|
نوع خبر 
 
 
نشست علمی با موضوع «روایت شفاهی در فرهنگ ایرانی» در سوئد برگزار شد
نشست علمی با موضوع «روایت شفاهی در فرهنگ ایرانی» در تاریخ 17 تا 19 خرداد در کشور سوئد برگزار شد.
نشست علمی با موضوع «روایت شفاهی در فرهنگ ایرانی» در سوئد برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، این نشست علمی با حضور ایرانشناسانی از کشورهای سوئد، آمریکا  ، ایران ؛ ارمنستان  ،آلمان و تاجیکستان وتوسط گروه زبانشناسی و فلسفه دانشگاه اوپسالا برگزار شد.

این کنفرانس با همکاری کارشناسان بین المللی به منظور بررسی دیدگاه های متنوع در روایت شفاهی میان گروه های قومی در حوزه فرهنگی ایرانی صحبت می کند. این سنت های متنوع روایتی را شامل می شود که در رویکردهای فرهنگی، قومی، نوع شناسی، زبان شناسی گفتمان و انسان شناسی اجتماعی قرار می گیرند.

این نشست هر چند با بررسی و مطالعه یک سنت ادبی و با نام بررسی تاریخ شفاهی انجام می گردد ولی به مناسبت هشتادمین سال تولد پروفسور بواوتاس انجام پذیرفت.

بواوتاس یکی از ایرانشناسان شهیر است که علاقه ی عمیق خود را در زمینه انتقال شنوایی از متون ایرانی در طی آثار خود با همراهی  استاد برجسته، اوپسالا نیبرگ، (1889-1974) دنبال کرده است.

گفتنی است، روایت شفاهی، یکی از هنرهای کلامی ذاتی طبیعت بشر است، اما از ادبیات نوشتاری بسیار کمتر مورد مطالعه قرار گرفته است. سنت های گفتاری البته در  فرهنگ های ایرانی متمرکز است اما با تهدید انقراض حتی بیشتر از دست دادن زبان های بومی ایرانی به طور کلی مواجه هستند.

پایان خبر

 

چهارشنبه 6 تير 1397  14:22

 اخبار مرتبط
چهارشنبه 17 خرداد 1396  |  جلوه‌هایی از خوشنویسی فارسی در سوئد
دوشنبه 27 شهريور 1396  |  آغاز دوره آموزش زبان فارسی در سوئد
شنبه 11 آذر 1396  |  چرا زبان فارسی به عنوان یک زبان مرده در کشورهای اسکاندیناوی تدریس می‌شد؟
آخرين تاريخ بازديد : چهارشنبه 28 شهريور 1397  0:19:14
تعداد بازديد از اين خبر : 1370
کدخبر : 1747

کليد واژه هاي مرتبط : سوئد  ;