|
نوع خبر 
 
 
سفیر ایران در ترکیه؛
حضور حداد عادل در راس بنیاد سعدی، فرصت مناسبی برای گسترش زبان فارسی است
سفیر ایران در ترکیه گفت: حضور دکتر حداد عادل به عنوان چهره ملی در رأس بنیاد سعدی، فرصت مناسبی برای بهره گیری از ظرفیت علمی و شخصیت ملی ایشان در امر گسترش زبان و ادبیات فارسی در اقصی نقاط جهان است.
حضور حداد عادل در راس بنیاد سعدی، فرصت مناسبی برای گسترش زبان فارسی است

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، محمد ابراهیم طاهریان فرد سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه با حضور در نشست «بررسی وضعیت زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه ها و مراکز آموزشی زبان فارسی در ترکیه» گفت: رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا، وابستگی فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول، وابستگی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارزروم خدمات قابل توجهی را در گسترش فعالیت ها و توسعه روابط فرهنگی میان دو کشور به انجام رسانیده اند که قابل تقدیر است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه، همچنین توسعه روابط متوازن را بخشی از مسئولیت کارگزاران جمهوری اسلامی ایران در ترکیه برشمرد و افزود: مسئولیت توسعه روابط متوازن به کارگزاران نظام اسلامی در ترکیه سپرده شده است که با توجه به ظرفیت های موجود باید در حوزه فرهنگی نیز مثل سایر حوزه ها از رشد و توسعه متوازنی برخوردار شویم.

وی در ادامه، اقدامات انجام شده در برخی حوزه ها را برای اولین بار و منحصر به فرد توصیف کرد و افزود: توسعه ی روابط تجاری دوجانبه، توسعه ی همکاری های نظامی، امنیتی، قضایی و سایر حوزه ها بیانگر عزم جدی مسئولین دو کشور در این زمینه بوده و بخش فرهنگی نیز بایستی متوازن با سایر بخش ها در توسعه­ی روابط فرهنگی گام های موثر و جدی بردارد.

محمد ابراهیم طاهریان فرد در ادامه به ضرورت و اهمیت گسترش زبان فارسی در اقصی نقاط جهان و توافقات صورت گرفته میان مسئولین فرهنگی دو کشور در این خصوص اشاره کرد و افزود: امروزه دانستن زبان و ادبیات فارسی فرصت مناسبی برای ایجاد شغل و اشتغال زایی است که باید از ظرفیت ایجاد شده در ترکیه و ایران که به همت مسئولین فرهنگی دو کشور صورت گرفته است، بهره برداری مناسب و شایسته صورت پذیرد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه با اشاره به نقش بنیاد سعدی در امر آموزش زبان فارسی در اقصی نقاط جهان افزود: حضور دکتر حداد عادل به عنوان چهره ملی در رأس این بنیاد، فرصت مناسبی برای بهره گیری از ظرفیت علمی و شخصیت ملی ایشان در امر گسترش زبان و ادبیات فارسی در اقصی نقاط جهان است که همگی می بایست از این ظرفیت بهره برداری کنند.

وی در ادامه با اشاره به عزم راسخ مسئولین فرهنگی کشور میزبان به توسعه آموزش زبان فارسی، خواستار توجه و اهتمام بیش از پیش بنیاد سعدی در تسهیل فعالیت ها آموزشی ترکیه در حوزه زبان و ادبیات فارسی در کشورمان شد.

در ادامه این نشست، عبدالرضا راشد وابسته فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول و حسن دیدبان وابسته فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارزروم، گزارشی را از وضعیت زبان فارسی و اقدامات انجام شده توسط وابستگی­های فرهنگی کشورمان در استانبول و ارزروم  ارایه کردند.

در ابتدای این نشست نیز حسن صفرخانی، رایزنی فرهنگی سفارت کشورمان در آنکارا، گزارش اجمالی از نحوه­ی برگزاری پنجمین دوره المپیاد سراسری زبان و ادبیات فارسی در ترکیه و آخرین وضعیت آموزش زبان و ادبیات فارسی در این کشور و اقدامات انجام شده از سوی بنیاد سعدی در خصوص تولیدات این بنیاد در حوزه زبان و ادبیات فارسی ارایه کرد.

گفتنی است بر پایه این گزارش، رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران با همکاری وابستگی های فرهنگی کشورمان در استانبول و ارزروم و با حمایت بنیاد سعدی اقدام به برگزاری پنجمین المپیاد سراسری زبان و ادبیات فارسی در ترکیه با حضور فارسی آموزان و علاقه مندان به زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه های استانبول، آنکارا، آتاتورک، کریک قلعه و سلجوق در مرکز بین المللی آموزش زبان و ادبیات فارسی آنکارا  کرد.

هدف از برگزاری این المپیاد، سنجش دانش تحصیلی دانشجویان زبان فارسی و افزایش مهارت آموزشی فارسی آموزان در ترکیه است.

پایان خبر

 

يکشنبه 9 ارديبهشت 1397  15:33

 اخبار مرتبط
سه شنبه 4 اسفند 1394  |  آغاز کلاس‌های جدید آموزش زبان فارسی در آنکارا
يکشنبه 10 ارديبهشت 1396  |  بازدید معاون رایزنی فرهنگی ایران و مدیر آموزش بنیاد سعدی از مرکز آموزش زبان و ادبیات فارسی در آنکارا
دوشنبه 11 ارديبهشت 1396  |  تصویب قانون تدریس زبان فارسی در مدارس ترکیه بسیار ارزشمند است
دوشنبه 23 آذر 1394  |  پایان دوره آموزش زبان فارسی در آنکارا
آخرين تاريخ بازديد : چهارشنبه 28 شهريور 1397  5:22:52
تعداد بازديد از اين خبر : 451
کدخبر : 1664

کليد واژه هاي مرتبط : آنکارا  ;