کدخبر : 761

کليد واژه هاي مرتبط : دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی دانشجویان برتر المپیاد آذربایجان گرجستان دانشگاه تبریز بنیاد سعدی رایزنی فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتب  ;