|
نوع خبر 
 
 
بزرگداشت شاعر حماسه سرای فارسی در مزار شریف
مراسم بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی،شاعر بلند آوازه زبان فارسی ، توسط دانشکده ادبیات دانشگاه بلخ و با همکاری نمایندگی فرهنگی ایران در محل اتاق ایران شناسی مزارشریف برگزار شد.
بزرگداشت شاعر حماسه سرای فارسی در مزار شریف

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در این مراسم، ثواب، رئیس دانشکده ادبیات دانشگاه بلخ در مورد فردوسی گفت: آثار فردوسی و بخصوص شاهنامه ایشان بزرگترین افتخار و میراث زبان و ادبیات فارسی است و نه تنها فارسی زبانان بلکه همه مردم جهان به این حماسه سرای زبان فارسی افتخار می کنند، زیرا شاهنامه فردوسی در بین تمام آثار ادبی جهان دارای جایگاه عالی است و جزء برجسته ترین آثار حماسی جهان است.

وی افزود: اگر شاهنامه فردوسی نبود ما از تاریخ ، زبان فارسی و ادبیات، آئین و فرهنگ که در سرزمین آریایی ها و پارسی زبانان بود چیز زیادی نداشتیم و این حماسه و عظمت زبان و ادبیات فارسی را مدیون فردوسی هستیم.

در ادامه سبقت الله حمیدی، استاد زبان وادبیات فارسی دانشگاه بلخ در مورد شاهنامه  فردوسی گفت: آثار فردوسی باعث زنده نگهداشتن زبان و فرهنگ فارسی شده است. فردوسی  با بیان مکارم اخلاق و انسانیت در شاهنامه خود یک اثر جاودانه را درادبیات جهان خلق کرده است.

وی همچنین گفت: زبان و ادبیات فارسی به دلیل هجوم فرهنگ و زبان عربی و ترکی در خطر نابودی بود و آثار فردوسی باعت احیای و ماندگاری زبان و ادبیات فارسی شده است. و تاثیر شاهنامه فردوسی بر آثار حماسی دنیا بخصوص فارسی زبانان به حدی است که به ندرت شاعر حماسه سرایی پیدا می شود که از شاهنامه فردوسی الهام نگرفته باشد.

در بخش دیگری از این مراسم، موافق، وابسته فرهنگی ضمن خیر مقدم و تبریک به مناسبت بزرگداشت حکیم وسخن سرای زبان فارسی  گفت: فردوسی در شاهنامه توانست فرهنگ و زبان کهن فارسی پیش از اسلام را با فرهنگ ایران پس از اسلام پیوند بزند و در این راه رنج بسیار تحمل کرد . فردوسی زاییده خرد ورزی دوره سامانیان بود او خرد را سرچشمه و سرمایه تمام خوبی ها می دانست.

وی تاکید کرد : این ظلم به فردوسی است که آثار او را فقط حماسی بدانیم، بلکه آثار وی حماسی معنوی است زیرا در آن از خرد، اندیشه ، پند و اندرز سخن گفته شده است.  خرد در آثار فردوسی مانند یک دستور العمل اخلاقی و فلسفه عملی برای انسان ها در تمام ادوار زندگی است  .

در پایان این  مراسم تعدادی از اشعار شاهنامه خوانده شد.

پایان خبر

يکشنبه 30 ارديبهشت 1397  14:44

 اخبار مرتبط
يکشنبه 13 دى 1394  |  دوره تخصصی ویژه استادان زبان فارسی دانشگاه کابل
دوشنبه 17 اسفند 1394  |  معرفی دانشجویان برتر کارشناسی ارشد زبان فارسی دانشگاه بلخ
شنبه 9 بهمن 1395  |  این‌جا «بازار کار زبان فارسی» داغ است
سه شنبه 5 بهمن 1395  |  وارث بزرگان ادبیات فارسی بودن، موهبتی الهی است
آخرين تاريخ بازديد : جمعه 26 مرداد 1397  17:23:10
تعداد بازديد از اين خبر : 122
کدخبر : 1701

کليد واژه هاي مرتبط : افغانستان  ;