|
نوع خبر 
 
 
بزرگداشت فردوسی در ترکمنستان با حضور معلمان و فارسی آموزان برگزار شد
نشست بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی به همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد ترکمنستان با حضور رایزن فرهنگی و نماینده بنیاد سعدی و جمعی از محققان و معلمان و فارسی آموزان برگزار شد.
بزرگداشت فردوسی در ترکمنستان با حضور معلمان و فارسی آموزان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در ابتدای مراسم، نماهنگی از ابیات آغازین شاهنامه پخش شد، سپس دکتر ابوالقاسمی، رایزن فرهنگی کشورمان و نماینده بنیاد سعدی ضمن ابراز خرسندی از حضور دوستداران و علاقمندان به شعر و ادبیات در این مراسم، اظهارکرد: فردوسی حق بسیار بزرگی به عجم دارد؛ کسی که در آن زمان با سرودن شعرها و داستانهای اساسی، روح ملیت و هویت فرهنگی این جوامع را بر می‌گرداند.

وی با بیان اینکه فردوسی متعلق به ایران نیست، گفت: فردوسی متعلق به افغانستان نیست، متعلق به ترکمنستان و تاجیکستان و متعلق به هیچ کدام از این جوامع هم نیست، بلکه به همه کشورها تعلق دارد.  فردوسی در واقع پدر معنوی و پدر شعر فارسی است. کسی است که نه تنها توانست زبان فارسی را احیا کند بلکه توانست فرهنگ کهن فارسی را نیز زنده نگه دارد.

وی با اشاره به خرد در اشعار فردوسی تصریح کرد: فردوسی واژه «خرد» را با مفاهیم متفاوت در بیش از هفتصد و بیست و پنج بیت و از واژه ترکیبی «خردمند» در بیش از سیصد و هشتاد بیت به کار  برده است.

وی با خوانش «نخست آفرینش خرد را شناس/ نگهبان جان است و آن را سه پاس» افزود: فردوسی کلام خود را بنام «خداوند جان و خرد» شروع می کند زیرا اعتقاد دارد که نخست آفرینش توسط یزدان پاک، خرد بوده است؛ و به همین دلیل است که در شاهنامه خود، وصف خرد می‌کند و شاهنامه را محل رمزگشایی از خرد می داند؛ زیرا خرد را بهترین چیزی می‌شمارد که ایزد به انسان عطا نموده است.

ابوالقاسمی گفت: فردوسی خرد را چشم جان می داند؛ چون انسان به واسطه آن توانایی گذران زندگی در این جهان و سپردن راه، در آن جهان را پیدا می کند و همچنین سروده است «خرد چشم جانست چون بنگری،     تو بی چشم جان آن جهان نسپری».

رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان ادامه داد: براساس اندیشه او، خرد راهنمای انسان است. انسان با خرد، اهل مدارا و شکیبایی است و بر اثر هر رویداد یا شنیدن هر گفتاری خشمگین نمی شود و می‌داند پیروزی با کسی است که بردبار است و خرد را مد نظر قرار می‌دهد؛ زیرا هر فرد باخردی می‌داند که بد و نیک روزگار گذرا است و دوامی ندارد.

دکتر ابوالقاسمی عنوان کرد: حکیم توس می داند که خرد در کار و امور روزانه انسان نیز کاربردهای زیادی می تواند داشته باشد. کسی که خرد را مبنای کار خود قرار می‌دهد در کارهای خود تیزی و شتاب ندارد و از طرفی با سستی و کاهلی مقابله می‌کند.

