|
نوع خبر 
 
 
پایان هفتمین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی در بنگلادش
هفتمین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی ویژه استادان و دانشجویان که به همت رایزنی فرهنگی ایران 28 آذر در بنگلادش گشایش یافته بود، چهارم دی، پایان یافت.
پایان هفتمین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی در بنگلادش

هفتمین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی ویژه استادان و دانشجویان که به همت رایزنی فرهنگی ایران 28 آذر در بنگلادش گشایش یافته بود، چهارم دی، پایان یافت.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم اختتامیه این دوره در سالن اجتماعات «حافظ سرا» دانشگاه داکا، با حضور سید موسی حسینی، رایزن فرهنگی ایران، استادان ایرانی که تدریس دوره را به عهده داشتند و همچنین، شرکت‌کنندگان دوره مشتمل بر استادان زبان و ادبیات فارسی و دانشجویان دکترا و پیش دکترا از دانشگاه‌های داکا، راجشاهی و چیتاگونگ، برگزار شد.

در این مراسم هر یک از استادان و دانشجویان شرکت‌کننده، طی سخنان کوتاهی که به زبان فارسی ایراد شد، احساسات و دریافت و برداشت‌های خود را از دوره دانش‌افزایی به همراه پیشنهاد‌هایی که داشتند برای حاضرین بازگو کردند.

همچنین خانم داوودی‌مقدم (استاد اعزامی از ایران برای تدریس در دوره) و آقای درودگریان، استاد میهمان فارسی اعزامی به دانشگاه داکا نیز دیدگاه‌های خود از برگزاری این دوره را بیان کردند و علاقه و تلاش شرکت‌کنندگان دوره دانش‌افزایی در کسب اطلاعات و افزایش معلومات خود را مورد ستایش قرار دادند.

از جمله اینکه داودی‌مقدم در سخنان خود با اشاره به این که در سال‌های اخیر، آموزش زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌های ایران به صورت تخصصی درآمده و به گرایش‌های متعدد ادبیات معاصر، عرفانی، حماسی، کودک و نوجوان و ... تقسیم شده است، پیشنهاد کرد برای استادان زبان فارسی خارجی، دوره‌ای به عنوان پُست‌دکترا تعریف شود و استادان خارجی برای تربیت و آموزش دوره‌ای 2 ساله، به ایران بیایند.

در ادامه هم عبدالصبورخان، رییس بخش فارسی دانشگاه داکا به افزایش تعداد علاقمندان به زبان فارسی در سال های پس از انقلاب اسلامی ایران در دانشگاه‌های بنگلادش اشاره کرد و گفت: امروزه در میان زبان‌های خارجی که در دانشگاه‌های ما آموزش داده می‌شود، از زبان فارسی به عنوان یک الگوی موفق باید نام برد.

سخنان سید موسی حسینی، رایزن فرهنگی کشورمان در بنگلادش، پایان‌بخش مراسم اختتامیه هفتمین دوره دانش‌افزایی بود. وی گفت: در برنامه سال آینده رایزنی فرهنگی ایران، برگزاری دوره دانش‌افزایی در دانشگاه‌های راجشاهی و چیتاگونگ پیش‌بینی شده است. امیدواریم این دوره‌ها را با همکاری آن دانشگاه‌ها برگزار کنیم.

بنا بر اعلام این خبر، برای شرکت‌کنندگان در هفتمین دوره دانش‌افزایی، کلاس‌هایی به مدت 52 ساعت در دو سطح استادان و دانشجویان به طور مجزا برنامه‌ریزی شده بود. آموزش دستور زبان فارسی، روش تحقیق پیشرفته، آشنایی با ادبیات معاصر انقلاب اسلامی (نظم، نثر، نظم عرفانی)، ادبیات کلاسیک، فنون بلاغت، تقویت مهارت‌های دیداری و شنیداری با بهره‌گیری از نمایش فیلم های فارسی، از جمله برنامه‌های آموزش محتوایی این دوره بودند.

انتهای پیام/

دوشنبه 7 دى 1394  7:51

آخرين تاريخ بازديد : دوشنبه 29 مرداد 1397  15:31:58
تعداد بازديد از اين خبر : 3428
کدخبر : 394

کليد واژه هاي مرتبط : هفتمین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی ویژه استادان و دانشجویان که به همت رایزنی فرهنگی ایران 28 آذر در بنگلادش گشایش یافته بود، چهارم  ;