|
نوع خبر 
 
 
سمینار ادبیات معاصر ایران در بلژیک برگزار شد
سمینار یک روزه ای تحت عنوان «آشنایی با ادبیات معاصر و فرهنگ ایران» با همکاری سفارت ایران در دانشگاه لوون بلژیک برگزار شد.
سمینار ادبیات معاصر ایران در بلژیک برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، این سمینار با حضور و سخنرانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلژیک، معاون دانشکده هنر و رئیس گروه مطالعات عربی و اسلامی دانشگاه لوون و دکتر نیما مینا استاد ادبیات معاصر دانشگاه لندن برگزار شد.

در این نشست، سفیر جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: گفتگو و مفاهمه بین فرهنگی در عصر کنونی برای ایجاد صلح و مقابله با افراطی گری، بیگانه ستیزی و جنگ ضرورت جدی دارد.

وی همچنین با اشاره به ظرفیت بالای جمهوری اسلامی ایران برایورود به گفتگوی بین فرهنگی، افزود: تمدن ایرانی-اسلامی در تعاملات بین فرهنگی و نیل به تفاهم میان ملل نقش بسزایی داشته است. جلوه های تعاملی فرهنگ ایرانی-اسلامی را می توان در حوزه های ادبیات، شعر، معمازی، خط، نقاشی، موسیقی و سایر هنرهای دستی مشاهده کرد.  

جیووانا لیلی، رئیس گروه مطالعات اسلامی و عربی دانشگاه لوون که مسئوایت برگزاری این سمینا را نیز بر عهده داشت، طی سخنانی کوتاه، نشست مذکور ر فرصتی دانست تا حاضرین و به ویژه دانشجویان با جنبه های مختلف ادبیات و فرهنگ غنی به ویژه ادبیات معاصر ایران آشنا شوند.

وی دانش و فرهنگ را ابزاری برای صلح و منبعی برای کامروایی و شکوفایی دانست.

پروفسور ارتوین دو گراف، معاون تحقیقانی دانشکده هنر دانشگاه لوون نیز ضمن اشاره به سابقه 15 ساله تاسیس کرسی زبان و ادبیات فارسی در این دانشگاه، گفت: دانشگاه لوون تعامل و ارتباط علمی خوبی با دانشگاه های شیراز و تهران دارد. از نماینگی فرهنگی جمهوری ایران بابت همکاری در برنامه ها و رویدادهای مختلف در این دانشگاه و به خصوص استقرار استاد زبان فارسی تشکر می کنم.

دکتر نیما مینا، استاد کرسی ادبیات معاصر ایران در دانشگاه لندن نیز گفت: زبان فارسی نسبت به سایر زبان های تغییر شکل یافته قدمت بسیار بیشتری دارد. هم اکنن نیز آثار ادبی فارسی بر جای مانده بیش از یکهزار سال قبل بی آنکه نیاز یه آموختم زبانی دیگر باشد، قابل دسترسی و مطالعه است.  در حالیکه برای مطاله ابیات برخی کشورهای اروپائی نظیر آلمان و انگلیس، مطالعه آثاری با قدمت بیش از 4 قرن، تسلط صرف  برزبان و ادبیات معاصر کافی نیست.

وی همچنین افزود: رمز مداومت و ماندگاری زبان و ادبیات فارسی، نقش آن در ایجاد پیوستگی میان ادبیات مدرن و ادبیات کلاسیک است.

این استاد ادبیات معاصر دانشگاه لندن همچنین به تحلیل متون نظم نوشته شده طی یک هزار سال قبل در ایران پرداخت و گفت: اثر فاخر گلستان سعدی،  حدود 800 سال قبل نگاشته شده است و می توان آن را نخستین اثر کلاسیک فارسی نامید. بخش اعظم این اثر به نثر نوشته و با نظم آمیخته شده است. وجود40 نقل قول قرآنی، منبع مهم اگاهی دهنده در مورد زندگی به دلیل دارا بودن پند و اندرزهای اخلاقی، اشاره به آداب و رسوم و نگرش های مشترک مردمان عصر سعدی، سلسله مراتب اجتماعی، به کارگیری صنعت سجع موجب شده است تا این اثر منبع الهام بسیاری از نویسندگان معاصر ایران باشد.

پایان خبر

دوشنبه 14 خرداد 1397  15:2

 اخبار مرتبط
چهارشنبه 19 اسفند 1394  |  نقش زبان فارسی در پربارکردن تمدن ایران
آخرين تاريخ بازديد : جمعه 26 مرداد 1397  21:42:50
تعداد بازديد از اين خبر : 654
کدخبر : 1719

کليد واژه هاي مرتبط : بلژیک  ;