ایشان تاکید کرد: انسان با خرد، اهل فرهنگ است و با استفاده درست از خرد، مراقب گفتار و کردارهای خود نیز هست؛ همچنین انسان باخرد، از بازی‌های روزگار از میدان به درنمی رود و ناشکیبا و بی منطق نمی شود و سعی می کند با مصائب روزگار بسازد و خود را تطبیق دهد. افراد خردمند می‌دانند که بد و نیک جهان امری گذرا و موقتی است؛ جهان چون باد بر ما خواهد گذشت و شرایط دنیا برای همه حالت گذران دارد. برای افراد قوی و ضعیف به صورت یکسان پیش می رود و امور جهان برای هیچ کس حالت ثابتی ندارد  و هر کس که صاحب خرد است از امور گذرا و موقتی ناراحت و آزرده خاطر نمی گردد.

وی در جمع بندی مطالب خود با اشاره به مطلع «خرد، بهتر از هرچه ایزد بداد» که پیر توس در ارزیابی خود درباره خرد به این نتیجه نهایی می رسد، گفت: این یک مانیفست است!. یعنی از این منظر انسان برتر و بهتر کسی است که خردمند باشد، در این واژه مرز جغرافیایی و سیاسی نیست، شاه و غیر شاه مطرح نیست، دوست و دشمن هم مطرح نیست. به همین سبب دوست کسی است که خردمند باشد و بس! چه ایرانی چه تورانی. دوست همان واژه پرگستره ای است که انسان نامیده می شود. پژواک صدای فردوسی است از قرن چهارم که در قرن هفتم در زبان مولوی جاری می گردد: «کز دیو دد ملولم و انسانم آرزوست». دوست همان انسان است یعنی خردورز و خردمند.

در ادامه دکتر شمس، دبیر مجتمع آموزشی سفارت ایران در ترکمنستان با اشاره به شخصیت و جایگاه رفیع حکیم ابوالقاسم فردوسی گفت: فردوسی از نظر بسیاری از علما یکی از چهار رکن ادبیات فارسی است. در ادبیات پارسی یا فارسی که 25 اردیبهشت روز بزرگداشت فردوسی و روز پاسداشت زبان فارسی هم است، فقط 5 شاعر هستند که در واقع پیشوند حکیم بر آنها داده شده که یکی از آنها حکیم ابوالقاسم فردوسی است.

وی افزود: بزرگترین حماسه سرای ایران و یکی از بزرگترین حماسه سرایان جهان است و شاهکار او شاهنامه است. در زمانی که فردوسی زندگی می کرده است، شاهنامه نویسی رسم بوده است. همچنان که ما قبل از شاهنامه فردوسی هم ، شاهنامه اسدی طوسی را داشتیم که فردوسی از آن بسیار تاثیر پذیرفته است.

دکتر شمس تصریح کرد: فردوسی با سرایش شاهنامه تلاش می کند حلقه اتصال زبان فارسی پهلوی قدیم با دنیای جدید باشد. بنابراین یکی از روحیه اصلی فردوسی همین نوشتن شاهنامه بود تا واقعا زبان فارسی را احیا کند.

در این نشست همچنین هشت نفر از دوستداران شعر و ادبیات فارسی مقالات خود را در زمینه فکر و اندیشه و آثار حکیم توس ارایه و فارسی آموزان شعرخوانی کردند.

پایان خبر

  

چهارشنبه 9 خرداد 1397  14:43

 اخبار مرتبط
يکشنبه 20 فروردين 1396  |  برگزاری المپیاد زبان فارسی در ۱۰ کشور در سال ۹۶
چهارشنبه 29 شهريور 1396  |  پایان دوره تابستانه آموزش زبان فارسی در عشق‌آباد
شنبه 9 دى 1396  |  آغاز دوره زمستانی آموزش زبان فارسی در عشق آباد
چهارشنبه 6 تير 1397  |  آئین گشایش دوره تابستان کلاس‌های آموزش زبان فارسی در ترکمنستان برگزار شد
آخرين تاريخ بازديد : شنبه 31 شهريور 1397  5:14:7
تعداد بازديد از اين خبر : 2385
کدخبر : 1712

کليد واژه هاي مرتبط : ترکمنستان  ;  بزرگداشت فردوسی  ;