|
نوع خبر 
 
 
رئیس بنیاد سعدی در نشست خبری این بنیاد؛
340 کرسی زبان فارسی در جهان وجود دارد
رئیس بنیاد سعدی در نشست خبری آغاز ششمین سال فعالیت این بنیاد گفت: در حال حاضر 340 کرسی زبان فارسی در جهان وجود دارد.
340 کرسی  زبان فارسی در جهان وجود دارد

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، نشست خبری آغاز ششمین سال فعالیت بنیاد سعدی همزمان با پاسداشت روز زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و همچنین رونمایی از نرم‌افزار کاربردی «آموزش زبان فارسی» اکسین صبح امروز 24 اردیبهشت‌ماه، با حضور محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، غلامعلی حدادعادل، رئیس بنیاد سعدی، برخی مقامات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حجت الاسلام محمود دعائی رئیس موسسه اطلاعات، پناهی آذر معاون کنسولی وزارت امور خارجه و رخشنده،مدیرکل همکاری های علمی پژوهشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جمعی از اهالی فرهنگ و رسانه در بنیاد سعدی برگزار شد.

حدادعادل در ابتدای این برنامه با اشاره به هدف از تاسیس بنیاد سعدی گفت: بنیاد سعدی موسسه‌ای است که با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، برای گسترش زبان فارسی در جهان به وجود آمده و حوزه فعالیتش بیشتر در خارج از کشور، غیرایرانیانی که در داخل کشور دوست دارند فارسی بیاموزند و فرزندان ایرانیانی است که در خارج متولد شده و علاقه دارند رابطه‌شان با زبان مادری‌شان حفظ شود .

وی ادامه داد: در طول پنج سال گذشته، بنیاد سعدی توانسته خود را در جمع موسسات آموزش زبان در خارج از کشور معرفی کند ودر شمار موسسات مشابهی مانند گوته آلمان که در سایر کشورها تلاش می کنند زبانشان را گسترش دهند؛ موفق بوده است. بنیاد سعدی با پنج سال سابقه فعالیت، اکنون به عنوان مرجع فارسی آموزان در جهان مطرح شده و مدرسان زبان فارسی در همه جای دنیا نام بنیاد را شنیده و با وظایف آن آشنا هستند و می‌دانند که مشکلات خود در حوزه زبان فارسی را باید کجا مطرح کرده و از چه موسسه‌ای کمک بگیرند.

رئیس بنیاد سعدی همچنین به ارائه گزارشی درباره عملکرد بنیاد سعدی پرداخت و گفت: در حال حاضر در 62 کشور جهان، 340 کرسی زبان فارسی وجود دارد. وقتی یک کشوری در دنیا حرفی برای گفتن دارد، هم باید زبان دنیا را بداند که بتواند با دنیا ارتباط برقرار کند و هم زبان خود را به مردم دنیا آموزش دهد. می دانیم که بهترین مترجمان مترجمانی هستند که از زبان بیگانه به زبان مادری ترجمه می کنند بنابراین گسترش زبان فارسی در جهان بهترین راه برای ترجمه اندیشه، اخلاق و ارتباطات ایران در جهان است.

وی در ادامه با اشاره به آنکه بیشتر کرسی های زبان فارسی با 65 نمایندگی فرهنگی مانند سفرا، رایزنان  وابسته های فرهنگی که زیر نظر سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی هستند همکاری دارند افزود: بیش از 300 استاد تدریس زبان فارسی را در جهان به عهده دارند و از این تعداد 140 استاد، بومی کشورهای خود هستند. در دانشگاه‌های دنیا در حال حاضر بیش از  چهار هزار دانشجوی زبان فارسی داریم و عغیر از این تعداد پنج هزار نفر نیز رشته شرق‌شناسی مطالعه می‌کنند که ناگزیر به یادگیری زبان فارسی هستند. هم‌اکنون در کشورهای هند، پاکستان و تاجیکستان مرکز  تحقیقات زبان فارسی راه‌اندازی شده است در کشورهای روسیه و ترکیه نیز مرکز آموزش زبان فارسی به طور خاص داریم و علاوه بر استادان اعزامی وزارت علوم، بنیاد سعدی نیز به کشورهای کرواسی، صربستان، قازان روسیه، ماخاچ قلعه و دلادی قفقاز، لبنان استادان زبان فارسی اعزام کرده است.

حداد عادل به اعطای بورس تخصصی جهت یادگیری زبان فارسی در برخی کشورها با توجه به سیاست گذاری بنیاد سعدی اشاره کرد و گفت: همچنین از 205 دوره آموزش زبان فارسی که در یکسال گذشته در جهان اجرا شده  حمایت کردیم. همچنین  20 هزار دانش‌آموز فارسی یاد می‌گیرند و بنیاد خدماتی را برای آنها در نظر گرفته است. علاوه بر این، در سال گذشته در پنج  کشور ترکیه، روسیه، قزاقستان، اکراین و ارمنستان المپیاد زبان فارسی برای 400 نفر فارسی آموز پیشرفته برگزار شده است و در هشت مدرسه  و دبیرستان در ارمنستان و اوکراین نیز به  آموزش زبان فارسی کمک کرده ایم.

