|
نوع خبر 
 
 
استقبال از دانشجویان جدیدالورود زبان فارسی دانشگاه داکا
مراسم جشن استقبال از دانشجویان ورودی سال جدید رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا برگزار و از زبان فارسی به عنوان مهمترین عوامل پیوند میان دو ملت ایران و بنگلادش یاد شد.
استقبال از دانشجویان جدیدالورود زبان فارسی دانشگاه داکا

مراسم جشن استقبال از دانشجویان ورودی سال جدید رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا برگزار و از زبان فارسی به عنوان مهمترین عوامل پیوند میان دو ملت ایران و بنگلادش یاد شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، جشن استقبال از دانشجویان ورودی سال جدید رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا در مقطع لیسانس، روز شنبه، 14 فروردین‌ماه با حضور جمعی از شخصیت‌های علمی و فرهنگی برگزار شد.

در این مراسم، سیدموسی حسینی، رایزن فرهنگی ایران ضمن تبریک به ورود دانشجویان سال جدید در رشته زبان و ادب فارسی دانشگاه داکا، گفت: جای خوشوقتی است که زبان و ادب فارسی را به عنوان رشته تحصیلی خود انتخاب کرده‌اید. زبان فارسی جزئی جدانشدنی از تاریخ، فرهنگ و هویت شما و از مهمترین عوامل پیوند فرهنگی دو ملت ایران و بنگلادش است.

وی ادامه داد: از طریق فراگیری زبان فارسی، تلاش کنید هرچه بیشتر با تاریخ گذشته، هویت و سرمایه‌های غنی فرهنگی خود این ارتباط را مستحکم کنید.

حسینی در ادامه سخنان خود، به تشریح برنامه های رایزنی فرهنگی ایران در سال 1395 که در تعامل با بخش‌های فارسی دانشگاه‌های بنگلادش به اجرا درخواهد آمد، پرداخت.

وی گفت: اعطای کمک هزینه تحصیلی تشویقی به دانشجویان برتر زبان فارسی در مقطع لیسانس، حمایت از برنامه‌های ادبی و انتشاراتی انجمن استادان زبان فارسی بنگلادش، برگزاری دوره دانش افزایی برای ارتقای سطح علمی استادان زبان فارسی، کمک به فرصت مطالعاتی پژوهشگران در رشته ایرانشناسی و اسلام شناسی، تبادل هیئت‌های علمی و آموزشی فی مابین، تجهیز بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا به لابراتوار آموزشی زبان و ... از برنامه‌های رایزنی فرهنگی ایران در سال جدید است.

در ادامه، شهید اختر حسین، معاون اجرایی دانشگاه داکا، روابط دیرینه و تاریخی، فرهنگی میان ایران و بنگلادش و سابقه زبان فارسی را از مهمترین عوامل پیوند میان دو ملت ایران و بنگلادش برشمرد.

وی ضمن قدردانی از برنامه‌های رایزنی فرهنگی ایران در خصوص ترویج زبان فارسی در بنگلادش، از ایران به عنوان پیشرفته ترین کشور از نظر علم و دانش در میان کشورهای اسلامی یاد کرد.

عباس واعظی، سفیر ایران، سخنران بعدی این مراسم بود که ورود دانشجویان جدید زبان فارسی را تبریک و برای آنان آرزوی موفقیت کرد. وی از تاریخ هفت هزار ساله ایران و نقش ایران در پیشرفت تمدن بشری و پرورش دانشمندان، ادبا و شعرای صاحب‌نام در عرصه جهانی سخن گفت.

بنابر اعلام این خبر، اخترالزمان، رییس دانشکده علوم انسانی، صوفی میزان الرحمن، معاون سابق دانشگاه فناوری اطلاعات، اکمال الدین، معاون مالی دانشگاه داکا، سیف الاسلام خان، رییس سابق گروه فارسی دانشگاه داکا و عبدالصبورخان، رییس فعلی گروه زبان و ادب فارسی از دیگر سخنرانان بودند که ضمن اشاره به اهمیت زبان فارسی و روابط فرهنگی با ایران، باتوجه به تجارب و جایگاه خود برای پیشرفت دانشجویان، نکاتی را بیان کردند.

پایان خبر/

يکشنبه 15 فروردين 1395  11:17

آخرين تاريخ بازديد : دوشنبه 29 مرداد 1397  19:31:43
تعداد بازديد از اين خبر : 3053
کدخبر : 515

کليد واژه هاي مرتبط : مراسم جشن استقبال دانشجویان ورودی سال جدید رشته زبان ادبیات فارسی دانشگاه داکا زبان فارسی پیوند ملت ایران بنگلادش سید موسی حسینی شهید اختر  ;