|
نوع خبر 
 
 
آغاز آموزش زبان فارسی در دانشگاه تشرین سوریه
نادر آزاد، وابسته فرهنگی کشورمان در لاذقیه سویه، با اوراس عثمان، رییس مؤسسه عالی زبان‌ها (وابسته به دانشگاه تشرین لاذقیه) دیدار کرد و در خصوص آموزش زبان فارسی در این مؤسسه، به توافق نهایی رسید.
آغاز آموزش زبان فارسی در دانشگاه تشرین سوریه

نادر آزاد، وابسته فرهنگی کشورمان در لاذقیه سوریه، با اوراس عثمان، رییس مؤسسه عالی زبان‌ها (وابسته به دانشگاه تشرین لاذقیه) دیدار کرد و در خصوص آموزش زبان فارسی در این مؤسسه، به توافق نهایی رسید.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نادر آزاد، وابسته فرهنگی کشورمان در لاذقیه سویه، با اوراس عثمان، رییس مؤسسه عالی زبان‌ها (وابسته به دانشگاه تشرین لاذقیه) دیدار کرد و در خصوص آموزش زبان فارسی در این مؤسسه، به توافق نهایی رسید. بر این اساس، مؤسسه عالی زبان‌ها به زودی و پس از ثبت‌نام از دانشجویان علاقمند، فعالیت خود در خصوص آموزش زبان و ادبیات فارسی را آغاز خواهد کرد.

برای آغاز تدریس زبان فارسی در مؤسسه عالی زبان‌ها، برخی موانع قانونی در مورد تغییر سهم دانشگاه و مؤسسه یادشده از شهریه پرداختی زبان‌آموزان وجود داشت؛ ولی از آنجا که مرکز فرهنگی لاذقیه به مسئولان مؤسسه اعلام کرده بود که تأمین استاد، کتاب، لوح‌های فشرده و لوازم کمک آموزشی به عهده مرکز فرهنگی لاذقیه است و به منظور ایجاد رقابت با دیگر زبان‌ها، بهتر است تا در ابتدای کار، فارسی‌آموزان شهریه کم‌تری بپردازند، پیدا کردن راهکار قانونی برای این امر، اندکی به طول انجامید.

با حل این مشکل و با هماهنگی امور مالی دانشگاه تشرین، مقرر شد تا ثبت‌نام کنندگان در دوره‌های آموزشی زبان فارسی، تنها 60 درصد مبلغ شهریه معمول را بپردازند.

باید اذعان کرد که ورود  مستقیم رییس دانشگاه تشرین در این زمینه که پیش از این نیز بر همکاری همه‌جانبه با وابسته فرهنگی کشورمان در لاذقیه تأکید کرده بود، راهگشای رسیدن به این توافق شد.

بلافاصله پس از اخذ این تواقق هم آگهی‌های مؤسسه عالی زبان‌ها برای اطلاع دانشجویان علاقمند به فراگیری زبان فارسی تهیه و در ورودی دانشکده‌های دانشگاه تشرین نصب شد.

بنا بر اعلام این خبر، هر چند زبان فارسی به عنوان درسی اختیاری و نیز به عنوان زبان دوم در برخی رشته‌های دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تشرین تدریس می‌شود؛ ولی برای نخستین بار است که دوره آموزش زبان فارسی در مؤسسه عالی زبان‌ها وابسته به دانشگاه تشرین، تدریس می‌شود.

مؤسسه عالی زبان‌ها، رسمی‌ترین و عالی‌ترین نهاد آموزشی زبان‌های خارجی در سوریه است و فارغ‌التحصیلان این مؤسسه، مدرک رسمی و معتبر دریافت کرده و حتی امکان تدریس زبان در مدارس این کشور برای آنان فراهم می‌شود. بنابراین از این مدرک دریافتی ، امکان کسب درآمد هم می‌یابند.

دانشگاه بزرگ تشرین با ده‌ها هزار دانشجو و به ویژه دانشکده ادبیات و علوم انسانی با 40 هزار دانشجو، جامعه آماری در خور توجهی هستند که گاهی به سبب دوری از مرکز فرهنگی یا به سبب مشغله تحصیل در دانشگاه از حضور در دوره‌های آموزشی زبان فارسی مرکز فرهنگی لاذقیه بازمی‌مانند و با این تدبیر، به تقاضای بخش مهمی از متقاضیان در طول زمان پاسخ داده می‌شود.

به سبب وجود امکانات سمعی و بصری در حد لابراتوارهای بزرگ که یکایک زبان‌آموزان از امکانات رایانه شخصی و هدفن برخوردار می‌شوند، زبان فارسی با کیفیت بالاتری عرضه می‌شود؛ به ویژه که استاد از طریق گوشی خود، کیفیت تلفظ زبان‌آموزان را نیز کنترل و تصحیح می‌کند.

وابسته فرهنگی ایران در لاذقیه در دیدار با رییس دانشگاه تشرین و نیز دبیر شاخه حزب بعث این دانشگاه که در تصمیم‌سازی و اتخاذ سیاست‌های کلان دانشگاه دخیل هستند، هنگامی که خواستار فراهم کردن زمینه ایجاد رشته زبان و ادبیات فارسی در این دانشگاه شد، هر دو پیشنهاد دادند که ابتدا از آموزش فارسی در مؤسسه عالی زبان‌ها شروع شود؛ بنابراین  این امر زمینه‌سازی برای ایجاد رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه تشرین می‌شود.

 

انتهای پیام/

چهارشنبه 2 دى 1394  2:32

آخرين تاريخ بازديد : چهارشنبه 28 شهريور 1397  13:42:17
تعداد بازديد از اين خبر : 3668
کدخبر : 386

کليد واژه هاي مرتبط : نادر آزاد وابسته فرهنگی ایران لاذقیه سوریه اوراس عثمان رییس مؤسسه عالی زبان‌ها دانشگاه تشرین لاذقیه خصوص آموزش زبان فارسی مؤسسه توافق نهای  ;