وی با اشاره به اینکه برای سیاست گذاری در آموزش راهبردی 10 شورای راهبردی متشکل از اعضای صاحب نظران تشکیل داده است، گفت: یکی از فعالیت های ما در بنیاد سعدی تالیف کتاب برای انوع کارها و مهارت ها است. آموزش زبان به عنوان زبان دوم راه و رسم خود را دارد، حتی تدریس زبان فارسی به عربی زبانان تخصصی جداگانه نسبت به تدریس فارسی به انگلیسی زبانان می طلبد، برهمین اساس تاکنون بیش از 20 عنوان کتاب درسی بر پایه رشته تخصصی (آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان) آزفا تالیف شده است و کتابی تحت عنوان «گام اول» برای آموزش زبان فارسی  به خارجیان تالیف و در یک سال به 11 زبان ترجمه شده است که در برخی کشورها نیز رونمایی شده است و اخرین خبر رونمایی از ترجمه دانمارکی این کتاب دردانشگاه کوپنهاگ است.

به گفته حدادعادل، بیش از 30 سال است که در دانشگاه‌های شهید بهشتی، علامه طباطبایی و مشهد رشته آموزش زبان فارسی به خارجی‌ها تدریس می شود که از سال گذشته دوره دکتری این رشته در ایران کار خود را آغاز کرده است.

وی به دوره‌های دانش‌افزایی زبان فارسی از سوی بنیاد سعدی اشاره و اضافه کرد: این دوره‌ها در دو مقطع کوتاه‌مدت و بلندمدت برگزار می‌شود.  دوره دانش افزایی بلند مدت یک ماهه در سال جاری با تفکیک صورت گرفته و یک دوره برای مدرسان زبان فارسی خارجی در  تیر ماه و یک دوره  برای فارسی‌آموزان در دی ماه برگزار می‌شود.

  وی در خصوص دوره های تربیت مدرس بنیاد سعدی نیز گفت: در سال گذشته مدرسان خود را برای برگزاری دوره تربیت مدرس به برخی کشورها اعزام کرده ایم.  دوره های تربیت مدرس ما که شهریه دریافت می کنیم از داوطلبان در سال گذشته 15 دوره بوده است و کسانی در این دوره ها پذیرفته می شوند که کارشناسی ارشد در رشته های آزفا، زبانشناسی و یا آموزش یکی از زبان های خارجی را داشته باشند.

حدادعادل همچنین در بخش دیگری از صحبت هایش ضمن تشکر از اصحاب رسانه و خبرنگاران که برای معرفی فعالیت های بنیاد سعدی در پنج سال اخیر نقش بسزایی داشته اند، از برخی مسئولان که با اهداف و برنامه‌های بنیاد سعدی هنوز آشنا نیستند، انتقاد کرد و گفت: برخی، حتی از میان نمایندگان محترم مجلس، به میزان بودجه بنیاد سعدی اعتراض کرده و گفته‌اند که این بنیاد درباره سعدی تحقیق می‌کند، در حالی که ما بنیاد را به نام سعدی گذاشتیم چون او آموزگار ماندگار زبان فارسی است.

وی در پایان از دکتر فرشته آزادی پرند، مشاور رییس بنیاد سعدی در بخش فناوری و ارتباطات و همچنین مدیران و مجموعه آموزشی اکسین، جهت همکاری در تهیه نرم افزار موبایلی آموزش زبان فارسی تقدیر کرد.

در بخش بعدی این نشست، رضامراد صحرایی، معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی در سخنانی گفت: بنیاد سعدی با تولد خود یک گفتمان علمی در آموزش زبان فارسی ایجاد کرده است.  این گفتمان علمی متعاقبا منتهی شد به یک نهضت عملی در همه نهادهایی که به آموزش زبان فارسی می پردازند. در حال حاضر بیش از 20 نهاد در امر آموزش زبان فارسی در داخل کشور فعالیت دارند و کلیدی ترین وظیفه بنیاد سعدی میان نهادهای آموزش زبان فارسی ایجاد انسجام، هم افزایی مثبت، تقویت کارهای قوی، جلوگیری از موازی کاری و ترویج نگاه علمی به این پدیده مهم است.

