|
نوع خبر 
 
 
رییس دانشکده شرق‌شناسی دانشگاه صوفیا بلغارستان:
زبان فارسی برای دانشجویان رشته مطالعات ادیان تدریس می شود
رییس دانشکده شرق‌شناسی و زبان‌های خارجی دانشگاه صوفیا در دیدار با نماینده بنیاد سعدی در بلغارستان، از تدریس زبان فارسی برای دانشجویان رشته مطالعات ادیان خبر داد.
زبان فارسی برای دانشجویان رشته مطالعات ادیان تدریس می شود

رییس دانشکده شرق‌شناسی و زبان‌های خارجی دانشگاه صوفیا در دیدار با نماینده بنیاد سعدی در بلغارستان، از تدریس زبان فارسی برای دانشجویان رشته مطالعات ادیان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، محمدعلی کیانی، رایزن فرهنگی ایران و نماینده بنیادسعدی در بلغارستان، با مادلین دانووا، رییس دانشکده شرق‌شناسی و زبان‌های خارجی دانشگاه صوفیا دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار که در دانشگاه سنت کلیمنت اخریسکی و در روز چهارم فروردین برگزار شد، مسایل فرهنگی و نحوه همکاری‌های آینده رایزنی فرهنگی ایران با دانشکده شرق‌شناسی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

کیانی در این دیدار با اشاره به نوروز به عنوان یکی از مؤلفه‌های مهم در فرهنگ ایرانی، اظهار امیدواری کرد که سال جدید، سالی خوب و پرثمر برای مجموعه اساتید و دانشجویان شرق‌شناسی دانشگاه صوفیا و البته مردم بلغارستان باشد.

وی همچنین فرهنگ را مقوله مهم و زیربنایی هر جامعهای خواند که بستر اصلی زندگی اجتماعی را تعیین و جهت‌دهی می‌کند و در ادامه مهم‌ترین دغدغه اندیشمندان حوزه علوم انسانی را فرهنگ و هنر انسانی خواند و حفظ فرهنگ‌های بومی و اصیل جوامع را در پیچیدگی‌های جهان امروز، به عنوان امری تعیین کننده و تأثیرگذار برای آینده جوامع و بهروزی نسل‌های آینده خواند.

پس از آن هم مادلین دانووا در تأیید صحبت‌های رایزن فرهنگی کشورمان، به دیپلماسی فرهنگی اشاره کرد و تبادل ایده‌ها، هنر و جنبه‌های فرهنگی میان ملت‌های مختلف را مهم‌ترین عامل برای تقویت تفاهم متقابل و همکاری‌های مشترک ملت‌ها دانست و اظهار امیدواری کرد که از این منظر، ارتقای بیش از پیش روابط فرهنگی، بین ملت‌های ایران و بلغارستان موجب گشودن درهای جدید و فرصت‌های بهتر باشد.

در بخش دیگری از گفت‌وگوهای دو جانبه فرهنگی، به حضور دانشجویان بلغارستان در ایران و مسلط بودن آنها به زبان فارسی به عنوان سرمایه‌ای مهم برای مرکز ایران‌شناسی دانشگاه صوفیا نیز اشاره شد. در این دیدار همچنین به مسایلی در بخش ایران‌شناسی و اعزام استاد جدید ایرانی برای این بخش پرداخته شد که مادلین دونووا، حضور این استاد تاریخ ایران در دانشگاه صوفیا را سرمایه‌ای ارزنده خواند.

پس از آن، کیانی در سخنانی دوباره کادرسازی اساتید در بخش ایران‌شناسی را برای مثمر ثمر بودند این بخش الزامی دانست و اظهار کرد: با توجه به ارتباط خوب رایزنی فرهنگی ایران با بخش ایران‌شناسی دانشگاه صوفیا،  انتظار عملکرد بهتر و فعالیت بیشتری و جذب دانشجویان  بیشتر بلغاری را از این بخش دارد.

مادلین دانووا و محمدعلی کیانی در ادامه صحبت‌های خود به تفاهم‌نامه‌های علمی و برنامه مبادلات فرهنگی و آموزشی دو کشور و همچنین در دانشگاه‌های ایران و صوفیا نیز اشاره کردند که رایزن فرهنگی کشورمان با برشمردن نام دانشگاه‌هایی همچون دانشگاه شیراز، دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه الزهرا، دانشگاه پیام نور، به تشریح اهمیت علمی این دانشگاه‌ها پرداخت و اظهار آمادگی رایزنی فرهنگی ایران، برای ایجاد پل ارتباطی و فراهم آوردن امکان امضای تفاهم‌نامه با بخش‌های مرتبط این دانشگاه‌ها را اعلام کرد.

سپس رییس دانشکده شرق‌شناسی و زبان‌های خارجی دانشگاه صوفیا به راه‌اندازی بخش مطالعات ادیان در این دانشگاه اشاره کرد و با اشاره به 60 ساعت پیش‌بینی شده درسی واحد زبان فارسی برای دانشجویان این رشته، در این دوره تحصیلی همیاری و مساعدت رایزنی فرهنگی ایران را برای معرفی استاد، منابع و کتب درسی، لازم و ضروری خواند و همچنین واحدهای درسی مطالعات اسلامی و شیعه‌شناسی را یکی دیگر از ظرفیت‌های کاری موجود این دانشکده دانست.

پایان خبر

چهارشنبه 11 فروردين 1395  16:28

آخرين تاريخ بازديد : چهارشنبه 28 شهريور 1397  16:7:42
تعداد بازديد از اين خبر : 3578
کدخبر : 513

کليد واژه هاي مرتبط : رییس دانشکده شرق‌شناسی و زبان‌های خارجی دانشگاه صوفیا نماینده بنیاد سعدی در بلغارستان تدریس زبان فارسی دانشجویان رشته مطالعات ادیان  ;