|
نوع خبر 
 
 
رایزن فرهنگی ایران با رئیس انسیتیوی شرق شناسی گرجستان ملاقات کرد
حمید مصطفوی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با رئیس انسیتیوی شرق شناسی گرجستان دیدار و درخصوص توسعه همکاری علمی وتحقیقاتی درحوزه مطالعات ایرانشناسی گفت وگو کرد.
رایزن فرهنگی ایران  با رئیس انسیتیوی شرق شناسی گرجستان ملاقات کرد

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، دراین دیدار که دکتر نیکولوز  ناخوتسریشویلی مسئول بخش ایرانشناسی این انسیتو نیز حضور داشتند، رایزن فرهنگی ایران گفـت:از بررسی نتایج تحقیقات انجام شده چنین برمی آید کشور ایران و گرجستان از لحاظ سیاسی،اقتصادی،فرهنگی واجتماعی از دوران کهن تاکنون روابط و علایق عمیق و نزدیک داشته اند که  وجود چنین اشتراکی نیازمند شناخت و معرفی آن به محققان و نسل جدید است.

رایزن فرهنگی کشورمان همچنین جمع آوری میراث مکتوب مشترک و تجزیه و تحلیل همه جانبه و عمیق این آثاراز سوی محققان و انتشار نتایج تحقیقات و مجموعه مقالات تهیه شده را یکی از راههای توسعه مطالعات کشورشناسی دانست و افزود: کتب، عکس، اسناد و نسخ خطی زیادی درارتباط با تاریخ، فرهنگ و هنردوکشور درآرشیو موزه ها وکتابخانه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی دوکشور وجود دارد که می تواند زمینه انجام پژوهش واجرای همکاری های علمی و فرهنگی مشترک را فراهم کند.

در  بخش دیگری از این ملاقات، مصطفوی، آمادگی رایزنی فرهنگی ایران را در زمینه های مختلفی همچون؛ انجام تحقیقات مشترک، چاپ کتب، برقراری تعامل انستیتوی شرق شناسی با مراکز علمی وتحقیقاتی ایران برای انعقاد تفاهم نامه، توسعه همکاری ها ، برگزاری نشست های تخصصی و همایش در زمینه روابط دوجانبه ایران وگرجستان اعلام کرد.

دکترگیورگی سانیکیدزه رئیس انسیتیوی شرق شناسی گرجستان نیز با استقبال از پیشنهادهای رایزن فرهنگی ایران گفت: این انسیتیو مهمترین مرکز تحقیقاتی گرجستان درگرایش های مختلف حوزه مطالعات خاورمیانه است که درحوزه های تحقیقاتی: زبانشناسی،ادبیات،فرهنگ،تاریخ وسیاست کشورهای ناحیه قفقاز وخاورمیانه و نیز بررسی تعاملات تاریخی،فرهنگی گرجستان با خاورمیانه و مناسبات مختلف روابط شرق و غرب فعالیت می کند.

وی افزود : ایرانشناسی یکی از اصلی ترین حوزه های تحقیقاتی دراین انسیتیو است، من از همان سال های اول تحصیل در دانشگاه به تاریخ ایران علاقمند شدم، دلیل آن غنای تاریخ،فرهنگ وتمدن ایران است که درجهان اسلام و درکل دنیا همتایی ندارد.

رئیس انیستیتوی شرق شناسی گرجستان در خصوص همکاری های این موسسه با نهاهای داخل ایران گفت: درحال حاضراین انستیتو با موزه گلستان تهران و مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی ایران، مرکز گرجی شناسی دانشگاه گیلان، مرکز اسناد و آرشیو وزارت امورخارجه ایران برای انجام تحقیقات مشترک همکاری دارد و مقالات مربوط به روابط فرهنگی و تاریخی ایران و گرجستان تا دوران قاجار را اینجانب وآقای دکتر نیکولوز برای مرکز دائرةالمعارف نگارش کردیم.

وی افزود: همچنین محققان این انستیتو آثارعلمی متعددی را در زمینه مطالعات ایرانشناسی وارتباطات تاریخی وفرهنگی میان ایران وگرجستان تالیف و منتشرکرده اند.

سانیکیدزه همچنین گزارشی از پژوهش های انجام شده در ارتباط با ایران شناسی وگرجی شناسی براساس منابع فارسی و فرانسوی باحمایت « بنیاد علمی و تحقیقاتی روستاولی»ارائه داد واظهار داشت:اخیراً درقالب یک طرح تحقیقاتی  6 جلد کتاب تحقیقی منتشرکردیم که این آثار شایسته معرفی به جشنواره جایزه جهانی کتاب سال و جشنواره فارابی در ایران است.

 بنا بر اعلام این خبر، در پایان جلسه رایزن فرهنگی ایران از اتاق ایران شناسی به نام مرحوم پرفسور ماگالی تودآ در این انستیتو بازدید و در جریان فعالیت اتاق ایران قرار گرفت.

لازم به ذکر است درسال ۲۰۱۲ جایزه بین المللی “فارابی” از سوی جمهوری اسلامی ایران به دلیل انجام تحقیقات متعدد رئیس انیستیتوی شرق شناسی گرجستان، درحوزه ایران شناسی واسلام شناسی به ایشان اختصاص پیدا کرده است.

پایان خبر

سه شنبه 5 تير 1397  12:14

 اخبار مرتبط
سه شنبه 26 ارديبهشت 1396  |  برگزاری عصر ادبی به مناسبت بزرگداشت فردوسی در تفلیس
جمعه 10 آذر 1396  |  افزایش همکاری دانشگاه خلیج فارس با دانشگاه های گرجستان در زمینه آموزش زبان فارسی
يکشنبه 3 دى 1396  |  زبان فارسی در سایه اجباری شدن تدریس انگلیسی در گرجستان
پنجشنبه 3 خرداد 1397  |  برگزاری نشست ادبی ویژه بزرگداشت حکیم عمرخیام نیشابوری در گرجستان
آخرين تاريخ بازديد : سه شنبه 27 شهريور 1397  19:50:30
تعداد بازديد از اين خبر : 972
کدخبر : 1738

کليد واژه هاي مرتبط : گرجستان  ;