وی افزود: آموزش زبان فارسی در جهان به عنوان یک رشته تحصیلی دارای مقاطع مختلف است و متأسفانه با وجود اینکه اولین فارسی‌آموزان سال 1706 میلادی به ایران سفر کرده‌اند، اما پیش از تاسیس بنیاد سعدی، در داخل کشور ما حتی در مقطع لیسانس رشته آموزش زبان فارسی نداشتیم. این در حالی است که این زبان، زبان مادری نیمی از مردم کشورمان است اما برای آن برای کار تخصصی آموزشی به آن مفهومی که در نظریه های علمی است صورت نگرفته است. 

صحرایی با اشاره به کتاب های آموزش زبان فارسی که براساس استاندارد تدوین و تالیف شده است، گفت: ما در طول پنج سال گذشته در حد توان و بضاعت خود کار کرده‌ایم تا کارهای تدوین سرفصل‌های آموزشی را رقم بزنیم. بر اساس استانداردی که تالیف کردیم 68 کتاب اموزشی را در نظر گرفتیم که از این تعداد تا کنون 20 کتاب تالیف شده است. لذا اگر از من بپرسند مهم ترین دستاورد بنیاد سعدی چیست می گویم، طرح سوال های مهم و جدید در زمینه آموزش زبان فارسی و نشان دادن راه درست در خارج از مرزهاست.

وی همچنین در خصوص اپلیکیشن آموزش زبان فارسی که با همکاری موسسه اکسین تهیه شده است گفت: ضبط 250 قسمت تصویری سه دقیقه ای، تنها ظرف 30 هفته  کاری است که جز جهاد نام دیگری بر آن نمی توان نهاد. معتقدم این نرم افزار خواهد توانست به اندازه کل تاریخ آموزش زبان فارسی، فارسی آموزان را جذب کند.

او در ادامه گفت: نرم‌افزار آموزشی زبان فارسی می‌تواند کار بزرگی کند زیرا فضای مجازی دنیای بزرگی است که محدوده به 10، 100 و یک میلیون نفر نمی‌شود. موسسه اکسین بسیارهدفدار و با اخلاص به این عرصه قدم نهاده که وظیفه خودم می دانم از آنها تشکر کنم. از وزیر ارتباطات خواهش دارم با توجه به آنکه فارسی در مرزها بسیار ضعیف شده است این نرم افزار توسط اپراتور همراه اول عرضه شود.

وی با اشاره به آنکه در بنیاد سعدی سعی کرده‌ایم کار کیفی انجام دهیم، گفت:  تألیف کتاب درسی کاری غیر از تألیف کتاب‌های دیگر است و زمان بر است برای کتاب «گام اول» 570 قطعه عکس شناسنامه‌دار تهیه کرده‌ایم که همین یک نمونه نشان از بزرگی کار تألیف دارد.

معاون موسسه آموزشی اکسین نیز در این مراسم در خصوص تولید این نرم افزار گفت: این اپلیکیشن در دو نسخه اندروید و آی . او. اس (ios) برای مخاطبان عرضه می شود و به واسطه فاخر بودن محتوای بنیاد سعدی و اهمیت آموزش زبان فارسی تمامی تجربیات قبلی در 12 اپلیکشن های آموزشی قبلی خود را در تولید این نرم افزار به کار بردیم.

وی افزود: این مجموعه بر اساس استانداردهایی که در دنیا برای تولید نرم افزار آموزش زبان از طریق موبایل  وجود دارد، طراحی شده است .  اهمیت محتوا آنقدر برای ما زیاد بود که در تولید آن وسواس به خرج داده و شاید تولید آن کمی نیز به طول انجامید چرا که معتقدیم تکنولوژی در کنار محتوا دو بال هستند و این نرم افزار به همراه محتوای بسیار غنی که  بنیاد سعدی تالیف کرده است، بسیار کارآمد خواهد بود.

بنا بر اعلام این خبر، در این مراسم همچنین از نرم افزار موبایلی آموزش زبان فارسی که توسط بنیاد سعدی و موسسه اکسین تولید شده است با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات رونمایی شد.

پایان خبر

 

 

 

دوشنبه 24 ارديبهشت 1397  10:52

 اخبار مرتبط
دوشنبه 25 ارديبهشت 1396  |  گسترش زبان فارسی در متن توسعه کشور جای دارد
دوشنبه 24 ارديبهشت 1397  |  آرزوی وزیر ارتباطات و اهالی فرهنگ برای زبان فارسی در نشست خبری بنیاد سعدی
دوشنبه 26 مرداد 1394  |  برنامه های بنیاد سعدی برای آموزش و گسترش زبان فارسی در خارج از کشور
سه شنبه 12 مرداد 1395  |  برنامه گسترده ای برای آموزش زبان فارسی به نسل دوم و سوم ایرانیان خارج از کشور داریم
آخرين تاريخ بازديد : چهارشنبه 28 شهريور 1397  16:10:37
تعداد بازديد از اين خبر : 1324
کدخبر : 1678

کليد واژه هاي مرتبط : نشست خبری  ;