|
نوع خبر 
 
 
رییس دانشکده روابط بین‌الملل دانشگاه بگئو بلاروس:
اقبال به زبان فارسی در بین دانشجویان بلاروسی زیاد است
رییس دانشکده روابط بین‌الملل دانشگاه بگئو بلاروس در دیدار با رایزن فرهنگی ایران در این کشور از اقبال دانشجویان بلاروسی به آموختن زبان فارسی خبر داد.
اقبال به زبان فارسی در بین دانشجویان بلاروسی زیاد است

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ابوالقاسم مختاریان، رایزن فرهنگی ایران و نماینده بنیا سعدی در بلاروس با حضور در دانشکده روابط بین‌الملل دانشگاه بگئوی شهر مینسک با ویکتور گنادوویچ شادورسکی، رییس دانشکده روابط بین‌الملل این دانشگاه دیدار و گفت‌وگو کرد.

شادورسکی در آغاز این دیدار به معرفی دانشکده روابط بین‌الملل دانشگاه بگئوی پرداخت و درباره دلایل تدریس زبان و ادبیات فارسی در این دانشکده گفت: روابط خوب بین بلاروس و ایران و همچنین این موضوع که؛ ایران دارای تاریخ و فرهنگ بسیار غنی است، از جمله دلایلی هستند که ما را برای ادامه تدریس زبان فارسی ترغیب می‌کند.

وی افزود: از آنجا که یکی از دلایل اصلی گرایش دانشجویان به زبان‌های خارجی، وجود بازار کار در آینده است، برخی از زبان‌ها همچون ژاپنی از استقبال کمی برخوردارند. بنابراین دانشکده ناچار می‌شود بر اساس علاقه و گرایش دانشجویان، تدریس برخی از زبان‌ها را کاهش دهد؛ اما خوشبختانه در رابطه با زبان فارسی چنین مشکلی  وجود ندارد.

رییس دانشکده روابط بین‌الملل دانشگاه بگئوی شهر مینسک ادامه داد: این دانشکده آماده است پیشنهادات مربوط به بهبود وضع آموزش زبان فارسی را مورد بحث قرار دهد. متأسفانه دانشجویان ایرانی تمایلی به تحصیل در دانشکده روابط بین‌الملل از خود نشان نداده و دانشگاه پزشکی را ترجیح می‌دهند. حتی یکی از آنان که پایان‌نامه‌اش در خصوص روابط ایران و بلاروس بود، پس از پایان تحصیلات به کارهای اقتصادی روی آورد.

در ادامه ابوالقاسم مختاریان، رایزن فرهنگی کشورمان به معرفی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران پرداخت و سپس نسبت به معرفی دانشگاه ادیان و مذاهب قم و دوره‌های تحقیقاتی آن دانشگاه در مقطع دکترا اقددام کرد.

آمادگی رایزنی فرهنگی ایران برای برگزاری دوره‌ها، سمینار، میزگرد و کارگاه‌های آموزشی در رشته‌های مختلف با حضور اساتید اعزامی از ایران، معرفی فعالیت‌های اداره‌کل توسعه همکاری‌های علمی و دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آمادگی برای تبادل هیأت‌های علمی، آمادگی اعزام اساتید و محققان دانشگاهی برای گذراندن فرصت‌های مطالعاتی در ایران، فعال‌سازی مرکز ایران‌شناسی دانشکده روابط بین‌الملل دانشگاه بگئوی شهر مینسک با طراحی و اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی، از دیگر موارد بیان‌شده از سوی رایزن فرهنگی کشورمان در این دیدار بود.

ابوالقاسم مختاریان در پایان سخنانش آمادگی سفارت ایران را در حمایت از طرح‌های پیشنهادی در راستای ارتقای فرهنگ و زبان و ادب فارسی، همچنین فراهم‌سازی زمینه سفر شخصیت‌ها و مسئولان علمی بلاروسی به ایران، اعلام کرد.

پایان خبر

يکشنبه 7 مرداد 1397  7:43

 اخبار مرتبط
سه شنبه 3 مرداد 1396  |  دوره دانش‌افزایی موجب انتقال فرهنگ ایرانی ـ اسلامی می‌شود
دوشنبه 5 مهر 1395  |  آغاز دوره پاییزی آموزش زبان فارسی در بلاروس
چهارشنبه 1 دى 1395  |  دوره‌های دانش‌افزایی زبان فارسی مردم کشورهای مختلف را متحد می‌کند
شنبه 20 آذر 1395  |  برگزاری المپیاد زبان فارسی در بلاروس
آخرين تاريخ بازديد : سه شنبه 30 مرداد 1397  4:59:42
تعداد بازديد از اين خبر : 732
کدخبر : 1796

کليد واژه هاي مرتبط : بلاروس  ;