|
نوع خبر 
 
 
عکاس استرالیایی در غرفه بنیاد سعدی؛
ایران با فرهنگ و تاریخ جذابش من را به خود جذب کرده است
«نوران زورلواز»، عکاس حرفه‌ای که علاقمند به یادگیری زبان فارسی است، در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، میهمان غرفه بنیاد سعدی شد.
ایران با فرهنگ و تاریخ جذابش من را به خود جذب کرده است

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، این عکاس استرالیایی به زبان های انگلیسی، ترکی و ارمنی مسلط است و به دلیل حضور در ایران و عکاسی از مناطق مختلف ایران، با فرهنگ و اخلاق ایرانیان به خوبی آشنا شده و در این زمینه نیز کتابی به چاپ رسانده است. متن گفت وگوی «نوران زورلواز» را در پی می خوانید:

عکاسی به چه شکلی در کنار تحصیلات شما قرار گرفته است؟

من علاقه خاصی به سفر کردن و عکس گرفتن دارم و تمایل دارم در این شاخه پیشرفت کنم. در رشته‌های فلسفه و جامعه شناسی به شکل جداگانه تحصیل کرده‌ام، چرا که معتقدم هر آنچه که به زندگی و انسان مرتبط باشد، فلسفه نیز به شکلی در آن دخیل است. رشته جامعه شناسی نیز به شکل جداگانه به دوشاخه تقسیم می شود. در فلسفه نیز شاخه ای از آن را انتخاب کرده‌ام که به اخلاق و روابط انسان ها با یکدیگر مرتبط است چرا که عقیده دارم انسان ها با روابط خوب می توانند با یکدیگر ارتباط بهتری داشته باشند. من معتقدم که اگر عکاسی را در کنار جامعه شناسی و فلسفه قرار داده و تاریخ را نیز به آن بیافزاییم به پیشرفت های خوبی می رسیم. این موارد برای من که به شکلی در آن ها تخصص دارم زندگی ساز بوده و بسیار تجارب خوبی از آن ها گرفته ام.

چرا ایران را برای عکاسی انتخاب کرده اید؟

من به مطالعه مذاهب گوناگون و تاریخ تحول آن علاقه‌مند هستم و با بررسی فرهنگ‌های ملل گوناگون و تحقیق در کشورهای مختلف به این نتیجه رسیدم که ایران جای مناسبی برای ادامه فعالیت های تحقیقاتی‌ام است. زمانی که آغاز به نگارش کتاب کردم اولین بار بود که وارد ایران می‌شدم و مسیر گذر من از شهرهای مختلف ایران در این کتاب کاملا مشخص و ملموس نشان داده شده است.  البته سابقه حضور در سایر کشورها را نیز دارم اما ایران مهد تمدن است و دارای فرهنگ و تاریخ قوی وجذابی است و من را به سمت خود جذب کرد.

آیا با اشعار شعرای ایرانی آشنایی دارید؟

خیلی دوست دارم که با اشعار شعرای ایرانی آشنا شوم و آن ها را مطالعه کنم ولی متاسفانه با توجه به اینکه زبان فارسی را خوب نمی دانم، نمی توانم از زیبایی اشعار فردوسی، سعدی و حافظ لذت ببرم و همچنین تمایلی به مطالعه اشعار شاعران ایرانی به سایر زبان ها ندارم. ولی در مجموع با شعرایی همچون خیام و همچنین اشعار ایرانی آشنایی دارم. همچنین به این موضوع آگاهی دارم که شعر و مطالعه آن، بخش جدایی ناپذیر مردم ایران زمین است و آنها علاقه بسیاری به شعر خوانی دارند.

تمایل دارید که زبان فارسی یاد بگیرید؟

من به زبان های ترکی، انگلیسی و ارمنی آشنایی دارم و در طول روز به این سه زبان صحبت می کنم اما کاملا به این امر معتقدم که فارسی زبانی کلیدی است و ریشه در سایر زبان ها همچون اردو و هندی و زبان ارمنی دارد و به طور مثال در زبان ارمنی 5000 کلمه وجود دارد که به زبان فارسی است. بنابراین علاقمندم تا زبان فارسی را بیاموزم.

همچنین معتقدم در صورتی که فردی زبان فارسی را یاد بگیرد می تواند با بسیاری از ملیت ها و اقوام ارتباط نزدیکی برقرار کند همانند جشن نوروز که برای ایرانیان است ولی بسیاری از مردم جهان اطلاعات بسیاری درباره آن دارند.

پایان خبر///

شنبه 25 ارديبهشت 1395  11:46

آخرين تاريخ بازديد : چهارشنبه 28 شهريور 1397  1:10:38
تعداد بازديد از اين خبر : 3550
کدخبر : 573

کليد واژه هاي مرتبط : نوران زورلواز استرالیا بنیاد سعدی زبان فارسی آموزش نمایشگاه کتاب تهران  ;