|
نوع خبر 
 
 
فعالیت اتاق ایرانشناسی دانشکده مناوان پاکستان بررسی شد
در دیدار وابسته فرهنگی ایران در لاهور با جمعی از اعضای هیأت علمی دانشکده دولتی بانوان مناوان پاکستان، در خصوص فعال‌سازی بیش از پیش اتاق ایران‌شناسی در این دانشکده به منظور میزبانی از برنامه‌های فرهنگی ایران مذاکره شد.
فعالیت  اتاق ایرانشناسی دانشکده مناوان پاکستان بررسی شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، علی‌اکبر رضائی‌فرد، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ایران در لاهور پاکستان، در محل خانه فرهنگ کشورمان با جمعی از اعضای هیأت علمی دانشکده دولتی بانوان مناوان دیدار و گفت‌وگو کرد.

تهمینه قریشی، استاد زبان و ادبیات فارسی، فرزانه طلعت، استاد فیزیک، ماریه حسین، استاد جغرافیا و ساره بخاری، استاد اقتصاد خانواده، استادان دانشکده دولتی بانوان مناوان حاضر در این دیدار بودند که در آن در خصوص گسترش روابط فرهنگی دوجانبه و فعال‌سازی بیش از پیش اتاق ایران‌شناسی در این دانشکده، مذاکره شد.

در آغاز این دیدار رضائی‌فرد، وابسته فرهنگی ایران در لاهور با بیان سخنانی گفت: دو ملت مسلمان و دو کشور پاکستان و ایران، روابط بس دیرینه و صمیمی دارند. در همین راستا خانه فرهنگ ایران در لاهور سعی دارد روابط تاریخی و فرهنگی هر دو کشور را تقویت و گسترش دهد. به همین دلیل برای توسعه ارتباط فرهنگی به کمک و همکاری یکدیگر نیازمندیم.

وی افزود: امیدواریم که با آغاز سال نوی آموزشی، با همت شما و حمایت‌های خانه فرهنگ ایران، اتاق ایران‌شناسی دانشکده بانوان مناوان فعال‌تر شود.

رضائی‌فرد ادامه داد: مطلع هستید که زبان فارسی، مادر زبان اردو محسوب می‌شود و زبان اردو هم چنان که عروس زیبای زبان فارسی است، مظهر و ریشه فرهنگ پاکستان هست. برای تقویت و گسترش زبان اردو، آشنایی و ترویج زبان فارسی الزامی است.

رییس خانه فرهنگ ایران در لاهور چنین گفت: انتظار داریم اتاق ایران‌شناسی دانشکده بانوان مناوان، برنامه‌هایی با موضوع نوروز باستانی، بزرگداشت سالگرد مشاهیر ایرانی و زبان فارسی مانند؛ رودکی، سعدی، فردوسی، حافظ، مولوی، اقبال لاهوری، خیام، ابن سینا، خواجه نصیرالدین طوسی، رازی و ایام خاص همچون شب یلدا، برگزاری شب شعر ادیبان مشترک، تئاتر و موسیقی سنتی و ... برگزار کند.

وی افزود: در کنار این برنامه‌های و همایش‌ها امیدواریم که اتاق ایران‌شناسی، کارگاه‌های آموزشی برای رشته‌های هنری همچون خطاطی نستعلیق، نقاشی و مینیاتور را برگزار کند. ضمن آنکه ظرف هر دو ماه یک بار، فیلمی از سینمای جمهوری اسلامی ایران با زیرنویس ( اردو ـ انگلیسی) نمایش داده شود.

تهمینه قریشی، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشکده بانوان مناوان نیز با بیان سخنانی گفت: خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور همیشه برای ترویج و گسترش فرهنگ و ادب پارسی کوشش می‌کند. همکاری در امور فرهنگی، آموزشی، هنری با خانه فرهنگ ایران، برای مردم هر دو کشور و نیز دانشکده دولتی بانوان مناوان لاهور مایه افتخار و مباهات است.

بنا بر اعلام این خبر، دانشکده جدیدالتأسیس دولتی بانوان مناوان در سال 2014 میلادی در شهر لاهور راه‌اندازی شد. هم‌اکنون 400 دانش‌آموز کالج و 600 دانشجو در رشته‌های مختلف ـ اغلب در رشته‌های علوم پایه، مهندسی و رایانه ـ در این دانشکده مشغول به تحصیل هستند. حدود 150 تن از این دانشجویان درس زبان و ادبیات فارسی را به عنوان واحد اختیاری انتخاب کرده‌اند.

پایان خبر

شنبه 9 تير 1397  12:52

 اخبار مرتبط
يکشنبه 16 اسفند 1394  |  کلاس‌های آموزش زبان فارسی در لاهور پایان یافت
يکشنبه 5 ارديبهشت 1395  |  راز ماندگاری اقبال لاهوری
چهارشنبه 5 اسفند 1394  |  آموزش زبان فارسی در حسینیه یثرب کراچی
چهارشنبه 25 آذر 1394  |  دانشجویان برتر زبان فارسی دانشکده پست گریجویت راولپندی تجلیل شدند
آخرين تاريخ بازديد : چهارشنبه 28 شهريور 1397  4:38:59
تعداد بازديد از اين خبر : 1810
کدخبر : 1751

کليد واژه هاي مرتبط : پاکستان  ;